Iki 2005 metų vidurio vaizdo ir garso kūrinių autoriai jau turėtų gauti atlyginimą už savo kūrinių atgaminimą. Lietuvoje pradedama įgyvendinti Atlyginimo už audiovizualinių kūrinių ar fonogramose įrašytų kūrinių atgaminimą asmeniniais tikslais paskirstymo ir mokėjimo tvarka.
Pasak Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūros (LATGA-A) generalinio direktoriaus Edmundo Vaitekūno, autoriai už jų kūrinių panaudojimą turi teisę gauti atlyginimą, tačiau labai sunku sužiūrėti, kad autoriui būtų atlyginta ir už kūrinio kopijas. Todėl Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatyme numatoma, kad neatlygintinai ir neatsiklausus autoriaus galima daryti vieną jo kūrinio kopiją nekomerciniais tikslais, o atlyginimui už kitas kopijas bus imamas mokestis nuo tuščių laikmenų ir įrangos. Estijoje šis mokestis renkamas nuo 1995 metų, Latvijoje - nuo 2002-ųjų.
Lietuvoje nustatytas 6 proc. dydžio atlyginimas, skaičiuojamas nuo tuščios garso ir audiovizualinės laikmenos didmeninės pardavimo kainos. Atlyginimą nuo garso ir audiovizualinės laikmenos didmeninės pardavimo kainos mokės importuotojai, kurių Lietuvoje esama per pusantro šimto, bei gamintojai per Autorių teisių ir gretutinių teisių kolektyvinio administravimo asociaciją. Kiekvienas importuotojas turės sumokėti atlyginimą kiekvieną kartą į Lietuvą įveždamas laikmenas, tačiau siekiant palengvinti muitinės procedūrą, importuotojai galės atsiskaityti ir kartą per mėnesį. Mokesčio administratoriai turės teisę gauti informaciją iš Statistikos ir Muitinės departamentų, kad į šalį būtų įvežama kuo mažiau neapmokestintų laikmenų, taip pat bus atliekami vaizdo ir garso laikmenų tyrimai.
Ketvirtadalis atlyginimo, surinkto už importuotas ar pagamintas tuščias audiovizualines laikmenas, pagal Lietuvos kino įstatymą bus skirta nacionalinio kino rėmimo programai.
Kultūros ministrės įsakymu atlyginimą už audiovizualinių kūrinių ar fonogramose įrašytų kūrinių atgaminimą asmeniniais tikslais surinks ir autoriams bei kolektyvinio administravimo asociacijoms paskirstys LATGA-A, o atlikėjams, fonogramų ir audiovizualinių kūrinių gamintojams atlyginimą paskirstys ir išmokės Lietuvos gretutinių teisių asociacija (AGATA). Administravimo išlaidoms numatoma skirti apie 15 proc. nuo surinktų mokesčių.
Plintant vaizdo ir garso kūrinių kopijavimui į kietuosius kompiuterių diskus, pasak LATGA-A Muzikos direkcijos vadovės Veronikos Perminienės, siekiama, kad kietieji kompiuterių diskai irgi būtų pripažįstami laikmenomis. Pasaulyje daugiau kaip 40 proc. audiovizualinių kūrinių yra kopijuojama į kietuosius kompiuterių diskus.
Savo požiūrį į naująją atlyginimo už audiovizualinių kūrinių ar fonogramose įrašytų kūrinių atgaminimą asmeniniais tikslais mokėjimo tvarką autoriai turės progos išsakyti 2004 metų pabaigoje numatomoje konferencijoje Vilniuje.
ELTA