Siekiant padėti net mažiausioms įmonėms subrandinti verslo idėjas ir išvystyti jas iki pelningo verslo, 2008 m. Ūkio ir Finansų ministerijos kartu su Europos investicijų fondu įsteigė JEREMIE kontroliuojantįjį fondą, finansuojamą Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis. Fondo dėka būtinų investicijų verslo įgyvendinimui ir vystymui sulaukė ne viena įmonė. Nuo 2010 m. valstybinės ir privačios lėšos buvo investuotos į 70-tį projektų.
Didelė pagalba
Prieš šešerius metus įkurto fondo dėka šalyje susikūrė rizikos kapitalo rinka ne tik ankstyvos stadijos mažoms ar pradedančioms, bet ir didesnėms, „pažengusioms“ įmonėms. Investicijų pritraukimas tokioms įmonėms – didžiausias postūmis sėkmingai veiklai ir didelė pagalba įgyvendinant idėjas, todėl JEREMIE fondas padeda joms gauti finansavimą tam pasitelkdamas įvairius finansinius instrumentus. Vienas tokių finansinių instrumentų – rizikos kapitalo fondai, skiriantys lėšas perspektyvias idėjas ir augimo potencialą turinčioms įmonėms.
Pasak Europos investicijų fondo atstovės Lietuvoje Jūratės Aželionytės, į rizikos kapitalus gali būti investavusi tiek valstybė, tiek privatūs instituciniai ir fiziniai asmenys, kurie įsigiję įmonių akcijų aktyviai dalyvauja ir jų valdyme. Jų globojamos įmonės gauna ne tik lėšų, bet ir būtinų žinių, o investuotojai, investicijoms atsipirkus – pelno.
„Rizikos kapitalas – tai investicijos į įmonių akcinį kapitalą. Rizikos kapitalo fondai, į kuriuos gali būti investavusi tiek valstybė, tiek ir privatūs instituciniai bei fiziniai asmenys, įsigyja įmonių akcijų bei aktyviai dalyvauja jų valdyme. Taip savo sukauptomis žiniomis ir patirtimi, jie „augina“ įmones, tikėdami, kad investicijų vertė augs. Taigi, įmonės gauna lėšų ir, svarbiausia, žinių veiklos plėtrai, o investuojantieji, jei investicija atsiperka, gauna pelno”, – sakė Europos investicijų fondo atstovė Lietuvoje.
Pašnekovė pastebi, kad rizikos kapitalo rinkos žaidėjams įdomus tam tikras įmonių ratas – tai bendrovės, turinčios didelio augimo ir plėtros galimybes, novatoriškos perspektyvios idėjos. Todėl ypatingas dėmesys skiriamas technologiniams start-up‘ams, itin inovatyvioms idėjoms. Šių globalaus masto verslų kūrimo galimybių atsiradimas Lietuvoje padeda namo parvilioti ir užsienyje mokslus baigusius, ir ten dirbančius lietuvaičius: skaičiuojama, kad bent 17 jų sugrįžo, o dalis net perkėlė čia savo verslus.
Investuoja penki fondai
JEREMIE fondas kontroliuoja kitų, smulkesnių ir labiau specializuotų fondų veiklą, todėl kitaip dar yra vadinamas skėtiniu fondu. Po juo „slepiasi“ penki rizikos kapitalo fondai, investuojantys į skirtingo pobūdžio verslus ir idėjas.
Ypatinga JEREMIE fondo investicija – „Verslo angelų fondas I“, kuris suburia vadinamuosius „verslo angelus“ – jau patyrusius verslininkus, kartu su fondu investuojančius kapitalą ir patirtį į didelį augimo potencialą turinčias įmones.
Į pačius „jauniausius“ verslus investuoja fondas „Practica Seed Capital“. Finansuojamos perspektyvios idėjos, jų autoriams sukuriamos sąlygos pradėti verslą: išsinuomoti biurą, administruoti įmonę, „parduoti“ sukurtą projektą ir taip pritraukti kitus investuotojus. Išplėtojus idėją į ją gali investuoti „Practica Venture Capital“ – taip užtikrinama, kad naujos įmonės turės finansavimą iki kol pajėgs verstis savo jėgomis ir grąžins investicijas.
Tuo tarpu į jau didesnes, „pažengusias“ įmones, tokias kaip „Labochema“ ar „Coffee Inn“, investuoja du rizikos kapitalo fondai „BaltCap“ ir „LitCapital“. Tačiau kartais fondai remia įmones ir pačioje jų verslo pradžioje, kaip nutiko su „Brolis Semiconductors“. Įsigydami įmonių akcijas jie padeda joms plėstis, investuoti į naujas technologijas.
Pasak J. Aželionytės, svarbu ir tai, kad įmonės, į kurias investuotos JEREMIE fondo lėšos, nuo investicijų pradžios jau tokią pačią sumą valstybei sumokėjo per įvairius mokesčius – taigi, valstybei netiesiogiai jau grįžta investuotos lėšos, o fondams realizavus investicijas, JEREMIE fondo lėšas valstybė vėl galės panaudoti Lietuvos įmonių finansavimui skatinti.
Bendradarbiavimas su Europos investicijų fondu, tarptautine finansų institucija, plėtojančia rizikos finansavimo instrumentus verslumui ir inovacijoms skatinti visoje Europoje, yra tam tikras kokybės ženklas ir padeda pritraukti kitus rizikos kapitalo investuotojus.