• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sekmadienį Australijos kariniame poligone parašiutu turėtų būti nuleisti Japonijos kosminės agentūros JAXA aparato „Hayabusa“ paimti asteroido „25143 Itokawa“ paviršiaus mėginiai.

REKLAMA
REKLAMA

Jei paskutinysis 7 metus trukusios kosminio zondo „Hayabusa“ misijos etapas baigsis sėkmingai, tai bus pirmasis atvejis kosmoso tyrimų istorijoje, kai kosminis aparatas į Žemę pargabens asteroide paimtus mėginius.

REKLAMA

Pasak JAXA atstovų, prie Žemės artėjantis „Hayabusa“ prieš kelias dienas sėkmingai atliko trečiąjį trajektorijos korekcijos manevrą, po kurio buvo nukreiptas nusileidimo Woomeros kariniame poligone pietinėje Australijos dalyje kursu. Pranešama, kad prieš paleidžiant kapsulę su asteroide paimtais mėginiais, bus atlikta dar viena skrydžio kurso korekcija.

REKLAMA
REKLAMA

Itokawos asteroidas. JAXA nuotr.

Grįžtamoji „Hayabusa“ kapsulė parašiutu turėtų būti nuleista Australijos poligone sekmadienį, birželio 13 dieną, maždaug 14 val. GMT laiku, praneša „Physorg.com“. Japonijos ir Australijos specialistams talkins NASA – iš Kalifornijos atskridęs DC-8 lėktuvas, kuriame įrengta speciali „skraidanti laboratorija“, vizualinėmis, spektrografinėmis ir kitomis stebėjimo priemonėmis fiksuos „Hayabusa“ paleistos kapsulės grįžimą į atmosferą ir nusileidimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar „Hayabusa“ misija buvo sėkminga, nepaaiškės net ir tada, jei parašiutas su kapsule saugiai pasieks Žemės paviršių, sakoma pranešime. Kol kapsulės neatidarys Japonijos mokslininkai, nepaaiškės, ar asteroide nusileidusiam kosminiam aparatui pasisekė paimti jo paviršiaus mėginių.

REKLAMA

Nors kapsulė su asteroido paviršiaus medžiaga turėtų pasiekti Žemę, ją pargabenęs kosminis zondas sudegs atmosferoje. Ši kosminė misija Japonijoje sukėlė didelį visuomenės susidomėjimą – net pasigirdo siūlymų apdovanoti „Hayabusa“ zondą Nacionalinio pasididžiavimo apdovanojimu.

REKLAMA

2003 m. paleistas JAXA kosminis aparatas 2005 m. priartėjo prie Itokawos asteroido, 3 mėnesius skriejo šalia vykdydamas jo tyrimus, galiausiai nusileido jame, paėmė asteroido paviršiaus mėginius ir patraukė atgal į Žemę.

„Hayabusa“ misijos metu asteroidą tyręs japonų kosminis zondas padarė ir į Žemę atsiuntė apie 1 600 nuotraukų, atliko apie 120 000 stebėjimų infraraudoniesiems spinduliams artimame spektro ruože, užfiksavo maždaug 15 000 matavimų rentgeno spindulių spektrometru rezultatus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

JAXA kosminis zondas, vykdydamas savo užduotį, susidūrė su visa eile techninių problemų. Buvo sugedę visi 4 zondo joniniai varikliai, įvyko kuro nutekėjimas, prarastas ryšys su valdymo centru, buvo išsikrovusi elektros tiekimo sistemos baterija. Dėl įvairaus pobūdžio variklių sutrikimų 2009 m. lapkričio mėnesį JAXA vadovai net buvo pradėję abejoti, ar „Hayabusa“ apskritai pavyks sugrįžti į Žemę.

Šiame vaizdo siužete pasakojama apie „Hayabusa“ misiją.



REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų