Irakas potencialiai gali tapti didžiausiu pasaulyje pigios naftos gamintoju ir šiuo atžvilgiu aplenkti net Saudo Arabiją, rašo žurnalas "The Time". Kaip pažymi žurnalas, JAV gynybos ministro Donaldo Rumsfeldo (Donaldo Ramsfeldo) pareiškimai, kad karas "neturi absoliučiai nieko bendro su nafta", akivaizdžiai yra perdėti.
"The Time" rašo, kad "naftos kiekis, kurį Irakas patieks rinkai, nulems ne tik irakiečių gyvenimo lygį. Šis kiekis paveiks viską - nuo Rusijos ekonomikos iki benzino kainų Amerikoje, nuo Saudo Arabijos stabilumo iki Irano ateities".
Žurnalas teigia, kad Jungtinės Amerikos Valstijos "priešinasi tam, kad pasaulyje vyrautų nuomonė, pagal kurią JAV dar turi įrodyti neketinančios eksploatuoti požeminių Irako turtų".
Tačiau, kaip pabrėžia "The Time", susilaikyti nuo to yra sunku. Ekspertų duomenis minintis žurnalas rašo, kad niekas pasaulyje negalės prisotinti rinkos tokia pigia nafta. Žurnalas primena, kad Irako gręžiniai gausiausi ir turtingiausi pasaulyje. 1979 metais - prieš tai, kai prasidėjo karų, kuriuose dalyvavo Irakas, banga, iš kiekvieno šalies naftos gręžinio buvo išgaunama vidutiniškai 13,7 tūkstančio barelių per dieną, o Saudo Arabija išgaudavo tiktai 10,2 tūkstančio barelių.
Jungtinėms Amerikos Valstijoms, kuriose dauguma gręžinių pamažu senka, prireiks 800 gręžinių, siekiant išgauti tiek naftos, kiek galima išgauti iš vieno paprasto Irako gręžinio. Vidutiniškai vieno barelio gavybos kaštai JAV sudaro apie 10 JAV dolerių, Saudo Arabijoje - apie 2,5 JAV dolerio, o Irake - mažiau nei vieną JAV dolerį. "Štai kodėl visi godžiai žvelgia į šią šalį. Ir štai kodėl visos galingiausios pasaulio valstybės ir tarptautinės pramoninės finansinės grupės turi savo planų Irako naftos atžvilgiu", - pažymi "The Time".
ELTA