„Va pažiūrėkit vyrai, netgi dabar – atsisluoksniuoja, griūva žemė. O jūs įkišat žmogų, savo draugą, kolegą, kad palaidotumėt. Ar naujokai esat, šitam darbe žemės kasimo?“ – tokius klausimus darbo inspekcijos specialistas užduoda Kelmėje kanalizacijos vamzdžius klojusiems darbininkams.
Kelmėje žemės užvertė daugiau nei 4 metrų gylyje dirbusį jų kolegą. Vyrai nuleidę galvas. Teoriškai viską žinojo, tačiau nieko nepadarė, kad nelaimingas atsitikimas neįvyktų.
Žmonės iš šalia esančio namo filmuoja, kaip nelaimėlis išvežamas į ligoninę, tačiau ir ten jam medikai padėti nebegalėjo. Vyras nuo patirtų sužalojimus mirė.
„Aptverta, tai čia nieko nebuvo, žmonės buvo duobėj, tai čia nelabai ir laikėsi tų saugumų, jaučiu. Aš visko nemačiau, mačiau, kaip žmogus gulėjo ant paletės ir viskas. Čia buvo tie ir kiti darbininkai, tikrino pulsą ir tada greitoji atvažiavo“, – sako įvykio liudininkas Arentas Kukeckas.
Darbo inspektorius rodo nuotraukas darytas iškart po įvykio ir žeria priekaištus darbininkams ir šių darbų vadovams.
„Vykdant darbus nebuvo naudojamos techninės priemonės apsaugos, tai yra nebuvo klojinių, nebuvo išramstymų ir atitinkamai nebuvo imtasi organizacinių priemonių, kad būtų šlaitavimas, kad būtų apsisaugota nuo galimo žemių griuvimo“, – pasakoja darbo inspektorius Stasys Joneikis.
Pasak specialisto, gelbėti puolę darbininkai taip pat rizikavo savo gyvybe, šlaitas nebuvo saugus ir galėjo įvykti kita griūtis. Tačiau visų pirma pats darbuotojas turi suprasti ir taip aklai nerizikuoti gyvybe.
„Nuvažiavus ir matant tas faktines aplinkybes, kyla ir toks piktumo ir bejėgiškumo jausmas, pamačius, kaip yra įžūliai rizikuojama, kaip yra elgiamasi ir kaip prie to yra prieinama. Tai šiuo atveju yra tokia nelaimė, kurios buvo labai lengva ir paprasta išvengti“, – teigia S. Joneika.
Įmonės „Gensera“ atstovai komentuoti įvykio nepanoro. Jau ir taip, pasak gyventojų, ilgai besitęsiantys vandentiekio kanalizacijos rekonstrukcijos darbai bus sustabdyti. Surinkta medžiaga bus perduota prokuratūrai, kuri greičiausiai iškels baudžiamąją bylą dėl darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų pažeidimo. Darbdaviui ar jo atstovui gresia bauda ar laisvės atėmimas iki 8-nerių metų.