• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Markučių gyventojams besipiktinant rajone plintančiais narkotikais, Vilniaus miesto savivaldybė imasi veiksmų. Nuo liepos pradžios rajone teikiamos žemo slenksčio paslaugos, bus organizuojamas švirkštų ir adatų surinkimas.

Markučių gyventojams besipiktinant rajone plintančiais narkotikais, Vilniaus miesto savivaldybė imasi veiksmų. Nuo liepos pradžios rajone teikiamos žemo slenksčio paslaugos, bus organizuojamas švirkštų ir adatų surinkimas.

REKLAMA

Naujienų portalas tv3.lt apie susidariusią narkotikų platinimo ir vartojimo situaciją Markučiuose rašė ne kartą – štai ir šį mėnesį gyventojų „Facebook“ grupėse plito nuotrauka, kurioje matomas ant neštuvų nešamas žmogaus kūnas.

Visgi, savivaldybė imasi veiksmų. Kaip rašoma naujienų portalui tv3.lt pateiktame komentare, savivaldybės atstovai dar Balandžio 23 d. susitiko su Markučių bendruomenės atstovais, siekiant išklausyti gyventojų nuomonę, patirtis, tartis dėl galimų sprendimų situacijai gerinti.

Būtent po šio susirinkimo buvo sutarta, jog Markučių mikrorajone bus teikiamos žemo slenksčio paslaugos – iki šiol tokios paslaugos buvo teikiamos Naujininkuose ir Naujoje Vilnioje, tiesa, ne visuomet sutinkamos šiltai.

REKLAMA
REKLAMA

„Markučių bendruomenė pritarė, kad paraleliai policijos vykdomo darbo gali būti pradėtos teikti žemo slenksčio paslaugos, siekiant išvengti perdozavimo atvejų ir kai kuriuos asmenis nukreipti pagalbos. Diskutuota dėl tinkamiausių vietų, kur šios paslaugos galėtų būti teikiamos. Po susitikimo buvo surasta vieta, pastatyti ženklai, suderintas paslaugų teikimo laikas ir kitos aplinkybės, visa tai pakartotinai aptarta su seniūnijos darbuotojais“, – rašoma pateiktame komentare.

REKLAMA

Savivaldybė įsitikinusi, jog teikiamos žemojo slenksčio paslaugos padės sumažinti užsikrėtimų infekcinėmis ligomis skaičių, užmegzti ryšį su nuo narkotikų priklausomais žmonėmis.  

Žemo slenksčio paslaugas teikianti mobili komanda Vilniuje dirba skirtinguose mikrorajonuose: Naujininkų, Naujosios Vilnios, nuo liepos 5 d. – Markučių. Vietos parenkamos ten, kur yra daugiau priklausomybės liga sergančių ir gyvenančių žmonių, siekiant užmegzti kontaktą su jais. Šių paslaugų tikslas – ne tik mažiau užsikrėtimų infekcinėmis ligomis, mažiau mirčių nuo perdozavimo, bet ir užmegztas ryšys su itin sunkiais, neieškančiais pagalbos žmonėmis, siekiant juos supažindinti su galima pagalba, motyvuoti gydytis, gauti socialines paslaugas, paramą ar kitą pagalbą.

REKLAMA
REKLAMA

Šios paslaugos sudaromos žymiai didesnes galimybes nukreipti žmogų į sveikimą, nes ilgai sergantys priklausomybės liga žmonės dažnai ne tik netiki, kad gali pasveikti, pakeisti gyvenimo būdą, bet ir nežino, kas ir kaip jiems galėtų padėti“, – teigia savivaldybės atstovai.

Žemo slenksčio paslaugos sveikatos apsaugos ministro įsakymu yra reglamentuotos kaip sveikatos paslaugų integrali dalis, jau prieš kurį laiką paslaugos yra gerokai išplėstos ir apima ne tik švirkštų dalijimą. Jų metu užtikrinamas dezinfekcijos priemonių, tvarsliavos ir prezervatyvų dalijimas, konsultavimas ir informavimas, tarpininkavimas, asmens higienos paslaugos, žaizdų perrišimas, atrankinių greitųjų ŽIV tyrimų atlikimas ir kt.“, – teigia savivaldybės atstovai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Planuoja ir surinkti adatas bei švirkštus

Be to, savivaldybė planuoja daugiau dėmesio skirti infekuotų atliekų surinkimui.

„Kita sutarta iniciatyva – mikrorajono švaros ir saugumo užtikrinimas. Su bendruomene sutarta, kad užterštose Markučių mikrorajono teritorijose bus organizuotas infekuotų atliekų (švirkštų, adatų) surinkimas ir utilizavimas, o komunalinių atliekų konteinerių skaičių, esančių adresu Subačiaus g. 102 / Medininkų g. planuojama sumažinti ir pastatyti juos arčiau važiuojamosios kelio dalies“, – rašoma pateiktame komentare.

REKLAMA

Kriminologas: „Sprendimai yra sudėtingi“

Kriminologo M. Lankausko nuomone, gyventojų teiginiai apie po visą miestą išplitusius narkotikų platinimo taškus, matyt, turi pagrindo.

„Manau, kad yra kažkiek racijos tokiuose teiginiuose. Buvo vienas didelis centras, kalbant apie specifines medžiagas, specifinių medžiagų vartotojus. Ir jo neliko. Tie keli tūkstančiai vartotojų, jie nepradingo, dėl to, kad neliko to centro“ – komentavo M. Lankauskas.

REKLAMA

Anot kriminologo, rajone paplitusius intraveninius narkotikus ko gero platina organizuoto nusikalstamumo grupuotės.

„Žiūrint apie kokius intraveninius narkotikus kalbame. Kalbant apie organizuotas grupes, yra tikėtina, kad yra tam tikras įsitraukimas. Ypač kalbant apie didesnių kiekių atkeliavimą į Lietuvą, apie sintetinius opioidus, kurie vartojami intraveniniu būdu. Tai gali būti ir fentanilis, karfentanilis. Arba iš visai kitos grupės – kokainas. Manau, kad su šiomis medžiagomis, organizuotos grupės tikrai yra susijusios“ – kalbėjo M. Lankauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O štai kanapių vartotojai gali būti ir nesusiję su nusikalstamomis gaujomis.

„Jei kalbame apie kanapes, tai gali būti ir pavieniai augintojai, kurie kažką sau augina, draugams ar panašiai. Jeigu tai nėra dideli kiekiai, jie matyt nebus susiję su nusikalstamomis grupuotėmis.

Bet jei kalbame apie bet kokios nelegalios medžiagos didelius kiekius, tikėtina, kad tai bus vienaip ar kitaip susiję su organizuotu nusikalstamumu“ – teigė kriminologas.

REKLAMA

Mindaugas Lankauskas (Irmantas Gelūnas/BNS)

Pasak M. Lankausko, sunku pasakyti, ką savivaldybė dar galėtų nuveikti, be anksčiau minėto žalos mažinimo, teikiant žemojo slenksčio paslaugas. M. Lankauskas neatmeta galimybės, jog gyventojai tiesiog nenori matyti narkotikų vartotojų, o anksčiau veikęs taboras leisdavo apsimesti, jog problema neegzistuoja.

REKLAMA

„Sprendimas priklauso nuo to, kokio tikslo yra siekiama. Kaip suprantu iš jūsų klausimo, gyventojai nori, kad narkotikų vartojimo nesimatytų. Matyt narkotikų vartojimas jiems nesvarbu, mirtys nuo narkotikų irgi nesvarbu.

Jeigu jie nori nematyti to dalyko – geriausias sprendimas yra romų taboras, kaip jis egzistavo anksčiau. Kažkur už miesto, labai toli, niekas nemato, visiems gerai“ – juokavo kriminologas.

„Sprendimai yra sudėtingi. Visgi demokratijoje gyvename, tad nėra taip paprasta spręsti problemas. Jeigu kalbame apie kitas šalis – ir toje pačioje Vokietijoje galime pastebėti panašius vaizdus, ypač aplink stoties rajoną“ – pridūrė kriminologas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Policija apie narkotikų platinimo problemą žino

Anksčiau naujienų portalui tv3.lt Vilniaus vyriausiojo policijos komisariato atstovė Julija Samorokovskaja patvirtino, jog policija žino apie narkotikų platinimo tašką Pakraščio/Subačiaus g. susikirtime.

„Policijai esanti situacija Subačiaus ir gretimuose gatvėse yra žinoma. Iki šio laiko yra išaiškintas ne vienas atvejis dėl narkotinių medžiagų platinimo, pradėti ir atlikti tyrimai. Šiuo metu taip pat vykdomos policinės priemonės nusikalstamoms veikoms užkardyti ir išaiškinti“, – komentavo J. Samorokovskaja.

Be to, policijos duomenimis, šiemet Subačiaus gatvėje buvo aptikti du lavonai – vienas sausio 11 dieną, kitas – liepos 2 dieną, tą pačią dieną, kai buvo užfiksuota skaitytojo nuotrauka. Dėl abiejų atvejų policija pradėjo ikiteisminius tyrimus mirties priežasčiai nustatyti.

Kuris klounas sugalvojo
Kuris klounas sugalvojo
Tai bauskite platintojus .Sugalvojo surinkti švirkštus, o narko biznis liejasi per kraštus Prie to paties surinkite ir prezervatyvus.Bus pilna komplektacija.
A tai antrankius kam nors uždėsit ar tik nemokamų švirkštų pamėtysit ir panaudotus susirinksit? Jeigu tik tiek- tai realiai jūs tik prisidėsit prie narkomanijos plitimo
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų