Šiandieninė situacija darbo rinkoje primena laikus, kai klestėjo įdarbinimo agentūros, teikusias labai paklausias, nors dažnai ir abejotinos kokybės paslaugas. Didėjant nedarbui, netekusieji pragyvenimo šaltinio ne tik mindo Darbo biržos slenksčius, bet ir nyra į interneto erdves, patys siūlosi darbdaviams arba stoja į bedarbius vienijančias organizacijas.
Vietoj agentūrų - internetas
Klaipėdos darbo biržos direktoriaus pavaduotojo Virginijaus Andriušio teigimu, bendraujant su darbdaviais aiškėja, kad ieškantys darbo klaipėdiečiai tai daro be tarpininkų.
„Teko girdėti, kad žmonės tiesiog ateina pas įmonės ar bendrovės vadovą ir siūlosi. Visai nesvarbu, kad tuo metu naujų darbuotojų neieškoma, situacija šalyje verčia veikti, nelaukti pagalbos iš šalies“, - kalbėjo V. Andriušis.
Anot jo, vienas iš populiariausių būdų išbraukti save iš bedarbių sąrašo yra darbo paieškos internete.
„Pavyzdžiui, šiuo metu klaipėdiečiams siūlome dalyvauti akcijoje „Talentų bankas“. Lietuvos darbo biržos programos duomenų bazėje registruotis bei pateikti duomenis apie save gali visi, kas tik nori. Užsiregistravusieji bus matomi darbdaviams ir gali tikėtis pasiūlymų. Šia akcija siekiama padidinti aukštųjų mokyklų baigiamųjų kursų studentų, absolventų bei dirbančių aukštos kvalifikacijos specialistų įsidarbinimo galimybes“, - vardijo V. Andriušis.
Šiuo metu Lietuvoje veikia ir kelios dešimtys interneto svetainių, portalų, skirtų darbo pasiūlai ir paieškoms.
Neretai virtualioji erdvė padeda užsidirbti. Pavyzdžiui, viename iš populiarių skelbimų portalų dar prieš keletą metų buvo pilna pasiūlymų įsigyti tik naudotų buičiai naudingų daiktų. Šiandien portale įsibėgėjusi naujų daiktų, drabužių, buitinės technikos prekyba.
Vis dėlto V. Adriušis pripažįsta, kad dažniausiai darbą garantuoja ne internetas, o pažintys.
Įsteigė sąjungą
Klaipėdos apskrityje yra įsteigta ir veikia Bedarbių sąjunga - KABS. Tačiau savo nariams darbo ši sąjunga negarantuoja.
Partijos tarybos pirmininkės Eglės Garbaniauskienės teigimu, tai - savanoriška, savarankiška visuomeninė organizacija.
„KABS nėra įdarbinimo tarpininkas, nes tokias paslaugas puikiausiai sugeba teikti Lietuvos darbo birža. Mes palaikome idėją dėl privačių įdarbinimo tarnybų veiklos draudimo. Bedarbiai skundžiasi, kad tarnybos negali pasiūlyti darbo Lietuvoje, o tik siūlo užsienyje. O štai ES šalyse privačios įmonės atlieka ne įdarbinimo tarpininkų funkcijas, bet atlieka darbdavių funkcijas teikiant įmonėms personalo nuomos paslaugas. Tai būtų gera verslo niša Lietuvoje, tačiau personalo nuomos (darbo nuomos) įstatymo Lietuvoje kol kas nėra“, - apie vieną iš veiklos sričių kalbėjo E. Garbaniauskienė.
KABS taryba šiemet nutarė įkurti Personalo nuomos agentūrą ir apsispręsti dėl stojimo į Laikinojo įdarbinimo įmonių asociaciją (LĮĮA).
Į klausimą, ar šiuo metu į sąjungą stoja daug bedarbių ir ar jie tikisi šios organizacijos pagalbos, KABS tarybos pirmininkė atsakė lakoniškai: „Šiuo metu sąjungoje yra 28 nariai ir jie drąsiai gali tikėtis, jog sąjunga stebės Vyriausybės institucijų veiksmus, kad žmogaus, ypač KABS narių, socialinės teisės nebūtų pažeistos.“
Į kruizinius laivus - tik mokant kalbą
Tuo metu privati įdarbinimo agentūra „Ismira“, sugebėjusi išsilaikyti rinkoje dešimt metų, tikina nejaučianti bedarbių apgulties. Norinčiųjų dirbti užsienyje padaugėjo nežymiai.
„Mes siūlome darbą kruiziniuose laivuose ir Kipro bei Graikijos viešbučiuose, restoranuose. Tačiau yra reikalavimas mokėti anglų kalbą ir turėti patirties aptarnavimo sferoje. Gal dėl to į mus kreipiasi ne tiek daug klaipėdiečių. Dažniausiai - jaunimas nuo 20 iki 35 metų. Atsižvelgiant į patirtį ir kvalifikaciją, laivuose mokamas atlyginimas siekia 1000-1500 dolerių per mėnesį. Kipre ar Graikijoje - nuo 500 iki 1500 eurų“, - sakė agentūros vadybininkė.
Situacija šalies darbo rinkoje
Per 2009 m. vasario mėn. Klaipėdos (miesto, rajono) darbo biržoje užsiregistravo 2763 ieškantys darbo asmenys, iš jų 2632 - bedarbiai. Tarp užregistruotų bedarbių buvo 1118 moterų, 508 jaunuoliai iki 25 m., 528 asmenys, vyresni nei 50 m.
Iš viso 2009 metų vasario 1 dieną darbo biržoje buvo įregistruotas 11001 ieškantis darbo asmuo.
Lietuvos darbo biržos duomenimis, per savaitę, kovo 6-13 dienomis, darbo biržose įregistruota 7,6 tūkst. ieškančių darbo asmenų, įdarbinta - 1,2 tūkst.
Šių metų kovo 13 dieną darbo ieškojo 188,4 tūkst. asmenų, iš jų 162,8 tūkst. turėjo bedarbio statusą.
Kovo 13 dienos pabaigoje Lietuvos darbo biržos duomenų bazėje buvo apie 2,1 tūkst. laisvų darbo vietų.
Vaida Jutkonė