Didžiausios Volstryto bendrovės ir JAV federalinė vertybinių popierių ir biržų komisija (SEC) pasiekė susitarimą dėl finansinėms įstaigoms iškeltų kaltinimų, kad 10-ąjį dešimtmetį ekonominio pakilimo metu jos sąmoningai klaidino investuotojus. 10 brokerių įmonių, taip ir nepripažinusių savo kaltės, skirta rekordinė 1,4 milijardo JAV dolerių bauda.
"Salomon" buvo skirta didžiausia - 400 milijonų JAV dolerių bauda. "Merrill Lynch" skirta bauda sudaro 200 milijonų JAV dolerių, "Credit Suisse Group" investiciniam bankui CSFB - 200 milijonų JAV dolerių, "Morgan Stanley" - 125 milijonus JAV dolerių, "Goldman Sachs" - 110 milijonų JAV dolerių, "Bear Stearns" - 80 milijonų JAV dolerių, "JP Morgan Chase" - 80 milijonų JAV dolerių, "Lehman Brothers" - 80 milijonų JAV dolerių, "UBS Warburg" - 80 milijonų JAV dolerių, "US Bancorp's Piper Jaffray" - 32,5 milijono JAV dolerių.
Be baudų, brokerių bendrovės sutiko atskirti nuo savo investicinių bankų padalinius, vykdančius analizę investicijų sektoriuje.
Tuo tarpu dviem neregėto interneto verslo klestėjimo laikų verslo analitikos žvaigždėms - "Salomon Smith Barney" telekomunikacijų "guru" vadinamam Jackui Grubmanui (Džekui Grubmanui) ir investicinio banko "Merrill Lynch" tinklų ekspertui Henry Blodgetui (Henriui Blodžetui) - buvo uždrausta dirbti su vertybiniais popieriais iki "gyvos galvos". Nė vienas iš jų neprisipažino pažeidęs įstatymus, tačiau pirmajam buvo skirta 15 milijonų JAV dolerių bauda, o antrajam - 4 milijonų JAV dolerių bauda.
Ekspertai pažymi, kad mažiausiai dviem iš dešimties bendrovių - "Salomon Smith Barney" ir "Credit Suisse First Boston" - taip pat gali būti iškelti kaltinimai sukčiavimu. Likusioms įmonėms veikiausiai bus iškelti ne tokie rimti kaltinimai.
"Šie reikalai yra labai svarbus kertinis akmuo, mums siekiant išnagrinėti rimtus pažeidimus savo rinkose, taip pat susigrąžinti investuotojų ir žmonių pasitikėjimą. Susigrąžinti šį pasitikėjimą galima tiktai tuo atveju, jei bus imtasi visų įmanomų priemonių, siekiant užkirsti kelią panašiems pažeidimams ateityje", - pareiškė SEC pirmininkas Williamas Donaldsonas (Viljamas Donaldsonas).
Tuo tarpu Niujorko valstijos generalinis prokuroras Elitas Spitzeris (Elitas Spitceris) pabrėžė, kad pasiektame susitarime numatoma "didžiausia bendra išmoka Volstryto istorijoje". Be to, prokuroras pažadėjo ir toliau imtis panašių veiksmų su nesąžininga finansine analize susijusių asmenų atžvilgiu.
Kaltinimai susiję su praktika, kurią naudojo konsultacinės bendrovės, tvirtinusios, kad veikia nepriklausomai, tačiau iš tiesų dirbo savo investicinių bankų naudai. Tyrimo metu valdžios atstovai išanalizavo daugybę elektroninių pranešimų, kuriuose, kaip tikinama, H. Blodgetas ir kiti kaltinamieji gana neigiamai atsiliepdavo apie akcijas, tačiau tuo pačiu metu rekomendavo nieko neįtariantiems investuotojams jas pirkti.
“Reuters”-ELTA