Informacija apie fizinius asmenis, kuriems yra iškeltos bankroto bylos, bus skelbiama viešai internete. Taip siekiama, kad duomenys apie gyventojus, kuriems iškeltos bankroto bylos, būtų prieinami visoms suinteresuotoms šalims bei skatintų atsakingą skolinimąsi ir skolinimą šalyje.
Nuo kovo 1 d. įsigaliojus Fizinių asmenų bankroto įstatymui, pradės veikti Įmonių restruktūrizavimo ir bankroto informacinės sistemos Fizinių asmenų bankroto proceso posistemė, kurioje bus kaupiama visa su fizinio asmens bankroto procesu susijusi informacija.
Sistemos duomenys bus tvarkomi Įmonių bankroto valdymo departamente prie Ūkio ministerijos, o vieša informacija apie iškeltas bankroto bylas bus skelbiama interneto puslapyje www.bankrotodep.lt. Projektas įgyvendinamas bendradarbiaujant su programinių sprendimų įmone „Blue Bridge Code“.
„Galimybė fiziniams asmenims bankrutuoti daugumoje Vakarų Europos šalių jau yra praktikuojama. Tačiau Lietuvoje toks įstatymas yra naujas, todėl ir apie bankrutuoti norinčius šalies gyventojus duomenys nuo šiol bus kaupiami bei skelbiami. Įsidiegsime pažangius IT sprendimus, kurie suteiks galimybę vienoje vietoje turėti visą reikiamą informaciją apie fizinius asmenis, kuriems iškeltos bankroto bylos, nuo pat bankroto bylos pradžios iki procedūros pabaigos“, – teigė Įmonių bankroto valdymo departamento prie Ūkio ministerijos vadovas Alvydas Geigalas.
Pasak jo, šis technologinis sistemos patobulinimas – naujas fizinių asmenų bankroto modulis – taip pat leis bet kuriam šalies gyventojui matyti sistemoje įregistruotus norinčius bankrutuoti asmenis. Viešai apie fizinio asmens bankroto procesą bus skelbiami šie duomenys: fizinio asmens vardas, pavardė, teismas, kuriame nagrinėjama bankroto byla, bankroto administratorius, bankroto proceso pradžios ir pabaigos datos.
Įdiegus naująjį modulį, sistema leis Įmonių bankroto valdymo departamento prie Ūkio ministerijos specialistams apie fizinius asmenis, kuriems iškeltos bankroto bylos ne tik įvesti visą informaciją, bet ir nuolat pildyti bei atnaujinti jų bylas nuo bankroto pradžios iki pabaigos. Maksimaliai bankroto procedūra gali užtrukti 5 metus. Pasibaigus procedūrai informacija dar bus saugoma 10 metų.
Naudojant naują IT sistemos modulį, bus sudaryta galimybė bankroto administratoriui pateikti ir fizinio asmens bankroto ataskaitą. Planuojama, kad jie prie naujos sistemos galės prisijungti nuo gegužės mėnesio. Tokia sistema Įmonių bankroto valdymo departamentui prie Ūkio ministerijos leis efektyviai sekti bankroto procesą, stebėti fizinio asmens veiklą ir turėti visus reikalingus duomenis bankroto proceso priežiūrai.
Naujasis Fizinių asmenų bankroto įstatymas leis inicijuoti bankroto bylas tiems gyventojams, kurių uždelsti įsipareigojimai yra daugiau kaip 25 tūkst. litų. Fizinio asmens bankroto procesą gali pradėti tik pats fizinis asmuo, kuris yra Lietuvos pilietis arba turi leidimą gyventi šalyje.