Liepos 14 d. prasideda nauja penkerius metus truksianti Europos Parlamento kadencija. Šios savaitės inauguracinėje sesijoje paaiškės, kas taps Europos Parlamento pirmininku ir jo pavaduotojais bei kokiuose komitetuose dirbs europarlamentarai. Svarbiausi postai darkart bus perskirstomi po dvejų su puse metų.
Beveik pusei milijardo piliečių atstovaujantys 736 europarlamentarai ateinančios kadencijos metu turės priimti sprendimus dėl daugelio svarbių ES teisės aktų. Vis dėlto, šis darbas negali prasidėti nesuformavus Parlamento vadovybės.
Antradienį europarlamentarai rinks artimiausius dvejus su puse metų EP vadovausiantį pirmininką ir jo pavaduotojus. Kandidatūras galima kelti iki pirmadienio vakaro: šiuo metu norą varžytis dėl Parlamento vadovo posto pareiškė du kandidatai.
Didžiausia EP Europos liaudies partijos frakcija į šį postą siūlo buvusį Lenkijos ministrą pirmininką Jerzy Buzeką. Balotiruotis į Parlamento pirmininko postą rengiasi ir Europos vieningųjų kairiųjų/Šiaurės šalių žaliųjų kairiųjų atstovė Eva Britt-Svensson (Švedija). Buvęs Liberalų ir demokratų aljanso pirmininkas Grahamas Watsonas savo kandidatūrą atsiėmė po derybų su didžiausiomis frakcijomis.
Trečiadienį naujasis Parlamentas įvertins birželio gale vykusio Europos Vadovų Tarybos susitikimo rezultatus ir Čekijos pirmininkavimo veiklos pusmetį, o Švedijos vyriausybės vadovas Fredrikas Reinfeldtas pristatys pusmetį truksiančio Švedijos pirmininkavimo programą. EP nariai rinks už administracinius reikalus atsakančius kvestorius ir diskutuos dėl padėties Irane, Kinijoje ir Hondūre.
Ketvirtadienį bus patvirtinta galutinė EP komitetų sudėtis ir vyks steigiamieji daugumos komitetų posėdžiai, kurių metu bus išrinkta jų vadovybė. Likusių komitetų posėdžiai bus surengti ateinantį pirmadienį Briuselyje. Tikėtina, kad Europos Parlamentas įsteigs naują laikinąjį komitetą finansų krizei tirti.