„Prašome sustabdyti Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos vadovų ir, būtent – politinio pasitikėjimo tarnautojų savivalę, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto veiklos žlugdymą, lituanistikos menkinimą“, – spaudos konferencijoje antradienį sakė Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto direktorė Aušra Martišiūtė-Linartienė.
„Man atrodo yra tikrai labai svarbu, kad spaudimas vyko nuolatos ir galiausiai net iki tokio lygio, kad užsipultas mūsų „Youtube“ kanalas vaikams „Tilidūda“, – pridūrė ji.
Anot jos, tokį kreipimąsi institutas pateikė laikinai švietimo ministrės pareigas einančiai socialinės apsaugos ir darbo ministrei Monikai Navickienei, šalies vadovui Gitanui Nausėdai, Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen, ministrei pirmininkei Ingridai Šimonytei.
Pasak direktorės, balandžio 2 dieną ją iškvietė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija dėl gauto asmens skundo apie institutą. Anot jos, po šio įvykio švietimo viceministras Justas Nugaras paragino ją trauktis iš pareigų.
„Aš paklausiau, ar galiu nepasitraukti. Jis pasakė taip, bet net nebandykite dalyvauti konkurse. Aš sakau, bet aš galiu, man baigiasi tik pirma kadencija. Jis atsakė, kad bandykite, bet mes surinksime tokią komisiją, kurios sprendimas jums bus nepalankus“, – sakė A. Martišiūtė-Linartienė.
Anot jos, įvardytos reikalavimo pasitraukti priežastys buvo susijusios su asmens skundu.
Tuo metu ŠMSM skelbia, kad asmuo apskundė LLTI „neišleidus aštuonių knygų, kurių publikavimui buvo skirtas tikslinis valstybės finansavimas“. Ministerija nurodė paprašiusi įvertinti šią informaciją teisėsaugos.
Instituto direktorė šią informaciją paneigė.
„Man labai yra svarbu, kad šitoje visoje istorijoje mes susiduriame dar su vienu svarbiu dalyku – tai valstybės institucijų bandymu nesąžiningai susidoroti su galbūt netinkamomis institucijomis“, – sakė A. Martišiūtė-Linartienė.
„Galimai Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris Julius Lukošius galėjo daryti įtaką instituto vertinimams, kuriuos pateikė Valstybės kontrolė“, – pridūrė ji.
Instituto direktorė tokias prielaidas motyvavo tuo, jog J. Lukošius anksčiau dešimt metų dirbo Valstybės kontrolėje.
Kaip teigė ministerija, Valstybės kontrolė, atlikusi 2023 metų finansinių ataskaitų rinkinio auditą, šį mėnesį taip pat paskelbė, kad LLTI mokėjo 100 proc. avansu už statybinių medžiagų, remonto darbų, baldų įsigijimus, spausdinimo paslaugas, o tokie mokėjimai avansu yra negalimi. Taip pat pirko paslaugas iš savo darbuotojų netaikant viešųjų pirkimų procedūrų. Nustatyta ir kitų pažeidimų.