Kuo toliau, tuo vis labiau kalbama ne apie informacijos trūkumą, bet apie jos susiradimo įgūdžius. Ar milijonuose tinklapių pateikiamos informacijos lavina nepalaidoja internautų vilčių? Ar jiems pavyksta rasti tai, ko ieško? JAV pavyzdys rodo, kad internetas pateisina žmonių lūkesčius ir tampa pirminiu jų informacijos šaltiniu.
Pasitikėjimas - iš patyrimo
Šiuo metu internetu Amerikoje naudojasi daugiau negu 70 proc. visų jos gyventojų. “Pew Internet & American Life Project” duomenimis, apie 80 proc. interneto vartotojų yra patenkinti pasauliniu tinklu ir tikisi jame rasti juos dominančią informaciją. Taip mano netgi 40 proc. tų žmonių, kurie nesinaudoja internetu (daugelis jų yra kartą naudojęsi internetu arba gyvena kartu su žmonėmis, kurie nuolat jungiasi prie tinklo).
Daugumos internautų palanki nuomonė apie internetą yra pagrįsta jų patyrimu. Trys ketvirtadaliai Amerikos interneto vartotojų pripažino radę tai, ko ieškojo, ir teigė ateityje taip pat pasikliausiantys internetu, jei jiems prireiks kokios nors informacijos.
Paskutiniais metais nuolat augantis pasitikėjimas internetu gali turėti keletą priežasčių. Visų pirma prieš dešimt metų dar nieks nebuvo girdėjęs “el. komercijos”, “el. bankininkystės” ar “el. valdžios” terminų, o šiandien jie yra gerai žinomi. Televizija, laikraščiai, rinkos apžvalgos nuolat sukiojasi į internetą ir naudojasi jo duomenimis. Antra, auga patyrusių internautų skaičius. Kaupiantis patirčiai, tobulėja informacijos paieškos įgūdžiai ir sugebėjimas atskirti vertingus dalykus nuo menkaverčių. Be to, padaugėjo ir interneto paieškos sistemų, padedančių suvokti internautų poreikius.
Dauguma randa tai, ko ieško
“Pew Internet & American Life Project” 2002-ųjų pabaigoje atliko tyrimą, kaip amerikiečiai vertina keturias interneto sritis - el. valdžią, el. komerciją, naujienas ir sveikatos priežiūros informaciją.
El. valdžios tinklapius buvo aplankę apie 71 mln. JAV gyventojų, arba 62 proc. visų šalies interneto vartotojų. Trys ketvirtadaliai iš jų teigė “visada” ar “beveik visada” randantys reikiamą informaciją federaliniuose, valstijų ar vietinės valdžios tinklapiuose. Prireikus tokios informacijos ateityje, dauguma jų ir vėl naudosis internetu, o 28 proc. rinksis telefoną.
Vienodas procentas internautų (62 proc.) lankėsi ir el. komercijos tinklapiuose. Nuo 2000 metų jų skaičius išaugo 32 milijonais ir tai, beje, vyko sulėtėjusio ekonominio augimo ir nepastovaus vartotojų pasitikėjimo metu. 79 proc. internautų (arba 63 proc. visų JAV gyventojų ir 38 proc. nenaudojančių interneto) mano, kad el. parduotuvių tinklapiuose jie rastų visą juos dominančią informaciją. 85 proc. visų apsilankiusių el. parduotuvėse teigė randantys norimų prekių. Amerikiečiams patinka ir parduotuvių tinklapiai, kuriuose galima sužinoti informaciją apie prekes, tačiau neįmanoma jų nusipirkti el. būdu. Beveik pusė internautų patvirtino, kad informacija apie produktą internete paskatintų juos nueiti į tikrą parduotuvę ir jį įsigyti.
73 mln. JAV gyventojų lankėsi sveikatai skirtuose tinklapiuose, ieškodami informacijos apie ligas, svorio kontrolę ar norėdami gauti vaistų receptus. 76 proc. iš jų paieška būna sėkminga ir jie “visada” ar “beveik visada” randa tai, ko ieško. 81 proc. internautų (arba du trečdaliai visų amerikiečių ir 45 proc. ne interneto vartotojų) tiki, kad, reikalui esant, jie rastų jiems reikiamą sveikatos informaciją. Įdomu tai, kad beveik vienoda dalis interneto vartotojų kitą kartą medicininės informacijos ieškotų internete (46 proc.) ir kreiptųsi pas gydytojus (47 proc.).
Didžiausią pasitikėjimą iš nagrinėjamų sričių turi naujienos internete. Jas skaitė 70 proc., arba 82 mln. amerikiečių. 85 proc. internautų (arba 69 proc. visų gyventojų bei 43 proc. ne interneto vartotojų) tikisi rasti patikimų ir karštų naujienų, o 87 proc. jau apsilankiusių naujienų tinklapiuose teigia, kad tokias žinias ir rado. Naujienos internete sulaukia daugiausiai nuolatinių lankytojų - ketvirtadalis visų interneto vartotojų jas skaito kiekvieną dieną. Televizijos naujienas kasdien žiūri 59 proc. internautų, tačiau kuo greitesnis interneto ryšys, tuo mažesnis skirtumas tarp naujienų sužinojimo internete ir per televiziją.
Rasti informacijos apie draugus - sunkiau
Tarp interneto vartotojų gana plačiai paplitusi praktika internete paieškoti informacijos ir apie senus draugus, naujus pažįstamus ar verslo partnerius. Kokios nors informacijos apie kitus žmones yra ieškoję apie trečdalis internautų. Vienas iš keturių vartotojų yra bandęs paieškos sistemose įvesti ir savo pavardę bei “ką nors” sužinoti apie save.
Nepaisant tokios detektyvinės veiklos populiarumo, tik 35 proc. internautų mano, kad jie gali aptikti naudingos informacijos apie juos dominančius žmones. Tačiau kiek didesnė dalis - 58 proc. tinklo lankytojų tikisi, kad reikiamus asmenis jie galėtų pasiekti el. paštu.
Pagal “Pewinternet.org” parengė Indrė Kochmanaitė