• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Irake masinio naikinimo ginklo ieškantys JAV ekspertai pasiekė "solidžios pažangos", nors konkretaus bakteriologinio ar cheminio ginklo čia dar nerado, ketvirtadienį Kongrese pareiškė atsakingi JAV pareigūnai.

REKLAMA
REKLAMA

"Mes sparčiai judame į priekį. O kaip dažniausiai būna, kai kalbama apie pažangą, mūsų rezultatai tebėra preliminarūs. Mes dar nepasiekėme etapo, kai galėtume visapusiškai suprasti Irako masinio naikinimo ginklo programą arba būtume radę masinio naikinimo ginklų", - pareiškė neseniai iš Irako grįžęs Deividas Kėjus (David Kay), kur jį, kad padėtų sukurti masinio naikinimo ginklo paieškos strategiją, nusiuntė Centrinė žvalgybos valdyba (CŽV).

REKLAMA

JAV kovo mėnesį paskelbė karą Irakui, tvirtindamos, kad jo masinio naikinimo ginklas kelia grėsmę visam pasauliui, tačiau iki šiol okupacinės pajėgos Irake nerado nieko, kas nors iš tolo būtų panašu į tokį ginklą.

Tai, kad Irake niekaip nerandama masinio naikinimo ginklo, pakirto pasitikėjimą prezidento Džordžo V. Bušo (George W. Bush) administracija, tačiau D. Kėjus (David Kay) ragino visus apsiginkluoti kantrybe.

REKLAMA
REKLAMA

"Tam reikia laiko. Irakiečiai turėjo daugiau kaip du dešimtmečius laiko tiems ginklams sukurti, o geras jų paslėpimas buvo esminė jų programos dalis, todėl tai nėra lengva užduotis, ir mes dar nepriartėjome prie galutinių išvadų", - po uždaro posėdžio Senate žurnalistams pareiškė buvęs Jungtinių Tautų (JT) ginkluotės inspektorius D. Kėjus (David Kay).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo tvirtinimu, "kolaboruojančių ir bendradarbiaujančių" Irako mokslininkų ir neseniai pasirodžiusių dokumentų dėka ekspertų komanda Irake aptiko kelias naujas, inspektoriams iki šiol nežinomas galbūt su masinio naikinimo ginklu susijusias vietas. Šiuo metu renkami fiziniai įrodymai, sakė amerikietis, atsisakęs išsamiau juos apibūdinti.

REKLAMA

"Su kiekviena nauja savaite aš vis stipriau tikiu, kad mūsų darbą greitai vainikuos sėkmė", - ketvirtadienį pareiškė 1,5 tūkst. ekspertų, Irake ieškančių masinio naikinimo ginklo, grupės vadovas JAV armijos generolas Kitas Deitonas (Keith Dayton).

Senatoriai po uždaro Senato ginkluotųjų pajėgų ir žvalgybos komitetų posėdžio, savo ruožtu, prieštaringai vertino ekspertų raportą.

REKLAMA

Pasak Senato žvalgybos komiteto pirmininko respublikono Pato Robertso (Pat Roberts), jis niekada nesitikėjęs, kad Irake bus rastas vadinamojo "smilkstančio ginklo" įrodymas - ekspertai netiesioginiais įrodymais sugebės pagrįsti Irako keltą grėsmę.

Demokrato Edvardo Kenedžio (Edward Kennedy) teigimu, šiandien jis neišgirdęs nieko, kas leistų manyti, kad Irake ieškant masinio naikinimo ginklo pasiekta nors kokios pažangos. Jam vis labiau atrodą, kad čia susidurta su masinės apgaulės atveju. "Jokio tiesioginio pavojaus nebuvo, ir mums nereikėjo pradėti karo".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Reikėtų aiškiai skirti ginklus ir ginklų kūrimo programas, ketvirtadienį sakė Žvalgybos komiteto narys demokratas Džonas Rokfeleris (John Rockefelle). "Programos nešaudo, programos nieko nepadaro per 45 minutes, programos nėra ginklai, o mums juk buvo pasakojama apie ginklus. Todėl noriu, kad viskas būtų pagrįsta ta prasme, kad mes pradėjome karą pagrįstai, t.y. dėl tuo metu egzistavusio masinio naikinimo ginklo".

REKLAMA

Tiek D. Kėjus (Davis Kay), tiek P. Robertsas (Pat Roberts) tvirtino, kad Irake dar gali būti rasta "staigmenų", tačiau nepanoro nuodugniau apibūdinti, kas tai galėtų būti.

"Atsižvelgiant į visą tą kritiką, aš nenustebčiau, jeigu kokia nors staigmena priverstų daugelį žmonių pakeisti savo nuomonę", - pabrėžė Senato žvalgybos komiteto pirmininkas.

Reuters-ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų