„Neigiamas tendencijas dar labiau paryškina areštuoto turto sumos. Pernai areštuota įmonių turto, kurio vertė siekė 2,4 mlrd. Lt, palyginti su 2,1 mlrd. Lt dydžio areštais 2011 m.“, – teigia Alina Buemann, kreditų biuro „Creditinfo“, kuriame formuojama juridinių ir fizinių asmenų kredito istorija, kredito rizikos vadovė.
Statybos ir nekilnojamojo turto (NT) sektoriuose turto areštų apimtys 2012 m. augo didžiausiu tempu – t. y. trečdaliu. Areštų atvejų šioje veikloje per metus padidėjo nuo 2940 iki 3900. Beveik kas trečia statybos ir NT bendrovė 2012 m. susidūrė su laikinais turto apribojimais.
Tarp prekybos įmonių areštų padaugėjo 655 vnt. - nuo 2543 iki 3198. Daugiausiai areštų teko mažmeninės prekybos įmonėms. Apskritai kas šeštai Lietuvos mažmeninės arba didmeninės prekybos bendrovei pernai buvo įregistruotas bent vienas turto areštas.
Tuo tarpu tarp apgyvendinimo ir maitinimo įstaigų turto areštų skaičius padidėjo 145 (nuo 396 iki 431). Kas septinta šio sektoriaus bendrovė praėjusiais metais susidūrė su laikinais turto valdymo, naudojimosi ar disponavimo apribojimais.
Vien per gruodžio mėnesį įregistruoti 886 įmonių turto areštai. Tai 118 atvejų mažiau nei lapkritį. Tačiau areštuoto turto suma gruodį buvo 25 mln. Lt didesnė nei lapkritį ir pasiekė 96 mln. Lt.
Laikinų apribojimų valdyti, naudotis ar disponuoti turtu gruodį ypač sumažėjo prekybos, statybos ir NT bei transporto sektoriuose, o padaugėjo tik tarp pramonės ir paslaugų bendrovių.
Gruodžio mėnesį didžiausia dalis – virš 70 proc. – visų įregistruotų turto areštų teko statybos ir nekilnojamo turto, prekybos, pramonės ir transporto bendrovėms.
Daugiausiai įmonių turto areštų praėjusį mėnesį įregistruota Vilniaus (43 proc.), Kauno (18 proc.) ir Klaipėdos (14 proc.) apskrityse, o mažiausiai – Tauragės (1 proc.), Utenos (2 proc.) ir Alytaus (2 proc.) apskrityse. Išregistruotų turto areštų praėjusį mėnesį buvo 1 930. Vidutiniškai per šiuos metus kas mėnesį buvo išregistruojama po 1 228 turto areštų.
Turto areštas yra priverstinis nuosavybės teisės į turtą arba atskirų jos sudedamųjų dalių – valdymo, naudojimosi ar disponavimo – laikinas apribojimas. Turto areštu siekiama užtikrinti įrodymus, civilinį ieškinį, galimą turto konfiskavimą, taip pat baudų ir nesumokėtų įmokų išieškojimą, kreditorių reikalavimų patenkinimą, kitų reikalavimų ir įsipareigojimų įvykdymą.
Kreditų biure „Creditinfo“ yra formuojama fizinių ir juridinių asmenų kredito istorija, nustatomi kredito reitingai bei asmenų galimybės prisiimti finansinius įsipareigojimus. Bankų, lizingo ir telekomunikacijų bendrovių inicijuotas kreditų biuras veikia nuo 2003 metų. Kreditų biurą sukūrusi ir plėtojanti bendrovė “Creditinfo Lietuva“ yra tarptautinės grupės „Creditinfo International GmbH“ narė. Ji taip pat valdo asmeninės kredito istorijos sistemą „Mano Creditinfo“, yra sukūrusi automatizuotas kreditavimo sprendimų priėmimo, klientų elgesio monitoringo bei įsiskolinimų valdymo sistemas.