Irako ministras pirmininkas Nuri al-Maliki (Nuris Malikis) ketvirtadienį pagerbė žurnalistus, žuvusius nušviečiant ketverius metus besitęsiant konfliktą, ir gynė vyriausybės sprendimą varžyti kai kurių žiniasklaidos priemonių veiklą.
Pasak Niujorke įsikūrusio Žurnalistų gynimo komiteto (Committee to Protect Journalists), nuo 2003 metų kovo, kai prasidėjo Jungtinių Valstijų vadovaujamas Irako karas, žuvo 76 irakiečių žurnalistai, dar 12 jų nuo 2004 metų buvo pagrobti.
"Nacionalinės žiniasklaidos priemonės, įsipareigojusios tarnauti tiesai, virto ieties smaigaliu, nukreiptu į teroristus, pradėjusius kruviną kampaniją prieš savo tautai ir žmonėms atsidavusius žurnalistus", - sakė ministro pirmininko vardu pranešimą skaitęs jo padėjėjas.
Žuvusiems irakiečių žurnalistams atminti skirto renginio metu vyriausybė jų artimiesiems išdalijo 50 mln. dinarų (beveik 98 tūkst. litų), dar 25 tūkst. eurų (86 tūkst. litų) skyrė Tarptautinis valiutos fondas.
N.Maliki gynė vyriausybės sprendimą imtis griežtų priemonių prieš žiniasklaidos priemones, kurios, pasak jo, "dirbdamos nesilaiko etikos normų".
Prieš dvejus metus N.Maliki vyriausybė išvijo visoms arabų šalims rodančią Katare įsikūrusią televiziją "Al Jazeera" ir apkaltino ją savo reportažais padedant "skleisti mirtį ir destrukciją".
Sausį valdžia nurodė uždaryti populiarų irakiečių kanalą "Sharkiya", rodomą iš Dubajaus, o praėjusių metų lapkritį trumpam buvo nutrauktos dviejų vietinių kanalų transliacijos.
Pagrindinė "Al Jazeera" konkurentė "Al-Arabiya" 2006 metų rugsėjį taip pat buvo priversta mėnesiui uždaryti Bagdado biurą.
"Kad apgintų savo teritorijas ir žmonių interesus, Jūsų vyriausybė buvo priversta imtis labai griežtų priemonių prieš kelias žiniasklaidos institucijas <...> kurios naudojo tendencingą, provokuojantį stilių, skatinantį neapykantą ir panieką, - savo pareiškime nurodė N.Maliki. - Šių priemonių negalima laikyti nukreiptomis prieš spaudos laisvę. Jeigu bet kuriai pasaulio šaliai nuo šiandienos tektų patirti tai, ką dėl teroristinių operacijų patiria irakiečiai, ji <...> imtųsi griežtų baudžiamųjų priemonių prieš žiniasklaidos institucijas".
Vyriausybė taip pat griežčiau elgiasi su žiniasklaidos priemonėmis, kurios, anot jos, kursto religinę nesantaiką arba smurtą. Dauguma vietinių kanalų yra kontroliuojami politinių partijų ar religinių grupuočių.
Ketvirtadienį trumpam buvo nutrūkęs Bagdado palydovinės televizijos stoties, priklausančios didžiausiai Irako sunitų politinei partijai, darbas, kadangi netoli jos savižudis susprogdino sunkvežimį. Per incidentą vienas žmogus žuvo, trys buvo sužeisti.