• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sunerimusius dėl milžiniškos lietuvių emigracijos turėtų dar labiau priversti susirūpinti tarptautiniame lingvistų kongrese Vengrijoje nuskambėjusi prognozė, kad iki šio amžiaus pabaigos gali išnykti net 80 proc. pasaulio kalbų.

REKLAMA
REKLAMA

Budapešte (Vengrija) įvykusiame ketvirtajame tarptautiniame finougrų kalbų kongrese nuskambėjo mokslininkų perspėjimas, kad iki XXI a. pabaigos pasaulyje vartojamų kalbų skaičius gali sumažėti mažiausiai perpus. Tačiau pabrėžiama, kad tai yra optimistinė prognozė. Pesimistinė kur kas niūresnė: per šį šimtmetį pasaulyje gali išnykti net 80 proc. šiuo metu vartojamų kalbų.

REKLAMA

Kalbininkų teigimu, grėsmę tūkstančiams kalbų kelia kelių plačiai vartojamų kalbų įsigalėjimas tarptautiniu mastu. Kongreso dalyvių teigimu, didžiausias pavojus gresia finougrų kalbų šeimai, kurias vartoja palyginti nedaug žmonių.

Kongrese perskaitytame pranešime vienas žymiausių finougrų kalbų specialistų profesorius Jánosas Pusztai'us (Vengrija) pabrėžė, kad šiuo metu visame pasaulyje vartojama apie 7 tūkstančius kalbų, tačiau iki 80 proc. jų gali išnykti jau per šį amžių. Kalbų išmirimas susijęs su jas vartojančių žmonių skaičiaus mažėjimu. Jas taip pat iš platesnio vartojimo stumia kelių vadinamųjų universalių kalbų, plačiai paplitusių visame pasaulyje, įsigalėjimas.

Profesoriaus teigimu, didžiausia išnykimo grėsmė kyla toms kalboms, kuriomis šiuo metu kalba mažiau nei 100 tūkstančių žmonių. O finougrų kalbas vartoja nedidelės tautos. Mokslininkas sakė, kad vyresniojo amžiaus žmonės, gerai mokantys gimtąją kalbą, pamažu traukiasi Anapilin, o jų vaikai ir vaikaičiai iš kaimų keliasi į miestus, nes tėviškėje neranda darbo ir geresnių gyvenimo sąlygų. Tačiau miestuose jų gimtosios kalbos nebereikia, jie priversti pritapti prie kalbinės aplinkos ir galiausiai asimiliuotis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų