JAV ir Didžiosios Britanijos specialiosios tarnybos seka tris didelius krovininius laivus, kuriuose, kaip spėjama, gali būti Irako masinio naikinimo ginklų, rašo trečiadienį (02.19) britų dienraštis "The Independent".
Paprašyta pakomentuoti šį pranešimą, Britanijos gynybos ministerijos atstovė spaudai pareiškė, kad jų žinyba "nesvarsto klausimų, susijusių su žvalgyba ". Kaip pavyko sužinoti žurnalistams, laivai buvo išnuomoti iš Egipto ir jie plaukioja su trijų skirtingų šalių vėliavomis.
Kiekvieno laivo dedveitas - 35-40 tūkst. tonų. Pastaruosius tris mėnesius jie plaukioja atviroje jūroje ir nė karto neužmezgė radijo ryšio nuo tada, kai išplaukė iš uosto, o tai yra rimtas tarptautinės jūrų teisės pažeidimas. Be to, jų kapitonai negalėjo pateikti informacijos nei apie gabenamą krovinį, nei apie tai, koks galutinis jų kelionės uostas.
Visi trys laivai išplaukė iš uosto lapkričio pabaigoje, vos po kelių dienų, kai į Iraką ieškodami masinio naikinimo ginklų atvyko tarptautiniai inspektoriai, vadovaujami Hanso Blixo (Hanso Blikso).
Daugiausiai laiko laivai būna gilioje Indijos vandenyno dalyje ir išmeta inkarus tik kai kurių arabų šalių, tarp jų Jemeno, pakrantėje tik tam, kad prisipiltų degalų ir pasipildytų maisto atsargas.
Pasak laikraščio, žvalgybos pareigūnai nenori sustabdyti ir apieškoti laivų, nes nuogąstauja, kad įgula gali juos mėginti nuskandinti . Tai sukeltų ekologinę katastrofą.
Laivininkystės pramonės šaltinis sakė "The Independent", kad "jeigu Irakas ir turi masinio naikinimo ginklų, tai dauguma šių pajėgumų šiuo metu gali būti atviroje jūroje".
Žinoma, kad laivai išplaukė ne iš Irako, kur buvo didelis pavojus sutikti kokį nors Vakarų karo jūrų laivą, patruliuojantį Persijos įlankoje, o iš kitos arabų šalies, ko gero, iš Sirijos ar Jordanijos.
Šią versiją patvirtina ir ankstesniais specialiųjų tarnybų pranešimai, kad didelė dalis Irako cheminių ir bakteriologinių ginklų buvo išvežta į Siriją.
"Reuters"-BNS