Vilniaus pataisos namų vyresnysis prižiūrėtojas, Ikiteisminių tyrimų įstaigų profesinės sąjungos atstovas Valdas Blažys teigė, kad skaudus incidentas Marijampolėje buvo paskutinis lašas, perpildęs kantrybės taurę.
„Marijampolės pataisos namuose buvo sumuštas prižiūrėtojas. Po nuteistojo išpuolio jis pateko į komą. Ir iki šiol yra gydomas ligoninėje. Sunku prognozuoti, kokios bus šio incidento pasekmės“, – pasakojo V. Blažys.
Anot jo, pagal instrukcijas tame poste turėjo budėti du žmonės. „Marijampolės pataisos namuose trūksta darbuotojų, todėl vienam išėjus papietauti, nėra kam jo pakeisti. Šiuo atveju taip ir nutiko, – teigė V. Blažys. – Likęs vienas prižiūrėtojas turėjo apieškoti nuteistąjį. Atliekant dalinę kratą, buvo rasta narkotikų. Tada nuteistasis tiesiog sužvėrėjo. Prižiūrėtoją užpuolęs asmuo buvo teistas keletą kartų, todėl neprognozuojamas jo elgesys mažai ką nustebino. Blogiausia, kad dabar norima kaltę suversti papietauti išėjusiam prižiūrėtojui. Iš tikrųjų kaltųjų ieškoti derėtų visiškai kitur.“
Sistema turi problemų
„Įkalinimo įstaigų situacija labai prasta. Kalėjimų departamento jaunesniųjų pareigūnų finansinė padėtis negerėja. Apmaudu, nes, pavyzdžiui, nuo šių metų Policijos departamento pareigūnams atlyginimai buvo padidinti 5–10 proc., tačiau įkalinimo įstaigų prižiūrėtojai tokios malonės nesulaukė“, – piktinosi profesinės sąjungos atstovas.
„Balsas.lt savaitės“ pašnekovas pridūrė, kad problemų netrūksta ir kitose srityse. Pavyzdžiui, dėl kvalifikacinių kategorijų. „Kitose sistemose darbuotojas, išdirbęs tam tikrą laiką, gali gauti aukštesnę kategoriją bei atitinkamai didesnį atlyginimą. Mūsų sistemoje tokio dalyko nėra įteisinta. Dažniausiai aukštesnes kategorijas gauna „savi“ žmonės. Pasitaikė atvejis, kai aukštesnę kategoriją gavo vos metus išdirbęs pareigūnas. Kitiems to padaryti nepavyksta net po 5 ar 10 metų“, – pasakojo V. Blažys.
Vilniaus ikiteisminių tyrimų įstaigų profesinės sąjungos atstovas apgailestavo, kad požiūris į prižiūrėtojo darbą yra itin atsainus. „Tiek Kalėjimų departamento, tiek Teisingumo ministerijos atstovai nesiima reikiamų priemonių, kad padėtis bent pamažu imtų gerėti. Kad padidėtų saugumas, reikia sukurti daugiau darbo vietų. Tada išvengsime Marijampolės atvejų ateityje. Maža to, prižiūrėtojai turėtų būti labiau aprūpinti specialiosiomis priemonėmis“, – tvirtino pašnekovas.
Kalėjimų departamento pozicija
„Nuo šių metų sausio 1 dienos visiems bausmių vykdymo sistemos statutiniams valstybės tarnautojams padidėjo priedai už turimus rangus. Neatskaičius mokesčių, atsižvelgiant į turimą rangą, minėtas priedas padidėjo nuo 22 iki 90 litų (tarkime, pareigūnams, turintiems pataisos jaunesniojo pareigūno II ir III rangus bei pataisos pareigūno I rangą, – 45 litais).
Nuo 2013 metų spalio 1 dieną visiems bausmių vykdymo sistemos valstybės tarnautojams, taip pat statutiniams, padidėjo priedai už kvalifikacines kategorijas (klases), o pareigūnams, turintiems 11 ir didesnes pareigines kategorijas, padidėjo ir pareiginės algos“, – rašoma Kalėjimų departamento specialistų parengtame atsakyme.
Kalėjimų departamento atstovai nesutiko su nuomone, kad skiriant pareigūnui aukštesnę kategoriją galioja „myliu-nemyliu“ sistema. „Valstybės tarnautojams, taip pat statutiniams valstybės tarnautojams, kvalifikacinės kategorijos suteikiamos (panaikinamos) įstatymų nustatyta tvarka, – teigiama raštu atsiųstame atsakyme. – Teisės aktai detaliai reglamentuoja tarnybinės veiklos vertinimo procedūrą, yra sudaromos komisijos (į sudėtį įtraukiami profesinių sąjungų atstovai). Sprendimai gali būti skundžiami. Šiuo metu yra svarstomi įstatymų projektai, susiję su valstybės tarnautojų (ir statutinių) darbo apmokėjimo sistemos tobulinimu.“