Jau 32-ą kartą Vilniuje surengtas bėgimas „Gyvybės ir mirties keliu“. 9 kilometrų trasa nuo Antakalnio kapinių, kur amžinojo poilsio atgulė žuvusieji per tragiškus sausio įvykius, iki televizijos bokšto, kur žmonės ir žuvo nuo okupantų rankų ir ginklų.
„Matau čia daug veidų, kurie dar tuo metu nebuvo gimę, bet jau žino ir kodėl šis bėgimas, kodėl reikalinga mums prisiminti tuos žmones, kurie neteko gyvybių 91 metų Sausio 13-ąją“, – sako krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Šis bėgimas nekomercinis, susimokėti dalyviams nereikia. O ir prasmė jo kur kas rimtesnė, nei eilinių maratonų.
„Pagrindinė žinutė, kad daug ką galima padaryti savo jėgomis. Ir šitas bėgimas irgi to liudijimas. 91 metais žmonės neturėdami ginklų, turėdami tik valią, darė ir padarė. Bėgimas paliudija ir parodo, kad jeigu turi ryžto, gali daug ką padaryti“, – teigia A. Anušauskas.
Tradiciškai bėgimu pagarbą žuvusiems didvyriams atiduoti atvyko ir keletas Seimo krikdemų, bėgo ir Laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė.
Bėgime dalyvavo per 7 tūkst. žmonių
Pasirodė ir konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis, kuris vakar nedalyvavo minėjime.
„Pernai klausiau kodėl nebėgate, sakėte, su koja bėdos. Šiemet kas? — Šiemet? Ta pati bėda, deja. Iš tikrųjų, manau, kad dvigubai dabar bėgikų yra, ir matau, kad nei šaltis, nei kitokios oro sąlygos nestabdo dalyvių ryžto įveikti šią distanciją“, – sako A. Anušauskas.
„Komisare, kelintą kartą bėgsite? — Nežinau, daugiau, kaip vienas, daugiau, kaip du, matyt ant abiejų rankos pirštų galėtumėme suskaičiuoti. — Reguliariai lakstote? — Kaip pasiseka. — 9 kilometrai generaliniam komisarui, čia daug, ar mažai? — Jeigu ne žudikiškas kalnas prie Policijos departamento į viršų, tai būtų nedaug, bet dabar šiek tiek reikalų yra“, – pripažįsta policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.
Policija, kaip ir kasmet, dėl bėgimo trumpam sustabdo eismą centrinėse miesto gatvėse ir automobilių gausmą gatvėse pakeičia karių dainos.
„Mūsų komanda kažkur apie 50 kolegų, tai va, taip apsirengę visi ir bėgsime. — O kolegos labai konkuruoja, kad komisarą generalinį aplenkti? — Kolegos elgiasi teisingai, saugo generalinio komisaro nugarą“, – juokauja R. Požėla.
Pernai šiame bėgime dalyvavo apie 6 tūkstančiai žmonių. Šiemet gretos gausesnės.
„Bėga arti 7 tūkstančių dalyvių, įskaitant kariškius ir civilius. — O didžiąją dalį kas sudaro? — Didžiąją dalį Lietuvos kariuomenė, sudaro apie 2,5 tūkst., civilių 3,5 tūkst., šaulių truputį virš tūkstančio“, – tvirtina bėgimo megėjų asociacijos prezidentas Vidmantas Dobrovolskas.
Finišą pasiekusieji gavo atminimo medalius. Bėgimas specifinis, tad ir nugalėtojai čia visi. Tiek jauni, tiek ir vyresni bėgikai.
„41-ų, berods, metų, gimimo vyriausia. Na, jauniausi tai būna, ne visada registruoja, bet prastumia ir vežimėlį, dar ne savo kojom, bet yra ir tokių“, – sako V. Dobrovolskas.
Kartu su mūsų Lietuvos kariais, pagarbą parodė ir sąjungininkai. Iš viso bėgime dalyvavo žmonės iš daugiau, nei 20-ies valstybių.
Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.