• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vakar Šiaulių apskrities Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko pavaduotojas Edmundas Selvenis pranešė apie tarnybą pasiekusią informaciją dėl žmogaus sveikatai kenksmingų tailandietiškų spagečiams valgyti skirtų įrankių. Jų aptikta ir Šiauliuose esančioje parduotuvejė IKI, esančioje Gardino gatvėje. Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos Šiaulių skyriaus specialistė iš prekybos paėmė ir panašius į nurodytus gaminius.

REKLAMA
REKLAMA

Vyksta tyrimas

Šiauliuose tirti šį įvykį Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai perdavė Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos Šiaulių skyriui. Skyriaus vedėja Irena Marcinkienė vakar rytą apie tyrimo rezultatus dar nieko negalėjo pasakyti, nes inspektorė, kuriai perduotas šis įvykis, atlieka kitą - tabako gaminių tyrimą Šiaulių apskrityje. Į parduotuvę inspektorė galėjusi atvykti tik pavakarėje.

REKLAMA

„Tai nėra maisto produktas, todėl mes ir netiriame", - sako E. Selvenis, Maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko pavaduotojas, nors šią tarnybą pirmiausia ir pasiekė pranešimas apie tai, kad ne tik Šiauliuose, bet ir kituose Lietuvos miestuose prekiaujama tailandietiškomis lazdelėmis, skirtomis valgyti spagečius. Deja, jų naudojimas buityje pavojingas sveikatai, nes sudėtyje aptikta cheminių medžiagų formaldehido ir melamino.

Pasak E. Selvenio, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, gavusi informaciją apie šių gaminių patekimą į Lietuvą, nustatė, jog žalingus žmogaus sveikatai valgomuosius įrankius į Lietuvą importavo Vokietijos įmonė „Robert Testurt GmbH and Co KG“, o Lietuvoje jais prekiavo UAB „Palink“ ir „HM 40 City Nort“.

REKLAMA
REKLAMA

„Šiaulių naujienos" vakar kreipėsi į IKI parduotuvės vadovą Nerijų. Jis parodė šalia egzotinių prekių surikiuotas ir kinų gamybos bambukines lazdeles. Parduotuvės darbuotoja paaiškino, jog tailandietiškos lazdelės buvo perkeltos į akcijinių prekių lentyną. Tačiau ten jų jau neaptikome.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

IKI komunikacijos skyriaus vadovas Valdas Lopeta, paprašytas pakomentuoti šią situaciją, teigė, jog dar nėra gavęs oficialaus Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nurodymo, kaip elgtis su šiais galimai kenksmingais įrankiais.

„Tačiau jau pašalinome iš asortimento spagečių valgymui skirtus įrankius, kuriais prekiavo trys mūsų tinklo parduotuvės Vilniuje, Klaipėdoje ir Šiauliuose", - tvirtina V. Lopeta.

REKLAMA

Tokių įrankių įsigijusiems pirkėjams, pasak, komunikacijų skyriaus vadovo, bus grąžinti pinigai, tik reikia kreiptis į parduotuvę, kurioje buvo pirktas gaminys. „Toks atvejis mūsų tinkle yra išskirtinis ir su panašiomis problemomis susiduriame itin retai", - tikina V. Lopeta.

Patariama nenaudoti

Šiaulių prekybininkai jau turi patirties prekiauti sveikatai kenksmingais indais su melaminu. Melaminas yra cheminė medžiaga, naudojama poliuretano gamybai. Plačiau naudojamas tailandietiškuose įrankiuose aptiktas formaldehidas. Tai - bespalvės dujos, dažniausiai naudojamos tirpalo pavidalu. Jis gali būti naudojamas talpykloms, konteineriams, indams dezinfekuoti. Jo yra visur mūsų buityje, pavyzdžiui: kilimuose, tapetuose, medžio drožlių plokštėse, lakuose, plastikinėse apdailos medžiagose, netgi induose. Šios medžiagos žmogui kenksmingos tada, kai liečiasi su maistu.

REKLAMA

Vieną po kito gaminį, pripažintą kenksmingu žmogaus sveikatai, iš prekystalių išima ne maisto produktų inspektoriai. Tačiau kai iš prekybos paimamos pavojingos prekės, jų visada dar lieka pirkėjų namuose. Juolab, kad apie jį, pirkėją, negalvojama: pavojingų medžiagų turinčioms prekėms paskelbiami net išpardavimai, šiandien vadinami akcijomis, kartais prekybininkai prasilenkia ne tik su moralės normomis, bet ir su žmogiškumu. Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos Šiaulių skyriaus vyriausioji valstybinė inspektorė Miglė Tamkevičienė teigia, jog net ir neturint pirkinio čekio galima grąžinti specialistų nekokybiška pripažintą prekę ir susigrąžinti pinigus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vakar atvykusi į IKI prekybos centrą M. Tamkevičienė nurodytų gaminių jau neaptiko. Tačiau rado panašių bambukinių lazdelių, kurias taip pat nurodė išimti iš prekybos. „Tarsimės su specialistais, kaip elgtis su kitais iš Rytų šalių atvežtais panašiais gaminiais", - vakar sakė inspektorė.

REKLAMA

Prieš keletą metų prekystalius buvo pasiekę indai su melaminu. Tada pasirodė puodeliai, lėkštutės, mentelės, dekoruotos obuolių paveikslėliais, kivių skiltelėmis. Visais prekiauti uždraudė, o prekybininkams skyrė baudas, nes gaminiai neturėjo ne maisto prekės higieninio pažymėjimo, kuris reikalingas, norint realizuoti gaminius, skirtus sąlyčiui su maistu, iš trečiųjų šalių.

„Gaminiai, skirti liestis su maistu, turi būti saugūs, nekenkti sveikatai. Būtent todėl visos tokios prekės privalo turėti ne maisto prekės higieninius pažymėjimus, kurie įrodo, kad atsakingos institucijos patikrino gaminio saugą", - sako VVSPT Leidimų ir licencijavimo skyriaus vyriausioji specialistė Audronė Kriaučiūnaitė ir priduria, jog šio pažymėjimo neturint gaminiais, importuotais iš trečiųjų šalių, skirtais liestis su maistu, prekiauti draudžiama.

Miglė Tamkevičienė pamena, jog iš prekybos centrų yra tekę išimti bambukinius gaminius - pjaustymo lenteles. Tik šis atvejis skyrėsi nuo melamininių indų atvejo, kai gaminiai dėl žymiai viršijančio leistinas ribas bendrojo cheminių medžiagų migracijos lygio, pripažįstami pavojingais sveikatai. Bambukiniams gaminiams nebuvo išduotas ne maisto prekės higieninis pažymėjimas, Valstybinei visuomenės sveikatos priežiūros tarnybai įvertinus pateiktus dokumentus. Pastebėta, kad iš gamintojo gautuose dokumentuose nurodyta medžiaga pentachlorfenolis, kuriuo buvo impregnuotos lentelės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų