• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors specialistai teigia, kad laiko pakeitimas kenkia sveikatai ir nepadeda nieko sutaupyti, visoje Europos Sąjungoje (ES) ir šįkart septyniems mėnesiams bus įvestas vasaros laikas. Naktį į sekmadienį 3 val. laikrodžių rodykles pasuksime valanda į priekį.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak profesoriaus, Molėtų astronomijos observatorijos astronomo Vytauto Straižio, tikrasis, arčiausiai Saulės rodomo laiko, yra žiemos laikas. Jis artimesnis ir žmogaus bioritmams. Apie laikrodžių sukiojimo žalą žmogaus organizmui ne kartą yra kalbėję medikai. „Kiek kartų ir mūsų nuomonės yra klaususi Vyriausybė, visada sakydavome, kad nereikia sukioti laikrodžių, tačiau juos kaip sukome, taip sukame, - stebėjosi astronomas. - Visa ES stumdo laiką, tad ir mes esame priversti tai daryti. Nors, kaip teko girdėti, ši politika bus peržiūrėta, ir visa ES priims bendrą sprendimą.“

Nepadeda taupyti.

REKLAMA

V.Straižio nuomone, nors pirmą kartą vasaros laikas buvo įvestas Pirmojo pasaulinio karo metu tikintis sutaupyti elektros energijos, iš tiesų nieko mes nesutaupome. „Jokio taupymo čia nėra, - įsitikinęs V.Straižys. - Jei ryte darbe nereikia elektros, tai vakare namie ją naudojame. Tačiau ir nepakeitus laiko darbe 8 valandą jau nereikia lempų.“

REKLAMA
REKLAMA

Vasaros laikas bus atšauktas paskutinį spalio sekmadienį, pasukant laikrodžio rodyklę valanda atgal.

Prieš keletą metų Europos Komisija atliko tyrimą dėl vasaros laiko

poveikio šalių ūkio sektoriams. Tada nė viena ES valstybė, tarp jų ir Lietuva, nepareiškė noro atsisakyti vasaros laiko įvedimo ir atšaukimo sistemos. Dabar, atidžiau panagrinėjus ir atsižvelgus į specialistų pastabas, jau pasigirsta ir kitokių nuomonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tikrasis vidurdienis - 12.20

Kaip pasakojo Vilniaus universiteto fizikos ir astronomijos instituto darbuotojas Algirdas Kazlauskas, žiemą Vilniuje laikas artimiausias natūraliam Saulės laikui. „Kai mūsų laikrodžiai rodo 12 val. 20 min., būna tikrasis vidurdienis. Tada Saulė būna tiksliai pietuose, - pasakojo A.Kazlauskas. - Tačiau taip būna ne kasdien. Reikia atsižvelgti į vadinamąją laiko lygtį. Kadangi Žemės ašis yra šiek tiek pasvirusi, susidaro laiko pataisa, ir metas, kada Saulė būna tiksliai pietuose, kada laikrodžiai turėtų rodyti vidurdienį, svyruoja nuo plius 16 iki minus 14 minučių.“

REKLAMA

Nors žiemos laikas artimiausias tikrajam astronominiam Saulės laikui, kartais jis neatitinka visą pusvalandį, vasarą dar daugiau - pusantros valandos. Tad kad ir kaip norėtume sužinoti tikrąjį laiką, laikrodžiai niekad jo nerodo.

Kur saulė leidžiasi vėliau

Įdomus pastebėjimas - Klaipėdoje ir vidurdienis, ir Saulės laida ateina net 15 minučių vėliau. Pasak A.Kazlausko, tuo nesunku įsitikinti Saulei leidžiantis. Bereikia būnant prie jūros su kuo nors susisiekti telefonu ir paprašyti, kad užfiksuotų minutę, kada saulė ties Vilniumi panyra už horizonto. Nuo tada saulėlydžiu virš Baltijos dar bus galima gėrėtis 15 minučių.

REKLAMA

Laikas - labai svarbi fizikinė sąvoka. Viskas, pasak fizikų, ką regime aplinkui, egzistuoja ir laike, ir erdvėje. Filosofiškiausiai apie laiką turbūt yra pasakęs fizikas Isaacas Newtonas: „Visata yra idealiausias laikrodis, kurį prisuko Dievas: žmonijos laikas prasidėjo Adomo ir Ievos išvarymu iš Rojaus, o baigsis Apokalipse.“

Jūratė Mičiulienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų