Artėjantys rinkimai į savivaldybių tarybas gerokai skirsis nuo vykusių anksčiau – kovo 1 dieną pirmą kartą patys rinksime ir merus. Šį kartą pažvelkime ne į jų programas, bet paskaičiuokime, kiek ir kokio turto užgyveno tie, kurie siekia diriguoti Vilniui?
Politikai dažnai mėgsta sakyti, kad skaičiuodami jų turimą turtą pamirštame, jog jie taip pat gali turėti ir skolų. Todėl skaičiuodami jų turimą bendrą turtą naujienų portalo balsas.lt žurnalistai šį kartą nutarė vadovautis nuostatomis, kad paskolinti pinigai yra dalis politiko ir jo šeimos santaupų, o jei politikas turi skolos – kas jam liktų, jei visą pasiskolintą sumą reikėtų atiduoti dabar.
A. Zuokas – vargšas tarp turtingųjų
Tarp pretendentų artimiausius kelerius metus užimti Vilniaus mero postą vienas iš turtingiausių – Jonas Pinskus (Darbo partija). Jo turtas artėja prie 930 tūkst. litų. Darbietis deklaruoja turintis beveik 973 tūkst. litų santaupų, tačiau 500 tūkst. litų jis yra paskolinęs. Pernai J. Pinskaus pajamos viršijo 50 tūkst. litų, jis sumokėjo per 7 tūkst. litų mokesčių. Sudėjus turtą ir santaupas (be paskolintos sumos) susidaro graži 1 mln. 903 tūkst. litų suma.
Neskursta ir Valdemar Tomaševski. Politikas, kurį Vilniaus mero poste norėtų matyti Lietuvos lenkų rinkimų akcija ir Rusų aljansas, turi turto už 287 tūkst. litų, jo santaupos viršija 360 tūkst litų. Nei vertybinių popierių, nei meno kūrinių, nei juvelyrinių dirbinių nedeklaruojantis politikas neturi nei skolų, nei kitiems skolina. Europarlamentaro pajamos pernai viršijo 329 tūkst. litų, tačiau nė vienas Briuselio jam mokamas litas mokesčių pavidalu Lietuvos biudžeto nepasiekė. Akivaizdu, kad šio politiko balansas sudėjus turtą ir santaupas – teigiamas: 647 tūkst. litų.
Tarp turtingiausių kandidatų užimti sostinės mero postą turėtų būti įrašytas ir dar vienos kadencijos siekiantis dabartinis meras Artūras Zuokas (Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai). Jo šeimos privalomas registruoti turtas viršija 419 tūkst. litų. Vertybinių popierių, meno kūrinių ir juvelyrinių dirbinių politikas turi už daugiau kaip 436 tūkst. litų. Jo santaupos viršija 576 tūkst. litų. Per 133 tūkst. litų jis yra paskolinęs, tačiau kitiems dabartinis meras skolingas daugiau kaip 1 mln. 490 tūkst. litų. Sostinės meras pernai gavo 540 tūkst litų pajamų, sumokėjo beveik 24 tūkst litų GPM.
Tačiau sudėjus turto ir meno dirbinių vertę bei santaupas (be paskolintos sumos) ir atėmus jo skolą kitiems, dabartinio mero balansas ne toks gražus – minus 59 tūkst. litų. Beje, jei remtumės šiuo skaičiumi, A. Zuokas 12-os pretendentų sąraše užimtų priešpaskutinę vietą.
Tarp kandidatų – būrys stiprių vidutiniokų
Naglis Puteikis (partija „Lietuvos sąrašas“) deklaruoja turintis privalomo registruoti turto už 393 tūkst. litų, dar už 14 tūkst litų – vertybinių popierių, meno kūrinių ir juvelyrinių dirbinių. Jo santaupos viršija 11 600 litų, daugiau kaip 14 tūkst. kandidatas yra paskolinęs. N. Puteikis pernai uždirbo daugiau kaip 96 tūkst. litų, sumokėjo beveik 14 tūkst. litų mokesčių. Jo balansas, jei nekreipsime dėmesio į skirtingą santaupų ir paskolintų pinigų sumą bei nepridėjus paskolintųjų – 418 tūkst. litų.
Lietuvos žaliųjų partijos kandidatės Indrės Kleinaitės privalomas registruoti turtas įvertintas 200 tūkst. litų. Santaupų ji turi beveik 59 tūkst. litų. Nei skolų, nei skolininkų ši kandidatė taip pat neturi. Pernai jos pajamos viršijo 58,5 tūkst. litų, GPM – per 2 800 litų. Taigi, visas jos turtas siekia apie 259 tūkst. litų.
Socialdemokratų remiamas kandidatas Gintautas Paluckas privalomo registruoti turto turi už 80 tūkst. litų, vertybinių popierių, meno kūrinių ir juvelyrinių dirbinių – už 55 tūkst., ir dar 92 tūkst. litų santaupų. Pinigų jis niekam neskolino, pats taip pat iš nieko nesiskolino. Socialdemokratų kandidatas į sostinės merus pernai uždirbo beveik 43 tūkst., sumokėjo per 6 200 litų mokesčių. Visas šio politiko turtas yra apie 227 tūkst. litų.
Virginija Vingrienė (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga) turi privalomo registruoti turto už 149 tūkst. litų. Dar 11 tūkst. litų sudaro santaupos. Niekam neskolinga ir niekam nieko nepaskolinusi kandidatė pernai uždirbo per 46,5 tūkst. litų, iš kurių daugiau kaip 6 400 sumokėjo GPM. Jos balansas taip pat teigiamas – plius 160 tūkst. litų.
Tarp vidutiniokų ir Seimo narys Petras Gražulis (partija Tvarka ir teisingumas). Jis deklaravo turįs privalomo registruoti turto beveik už 79 tūkst. litų. Parlamentaras turi per 35, 5 tūkst. litų santaupų. Pinigų per deklaruojamą laikotarpį jis nei skolino, nei skolinosi. Šio kandidato pajamos pernai viršijo 98 tūkst. litų, jis sumokėjo per 14 700 litų GPM. Tvarkiečio balansas viršija 114,5 tūkst. litų.
Vidutiniokų sąrašo pabaigoje – TS-LKD kandidatas į sostinės merus Mykolas Majauskas. Jo privalomo registruoti turto grafoje puikuojasi nulis. Konservatorių kandidatas turi 108 tūkst. litų santaupų, bet neturi nei vertybinių popierių ar vertingų meno kūrinių, nei skolų, nei skolininkų. Pernai M. Majauskas uždirbo daugiau kaip 188 tūkst. litų ir sumokėjo per 28 tūkst. litų GPM. Tad jauniausio kandidato į sostinės merus turto balansas – 108 tūkst. litų.
Turtingi vargšai ar tik vargšai?
Lietuvos liaudies partijos kandidatas Vitalijus Balkus – antrasis iš dviejų pretendentų užimti Vilniaus miesto mero postą, kurių privalomo registruoti turto grafoje puikuojasi nulis. Neturi jis nei santaupų, nei skolų. Pats taip pat niekam nepaskolino nė lito. Vienintelis V. Balkaus turtas – grafoje „Vertybiniai popieriai, meno kūriniai, juvelyriniai dirbiniai“, įvertintas 5 500 litų. Menkos ir jo pernykštės pajamos – vos 13 324 Lt. Taigi, kuklaus V. Balkaus turto balansas – 5,5 tūkst. litų.
Nors Tautininkų sąjungos kandidatas Julius Panka turi privalomo registruoti turto, kuris vertinamas 98 tūkst. litų, tačiau paskola, kurią jis yra paėmęs, dar didesnė – ji viršija 99 tūkst. litų. Pernai tautininkų lyderis uždirbo beveik 38,5 tūkst. litų, o jo sumokėtas GPM viršija 5 300 litų. J. Pankos Vertybinių popierių ir santaupų grafose puikuojasi nuliai. Sudėjus jo turimą turtą ir skolą, tautininkas, pasirodo, gyvena „į minusą“, tiesa, nedidelį – vos 1 tūkst. litų. Jei į šią sąrašo vietą dėl jo minus 59 tūkst., perkeltume dabartinį merą A. Zuoką, jis vis tiek nebūtų paskutinis. Ši pozicija atitenka Liberalų sąjūdžio kandidatui į sostinės merus Remigijui Šimašiui. Pastarojo politiko turtas vertinamas 357 tūkst. litų, tačiau santaupų liberalas turi palyginti nedaug – kiek mažiau negu 15,5 tūkst. litų. Kitiems jis skolingas gerokai daugiau – beveik 573 tūkst. litų. Pernai liberalas uždirbo kone 88 tūkst. litų, o GPM sumokėjo per 12,5 tūkst. litų.
Tad kaip beskaičiuosi, R. Šimašiaus turimo turto ir santaupų bei negrąžintos skolos balansas – minus 200 tūkst. litų.
Duomenys, kuriais vadovavomės skaičiuodami, paskelbti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) interneto svetainėje pateiktose kandidatų į merus turto deklaracijose. Kadangi ten viskas nurodyta litais, taip nurodėme ir mes.