Bagdadas spaudžia penktadienį, tarptautinei konferencijai ieškant Irako konflikto sprendimo būdų, surengti JAV valstybės sekretorės Condoleezzos Rice (Kondolizos Rais) ir Irano užsienio reikalų ministro derybas, sakė diplomatai.
Tačiau šie diplomatai, kurie nenorėjo skelbti savo pavardžių, nurodė, kad Iranas vis dar nesutinka organizuoti svarbių kontaktų su C.Rice, nors ji ir Irano užsienio reikalų ministras Manouchehras Mottaki (Manučehras Motakis) ketvirtadienį per pietus, pasak JAV pareigūnų, apsikeitė mandagiais žodžiais.
C.Rice susitikimas su M.Mottaki ir vėliau ketvirtadienį įvykusios derybos su Sirijos užsienio reikalų ministru reiškia, kad JAV prezidento George'o W.Busho (Džordžo V.Bušo) griežta pozicija nepalaikyti aukšto lygio kontaktų su Iranu ir Sirija keičiasi, jam ieškant būdų Irako konfliktui užbaigti.
Bagdado suinteresuotumas C.Rice ir M.Mottaki susitikimu yra aiškus, nes plačiai pripažįstama, kad Iranas, kurio gyventojų daugumą sudaro šiitai, turi didelės įtakos Irakui - ir kaip kaimyninę valstybę, ir dėl ryšių šiitų dominuojamoje irakiečių vyriausybėje.
JAV ambasadorius Irake Ryanas Crockeris (Rajenas Krokeris) neatmetė C.Rice ir M.Mottaki susitikimo galimybės.
"Tiesiog ketiname reaguoti pagal aplinkybes. Pažiūrėsime, ... kokių atsiras galimybių", - žurnalistams sakė R.Crockeris.
Nors ketvirtadienį per pietus C.Rice ir M.Mottaki pasisveikino, per vakarienę jie nebendravo. JAV valstybės departamento atstovas sakė, kad M.Mottaki iš patalpos, kur vyko konferencijos dalyvių vakarienė, išėjo kaip tik tada, kai pasirodė C.Rice.
C.Rice ir M.Mottaki derybos būtų tarp aukščiausio lygio JAV ir Irano susitikimų nuo 1979 metų Islamo revoliucijos, po kurios Iranas iš artimo JAV sąjungininko virto vienu didžiausių priešų. Ilgainiui, Iranas vis mažiau domėjosi dialogu.
Penktadienį per konferenciją Egipto Šarm el Šeicho kurorte Irako kaimynai, Didžiojo aštuoneto (G-8) narės ir Europos Sąjunga aptaria šios šaliess stabilizavimo klausimą.