• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gyventojams smogusi elektros kainų banga nuslopo, o specialistai ragina keisti sudarytas brangias sutartis su elektros tiekėjais į pigesnes. Tačiau dabar žmonės atsidūrė kai kurių tiekėjų pinklėse ir tapo įkaitais, mat jiems už išėjimą pradėta grasinti baudomis. Advokatas įspėja nepasiduoti manipuliacijoms ir nebijoti imtis veiksmų patiems.

Gyventojams smogusi elektros kainų banga nuslopo, o specialistai ragina keisti sudarytas brangias sutartis su elektros tiekėjais į pigesnes. Tačiau dabar žmonės atsidūrė kai kurių tiekėjų pinklėse ir tapo įkaitais, mat jiems už išėjimą pradėta grasinti baudomis. Advokatas įspėja nepasiduoti manipuliacijoms ir nebijoti imtis veiksmų patiems.

REKLAMA

Nors elektros tiekėjai pradėjo siūlyti pigesnius planus gyventojams, kai kurie iš jų taip lengvai paleisti gyventojų nenori, todėl jiems ima grasinti, kad už išėjimą bus taikoma vadinamoji netesybų bauda.

Ragina nepasiduoti manipuliacijoms

Tačiau TV3 laidoje „Karštai su tv3.lt“ apsilankęs advokatas Marijus Velička įspėjo gyventojus nepasiduoti elektros tiekėjų manipuliacijoms.

Pasak pašnekovo, tiekėjai taikyti atskirų baudų už gyventojų sprendimą rinktis kitą tiekėją arba tiesiog nutraukti brangią sutartį, kuri buvo nustatyta elektros kainų kilimo piko metu, negali.

REKLAMA
REKLAMA

„Energetikos įstatyme yra aiškiai apibrėžta, kad buitiniai vartotojai, mažos ir labai mažos įmonės turi teisę nutraukti, keisti sutartis arba modifikuoti jas visiškai nemokamai.

REKLAMA

Tik reikia įspėti prieš dvi savaites, bet tu gali išeiti iš to paties tiekėjo, pas jį vėl grįžti atgal, jeigu jis su tavimi sutinka dirbti, bet jūs jam neprivalote nieko mokėti“, – kalbėjo advokatas.

M. Velička atkreipia gyventojų dėmesį ir sako, kad tiekėjai turi teisę reikalauti tam tikros dalies pinigų iš gyventojų, jeigu sutartyje buvo nurodytos tam tikros nuolaidos. 

REKLAMA
REKLAMA

„Neišbuvus viso termino, elektros tiekėjas gali pareikalauti grąžinti suteiktas nuolaidas, tai klientams reikia ir daryti.

Tačiau elektros tiekėjai jokiu būdu negali reikalauti iš žmogaus, kad jis mokėtų vadinamą rezervcijos mokestį ar, sakykime, netesybas už ateitį. <...> Tai yra nepagrįstas reikalavimas ir įstatyme tai aiškiai apibrėžta“, – pastebėjo pašnekovas.

Valdininkams nerūpi, o įstatymai tiekėjams negalioja?

Valdininkams vengiant imtis konkrečių veiksmų, kaip apsaugoti gyventojus nuo nesąžiningų elektros tiekėjų veiksmų, advokatas pastebi, kad dalis tiekėjų susikrauna didelius pelnus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes matome, kad kai pasirašytos sutartys yra nutraukiamos, buitiniams vartotojams yra grasinama baudomis, išrašomos sąskaitos, gąsdinama antstoliais.  

<...> Nesąžiningai besielgiantys elektros tiekėjai tikrai susirenka labai didelę dalį pinigų. Dalis žmonių sumoka tas baudas, bijodami tų teisinių procedūrų, nenorėdami turėti šitos problemos“, – pasakojo M. Velička. 

REKLAMA

Pasak jo, tokia susiklosčiusi situacija galėjo įvykti dėl valstybinių įstaigų, įskaitant ir Energetikos ministeriją ar Valstybinę energetikos reguliavimo tarybą (VERT), atsainaus darbo, t.y. valdininkai neužtikrino, kad elektros tiekėjai laikytųsi įstatyminių reikalavimų. 

„Visą laiką būna du būdai, dėl ko žmonės nevykdo tai, kas yra reikalinga daryti.

Vienas būdas – nekompetencija ir nesupratimas. Tačiau aš labai abejoju, kad VERT atstovas nesupranta, kas yra parašyta įstatyme. Kitas dalykas – kada tu turi asmeninį suinteresuotumą arba tu esi dėl kažkokių priežasčių suinteresuotas, kad taip nevyktų“, – teigė advokatas.

REKLAMA

M. Velička svarsto, kad tokiu atveju VERT tarsi atstovauja elektros tiekėjų interesus.

„Dėl pirmo savo pasisakymo – nekompetencijos – būčiau šiek tiek skeptiškesnis.

Tačiau dėl asmeninio suinteresuotumo aš tikrai akivaizdžiai matau, kad VERT atstovai negina buitinio vartotojo, jie patronuoja arba atstovauja stambiuosius elektros tiekėjus“, – svarstė teisininkas.  

Pasakė, ką daryti žmonėms

Advokato M. Velička dar kartą pastebi, kad žmonės neprivalo mokėti baudos, kai to reikalauja nesąžiningas elektros tiekėjas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O jeigu įvyko taip, kad gyventojai, paklusę kai kurių elektros tiekėjų grasinimams, sumokėjo tariamą baudą, egzistuoja galimybė prarastus pinigus susigrąžinti. Tiesa, pasak advokato, vargu, ar pats tiekėjas sutiks jūsų sumokėtus pinigus grąžinti atgal.

„Jeigu sugalvosite ir pareikalausite elektros tiekėjo, kad pinigai būtų grąžinami atgal, aš jums duočiau 99 proc., kad tiekėjas jų neatiduos. Tad vienintelis būdas – kreiptis į teismą. 

REKLAMA

Kitu atveju, ką aš rekomenduoju daryti žmonėms, kurie dabar sulaukia sąskaitų už elektros netesybas, jų nepadengti“, – sako advokatas.

M. Velička taip pat nuramina gyventojus, kad nesąžiningi elektros tiekėjai tokiu atveju negali grasinti ir antstoliais, mat tai daryti būtų galima tik po konkretaus teismo sprendimo.

Tačiau advokatas labai abejoja, ar nesąžiningi elektros tiekėjai šiam tikslui pasiekti paduos buitinį vartotoją į teismą, kad įrodytų savo reikalavimų pagrįstumą. 

REKLAMA

„Jei atsiras bent viena byla, kai tiekėjas pralaimės teisme, bus sukurtas precedentas ir žmonės turės teisinį pagrindą reikalauti pinigų sugrąžinimo atgal.  

Aš manau, kad nė vienas elektros tiekėjas nepaduos nė vieno buitinio vartotojo į teismą, puikiai suprasdamas, kad jis turi 99,99 proc. tikimybę pralaimėti tą bylą“, – sakė advoktas.

Vardija, kuriais atvejais tektų mokėti suteiktą nuolaidą

Laidoje apsilankęs „Ignitis“ Privačių klientų tarnybos vadovas Andrius Kavaliauskas tikina, kad įmonė baudų savo klientams netaiko, o nuo vasario mėnesio gyventojams yra siūloma pakeisti anksčiau sudarytus planus į pigesnius. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A. Kavaliauskas taip pat primena, kuriais atvejais klientams tektų mokėti pinigus už suteiktas nuolaidas.

„Suteikta nuolaida tam tikram mėnesių skaičiui nuo elektros kainos nėra bauda. Klientas, pasirašydamas sutartį, sutinka, kad jeigu jis nutrauks sutartį, jis tas nuolaidas grąžins. Nuolaidos siekia nuo cento iki pusantro cento pagal kilovatvalandės kainą. Kuo daugiau elektros sunaudojama, tuo daugiau reikės grąžinti.

REKLAMA

<...> Mes aiškiai matome poreikį keisti klientų planus. Todėl netaikome minėtos sąlygos. Sakome, kad iki liepos 1 d. suteiktų nuolaidų grąžinti nereikės. <...> Jeigu klientas nutraukia sutartį ir išeina pas kitą iekėją, tada tą nuolaidą reikia sumokėti“, – kalbėjo bendrovės atstovas. 

VERT duomenimis, 2023 m. kovo mėnesį vidutinė elektros kaina Lietuvos prekybos zonoje kitos paros prekybos rinkoje buvo 89 Eur/MWh.

Palyginnti su praėjusiu mėnesiu, susiformavo beveik 23 proc. mažesnė kaina (2023 m. vasario mėnesį kainos vidurkis buvo 115 Eur/MWh).

Daugiau duomenų ir interaktyvių grafikų galite rasti čia.

tv3.lt

Taip atsitinka kai valstybės valdžią uzurpuoja mafija. Balsuokite toliau už konservus tai jie , vardan savo praturtėjimo, žmonėms numaus paskutines kelnes ir iš ubagų atims lazdas... Padorumo ir sąžinės tie žmonės juk neturi.
Normaliai...valstybės lygiu isisuko aferistai,kas sakykim prieš 20 metu butu visi išgauditi ir susodinti,o čia aprašinėja aferistu mahinacijas,kiek išdurė kiek dar ne,lyg tai butu norma.
tai jau taip. valdzia lietuvoje siuo metu uzgrobusi vagiu ir zuliku gauja.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų