Katedros aikštėje Gedulo ir Vilties dienos proga visiškai nemokamai lietuviams koncertuosianti dainininkė į Lietuvą atvyko dieną prieš. Lėktuvas, kuriame skrido atlikėja Vilniaus oro uoste nusileido 16:10 Lietuvos laiku. Dainininkę čia pasitiko būrys žurnalistų ir gerbėjų.
„Džiaugiuosi, kad tapsiu dalimi Lietuvos istorijos, papasakodama apie savo šeimą, močiutę. Man yra didelė garbė dainuoti sostinės aikštėje. Tai mano pirmasis koncertas Lietuvoje – labai jaudinuosi“, – komentavo oro uoste pasitikta dainininkė.
Nors moters veido nė sekundei nepaliko šypsena, ji prisipažino jaučianti nuovargį.
„Esu Ukrainos futbolo rinktinės ambasadorė, tad šiandien nuo ankstaus ryto buvau užsiėmusi įvairiais reikalais. „Eurovizija buvo geras postūmis mano karjerai. Džiaugiuosi, kad ji klostosi puikiai, tačiau miego labai trūksta. Šiuo metu mano grafikas itin įtemptas“, – atviravo atlikėja.
Moteris taip pat užsiminė, kad prieš keturias dienas pagaliau išleido savo albumą, kurio pavadinimas, kaip ir garsioji „Eurovizijos“ daina nugalėtoja – „1944“.
Tikslas – „paskiepyti“ jaunimą
„Džiaugiamės, kad Jamala paskutinę akimirką pakeitė planus, sutiko atvykti ir kartu paminėti skaudžią šaliai dieną. Jos daina – šių metų Eurovizijos laimėtoja supažindino 42 konkurse dalyvavusių šalių žmones su Stalino represijomis.
Visas demokratinis pasaulis su Lietuva mini Gedulo ir vilties dieną. Stalino nusikaltimai yra siaubingi nusikaltimai žmonijai. Jaunoji europiečių karta turi būti paskiepyta tam, kad atpažintų bet kokio totalitarinio režimo požymius“, – teigia Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti pirmininkas, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Emanuelis Zingeris.
Pasak jo, Rusijos tik ką įvykdyta Krymo aneksija, deja, yra ankstesnės Sovietų Sąjungos ekspansionistinės politikos kartojimas 21-ame amžiuje. Kaip teigia E. Zingeris, – „Siekdami paminėti Stalino nusikaltimų prieš Lietuvos žmones 75-erių metų sukaktį, mes sujungiame tarptautines geros valios žmonių pastangas, nukreiptas į šio režimo ženklų atpažinimą ir Pasipriešinimą. Tam ir yra skirtas garbus susirinkimas Katedros aikštėje „Už mūsų ir jūsų laisvę“, kartojantis 19-ojo šimtmečio sukilėlių prieš carinio režimo okupaciją ir priespaudą demokratų šūkį.“
Jamalos dainoje – prosenelės pasakojimas
„Mano dainos, kuri laimėjo Euroviziją, pavadinimas yra „1944-ieji“. Parašiau ją pernai, bet jos šaknys yra mano vaikystėje – tai mano prosenelės Nazyl-kchan pasakojimas apie mūsų šeimos ir Krymo totorių tremties tragediją 1944 m. Turiu omenyje sovietinio režimo įvykdytą totorių trėmimą. Šio trėmimo metu žuvo mano prosenelės dukrelė. Bet ši daina liečia visus žmones, kurių ar kurių tautų praeityje vyko tokios baisios nelaimės, kaip represijos, trėmimai ar genocidas.
Deja, žmonės neišmoko gyventi tolerantiškai ir taikiai. Siekiu, kad ši žinutė pasiektų kuo daugiau žmonių mūsų šalyje ir už jos ribų, todėl labai džiaugiuosi, kad pavyko atvykti į Vilnių tokią svarbią dieną”, – pasakoja Jamala, atvykusi Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Emanuelio Zingerio bei Lietuvos totorių bendruomenių sąjungos ir jos vadovo Ado Jakubausko kvietimu.