Užsienyje norėsiantys įsidarbinti lietuviai nuo šių metų spalio tarpininkaujančioms įmonėms nebemokės. Paisydama Europos Sąjungos (ES) reikalavimų, Vyriausybė uždraudė rinkti mokestį už įdarbinimą. Už surastą darbuotoją mūsų šalies tarpininkams turės atsiskaityti užsienio darbdavys ar jo atstovas.
Ir nors norinčioms įdarbinti kraštiečius svečiose šalyse Lietuvos įmonėms Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ketina darbą palengvinti – nebereikalauti licencijų, verslininkai prognozuoja liūdną ateitį.
Esą ir savais bedarbiais aptekę užsieniečiai už juodadarbius lietuvius tikrai nemokės, o nelikus licencijų, dar labiau suklestės nelegalus verslas.
Neabejojama, kad naujoji tvarka į ES šalis lietuvius siunčiančias įdarbinimo agentūras stums bankroto link.
Visoms ES šalims taikomas tas pats reikalavimas – mokesčiai už įdarbinimą Europoje tarpininkams taps nelegalūs dar iki šių metų pabaigos.
Liepos 15 d. duomenimis, Lietuvoje užsiimti įdarbinimo užsienyje veikla licencijas turi keturiasdešimt trys įmonės. Daugiausia licencijų išduota įdarbinti Jungtinėje Karalystėje, Airijoje, Norvegijoje, Kipre, Švedijoje, Graikijoje, viena kita – Estijoje, Čekijoje, Danijoje, Suomijoje, Nyderlandų Karalystėje bei JAV. Panevėžyje yra įsikūrusios kelių įmonių atstovybės.
Įdarbinimo agentūros ima mokestį už įdarbinimą ir kitas papildomas paslaugas. Į užsienį išvykti užsidirbti pageidaujantys lietuviai legaliems tarpininkams moka nuo kelių šimtų litų iki kelių tūkstančių.
Išsireikalauti sudėtinga
„Sekundės“ kalbintas Kaune įsikūrusios įdarbinimo tarpininkavimo paslaugas teikiančios bendrovės „Annus“ direktorius Virginijus Bendoraitis teigė, jog teko jau anksčiau bandyti dirbti pagal netrukus įsigaliosiančią naująją tvarką – įdarbinimo mokestį imti iš užsienio darbdavių. Tačiau ji tikrai nepasiteisino.
„Buvo labai sudėtinga išsireikalauti mokesčius iš užsienio darbdavių. Ne visi ir svečiose šalyse yra sąžiningi. O ieškoti skolininkų kitose valstybėse yra per daug sunku. Vis dėlto dar per menki esame net ir Europoje įrodinėti savas teises. Netgi abiejų šalių patvirtinta sutartis už Lietuvos ribų dažniausiai tampa tik niekam neįdomiu popierėliu“, – kalbėjo įmonės vadovas.
Vyriškio teigimu, kilo ir kitų problemų. Esą užsidirbti užsienyje pageidaujantys asmenys yra visokio plauko ir tikrai ne visais darbdaviai lieka patenkinti. Imant iš įsidarbinančiojo mokestį tiesiog užsitikrinama, kad jis dirbti stengsis, darbą vertins daug labiau – juk turi ir skolas grąžinti, ir ne tuščiomis į Lietuvą grįžti.
„Annus“ vadovas neabejojo, kad uždraudus tarpininkams imti mokesčius nukentės labai daug Lietuvos įmonių. Dalis jų turės atleisti darbuotojus, kai kurios net bankrutuos.
„Legaliai dirbančios agentūros yra juridiniai asmenys, privalantys kas mėnesį tvarkingai mokėti valstybei mokesčius. O juk mums niekas negarantuos, kad užsieniečiai atsiskaitys laiku. Dabar nuolat girdime, jog tarpininkams yra palankus laikas, neva Lietuvoje daug bedarbių ir visi traukia į užsienį. Bet juk krizė palietė visą pasaulį. Kam darbdaviui ieškot darbuotojo kitoje šalyje ir dar už jo įdarbinimą mokėti mokesčius, jei savoje darbo nerandančiųjų pilna?“ – svarstė V.Bendoraitis.
Justė BRIEDYTĖ