• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Irako parlamentas šeštadienį priėmė įstatymo projektą, kuriuo kriminalizuojami tos pačios lyties asmenų santykiai.

Irako parlamentas šeštadienį priėmė įstatymo projektą, kuriuo kriminalizuojami tos pačios lyties asmenų santykiai.

REKLAMA

Už homoseksualius santykius numatyta iki 15 metų laisvės atėmimo bausmė.

Įstatymo projektą teisių gynimo grupės pasmerkė kaip „išpuolį prieš žmogaus teises“.

Pagal 1988 metų kovos su prostitucija įstatymo pataisas, priimtas per sesiją, kurioje dalyvavo 170 iš 329 įstatymų leidėjų, transseksualams bus skiriama trejų metų laisvės atėmimo bausmė.

Ankstesniame projekte buvo siūloma mirties bausmė už tos pačios lyties asmenų santykius, ką kampanijos dalyviai pavadino pavojingu eskalavimu.

Naujosios pataisos leidžia teismams skirti 10–15 metų laisvės atėmimo bausmę asmenims, turėjusiems santykių su tos pačios lyties atstovais, teigiama dokumente, kurį matė naujienų agentūra AFP.

REKLAMA
REKLAMA

Net ir prieš šį įstatymo projektą Irake homoseksualūs ir transseksualūs asmenys dažnai susidurdavo su išpuoliais ir diskriminacija.

REKLAMA

Pataisose taip pat nustatyta minimali septynerių metų laisvės atėmimo bausmė už tos pačios lyties asmenų santykių skatinimą ir nuo vienerių iki trejų metų laisvės atėmimo bausmė vyrams, kurie tyčia elgiasi kaip moterys.

Pagal naująjį įstatymo projektą „biologinės lyties keitimas dėl asmeninio noro ir polinkio“ laikomas nusikaltimu, o transseksualūs asmenys ir gydytojai, atliekantys lytį keičiančias operacijas, baudžiami iki trejų metų laisvės atėmimo bausme.

REKLAMA
REKLAMA

Homoseksualumas konservatyvioje Irako visuomenėje yra tabu, tačiau anksčiau nebuvo įstatymo, kuriuo būtų aiškiai baudžiama už tos pačios lyties asmenų santykius.

Irako LGBTQI+ bendruomenės nariai buvo patraukti baudžiamojon atsakomybėn už sodomiją arba pagal neaiškius Irako baudžiamojo kodekso straipsnius dėl moralės ir prostitucijos.

Irakas įstatymiškai įtvirtino diskriminaciją ir smurtą, kurį LGBTQI+ bendruomenės nariai nebaudžiamai patiria jau daugelį metų“, – sakė „Amnesty International“ Irako tyrėjas Razaw Salihy (Razavas Salihis). 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pakeitimais dėl LGBTQI+ teisių pažeidžiamos pagrindinės žmogaus teisės ir keliamas pavojus irakiečiams, kurie ir taip yra kasdien persekiojami“, – pridūrė R. Salihy.

Pataisomis taip pat uždraudžiamos homoseksualumą propaguojančios organizacijos, o už „keitimąsi žmonomis“ gresia laisvės atėmimo bausmė nuo 10 iki 15 metų.

„Įstatymas yra prevencinė priemonė, skirta apsaugoti visuomenę nuo tokių veikų“, – AFP sakė įstatymų leidėjas Riyadas al Maliki (Rijadas Malikis), kuris parengė šias pataisas.

REKLAMA

Jis teigė, kad naujos pataisos priėmimas buvo atidėtas iki Irako ministro pirmininko Mohamedo Shia al Sudani (Mohamedo Šija Sudanio) vizito Jungtinėse Valstijose šio mėnesio pradžioje.

Atsižvelgdami į tai, kad JAV ir Europos Sąjunga nepritaria įstatymui, „nenorėjome daryti įtakos vizitui“, sakė jis.

„Tai yra vidaus reikalas ir mes nesutinkame su jokiu kišimusi į Irako reikalus“, – pridūrė jis.

REKLAMA

„Human Rights Watch“ (HRW) ir nevyriausybinės organizacijos „IraQueer“ 2022 metais paskelbtoje ataskaitoje teigiama, kad LGBTQI+ bendruomenei priklausantys irakiečiai buvo priversti pasitraukti į šešėlį ir dažnai tapo „pagrobimų, prievartavimų, kankinimų ir žmogžudysčių“, už kuriuos nebuvo nubausti, aukomis.

Irako politikai ir socialinės žiniasklaidos naudotojai vis dažniau griebiasi prieš LGBTQI+ asmenis nukreiptos retorikos, kuri dar labiau kursto bendruomenės narių baimę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žmogaus teisių organizacijos HRW) Irako tyrėja Sarah Sanbar (Sara Sanbar) sakė, kad naujasis įstatymo pakeitimas „yra siaubingas įvykis ir išpuolis prieš žmogaus teises“.

„Užuot sutelkęs dėmesį į irakiečiams naudingų įstatymų priėmimą, pavyzdžiui, dėl smurto artimoje aplinkoje ar vaikų apsaugos, Irakas renkasi kodifikuoti LGBTQI+ asmenų diskriminaciją“, – teigė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų