Tarnyba antradienį įpareigojo IAE panaikinti pernai spalį komisijos priimtą sprendimą konkurso nugalėtoju pripažinti „DLA Piper“ ir iš naujo įvertinti pasiūlymą.
VPT nuomone, IAE neišsiaiškino, ar „DLA Piper“ neturi sąsajų su Rusijos dujų koncernu „Gazprom“ ir ar bus užtikrintas viešasis interesas bei itin svarbi ir strateginę reikšmę turinti informacija nebus nutekinta tretiesiems asmenims, turintiems interesų prieš IAE ir Lietuvą.
Žiniasklaida anksčiau skelbė, kad „DLA Piper“ yra padėjusi „Gazprom“ laimėti bylas arbitraže.
Pernai gruodį VPT paprašė IAE paaiškinti, ar ji įsitikino, ar tarptautinės bendrovės „DLA Piper“ atstovybė „DLA Piper UK“ nėra susijusi su kitomis valstybėmis ar jų įmonėmis, kurių interesai yra priešingi Lietuvos interesams.
„Nei „DLA Piper UK“, nei ekspertai neatstovauja ir neteikia konsultacijų jokiam juridiniam asmeniui, konfliktuojančiam su perkančiąja organizacija (IAE - BNS) ir Lietuvos Vyriausybe. (...) Mes suprantame, kad po sutarties sudarymo aplinkybės gali pasikeisti, pavyzdžiui, kitas įmonės eksperto klientas gali tapti suinteresuotu „Nukem“ veikla. Tai būtų aplinkybė, kurios negalime kontroliuoti nei mes, nei ekspertai.
Susidarius tokiai situacijai, konfidencialumas būtų išsaugotas, nušalintume ekspertą nuo dalyvavimo ir, jei reikėtų, pasikonsultuotume su jumis dėl jo pakeitimo“, - rašoma britų bendrovės atsakyme IAE.
VPT nustatė, kad gavusi „DLA Piper“ raštą, IAE konkurso komisija nevertino šios informacijos.
Be to, kaip pažymi VPT, pernai spalį svarstant klausimą dėl kreipimosi į „DLA Piper UK“ dėl papildomos informacijos apie interesų konflikto nebuvimą, komisija nurodė mananti, kad tai potencialiai galėtų sukelti interesų konfliktą.
Valstybės saugumo departamentą (VSD) šių metų vasarį Viešųjų pirkinų tarnybai nurodė, kad „DLA Piper“ turi atstovybes daugiau nei 30 valstybių, taip pat ir Rusijoje, o jų klientas yra ir „Gazprom“.
IAE skelbtame konkurse taip pat dalyvavo britų bendrovė „Eversheds“, kuri pasiūlė 2,719 mln. eurų kainą.
Britų bendrovių „Osborne Clarke“ (2,9 mln. eurų), „K&L Gates“ (3,49 mln. eurų), „Taylor Wessing“ (3,43 mln. eurų) ir „Berwin Leighton Paisner“ (3,54 mln. eurų) bei Lietuvos advokatų kontoros „Raidla Lejins & Norcous“ (2,75 mln. eurų) pasiūlymai buvo atmesti, nepatikslinus kvalifikacijos reikalavimų.
Konkursą laimėjusi bendrovė prižiūrės, kad dviejų didžiausios vertės projektų - laikinųjų panaudoto branduolinio kuro (B1) ir radioaktyvių atliekų saugyklų (B2/3/4) - rangovai - Vokietijos bendrovės „Nukem“ ir GNS - tinkamai vykdytų sutartis.
Projekto B1 vertė siekia beveik 193,5 mln. eurų, o B2/3/4 - apie 184 mln. eurų, be to dar numatytas 17,9 mln. eurų rizikos rezervas. Pirmojo projekto rangovė yra Rusijos kapitalo „Nukem Technologies“, antrojo - „Nukem“ ir GNS konsorciumas.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.