Kreditų biuro „Creditinfo“ duomenimis, per šių metų spalio mėnesį bendras įmonių pradelstų įsiskolinimų portfelis išaugo beveik 277 mln. litų ir sudaro daugiau nei 2,7 mlrd. litų.
Tačiau per spalio mėnesį įmonės padengė virš 99 mln. litų pradelstų įsiskolinimų, tai didžiausia padengta suma per pastarųjų trijų mėnesių laikotarpį.
„Spalį įmonių įsiskolinimai finansų įstaigoms ir toliau augo sparčiausiai. Tačiau nežymiai didėjo įmonių pradelstos skolos telekomunikacininkams ir kitiems sektoriams, o komunalinių paslaugų bendrovėms skolų augimas jau antras mėnuo iš eilės yra lėtesnis. Taip pat jau antrą mėnesį mažėjo naujų skolininkų skaičius komunalinių paslaugų sektoriui“, – teigia kreditų biuro „Creditinfo“ kredito rizikos vadovė Alina Buemann.
Įsiskolinimų „lyderiai“ išlieka tie patys
Pasak A. Buemann, ir toliau pastebima tendencija, kad naujų skolininkų gretas daugiausia papildo rizikingų sektorių – statybos, nekilnojamo turto, prekybos, transporto ir pramonės – įmonės. Mažiausiai tarp naujų skolininkų yra finansinio tarpininkavimo, draudimo, telekomunikacijų, žemės ūkio bei energetikos ir komunalinių ūkių įmonių.
„Creditinfo“ skaičiavimais, pagal bendrą Lietuvos įmonių rizikingumo pasiskirstymą, trečdalis įmonių turi aukštą tikimybę nevykdyti įsipareigojimų per artimiausius 12 mėnesių. Rizikingiausi sektoriai, kuriems per artimiausius 12 mėnesių prognozuojama aukšta tikimybė nevykdyti įsipareigojimų, yra pramonė, prekyba, statyba, transportas ir viešbučiai bei restoranai.
Į žemos rizikos verslo sektorius patenka tik 10 proc. visų Lietuvos įmonių, o jos vykdo veiklą žemės ūkio, energetikos, telekomunikacijų ir įvairių paslaugų srityse. Didžiąją dalį tarp mažo rizikingumo įmonių sudaro tokios, kurių metinės apyvartos siekia nuo 1 mln. iki 5 mln. litų.
Žemos rizikos įmonės yra pradelsusios vos 60 tūkst. litų, kuomet bendras verslo pradelstų įsiskolinimų portfelis viršija 2,7 mlrd. litų. „Žvelgiant į šių įmonių veiklos specifiką, galima teigti, kad neatsitiktinai jos patenka į žemos rizikos segmentą. Pirmojo būtinumo prekės ar paslaugos nepraranda paklausos ir krizės metu, todėl yra didelė tikimybė, kad šios įmonės išsilaikys tarp žemiausios rizikos įmonių ir per ateinančius 12 mėnesių“, – teigia kreditų biuro „Creditinfo“ kredito rizikos vadovė Alina Buemann.
Daugiausiai įsiskolinimų Lietuvos įmonės turi finansinėms įstaigoms – bankams, lizingo bendrovėms, likusią bendrovių laiku negrąžintų įsiskolinimų dalį sudaro skolos telekomunikacijų, skirstomųjų tinklų, kuro prekybos ir kitiems ekonomikos sektoriams.