Alergologė Ilma Valatkienė sako pastebinti, kad šiemet gerokai anksčiau nei įprastai sulaukia pacientų, kuriems jau prasideda pavasarinė alergija. Pasak specialistės, į jos kabinetą jau užsuka tie, kurie alergiški ankstyvosioms žiedadulkėms – lazdyno žiedadulkėms, vadinamiesiems kačiukams ir kitiems ankstyvesniems augalams.
Nors įprastai pavasarinė alergija prasideda pasikeitus metų laikams ir pasibaigus žiemos sezonui, šiemet dėl šiltų orų jau galima matyti sprogstančius pumpurus, kurie daliai žmonių yra pirmieji apie alergiją įspėjantys ženklai. Vaistininkė Jelena Degutienė sako, kad vaistininkai pastebi, jog šiemet vaistinėse dažniau nei įprastai jau ieškoma vaistų nuo alergijos.
„Žinoma, tokio susidomėjimo kaip pavasarį dar nesulaukiame, tačiau ieškančių tikrai daugiau nei ankstesniais metais tokiu laiku“, – pastebi sveikatos specialistė.
Tiesa, dalis žmonių pavasarinę alergiją gali painioti su peršalimu, tačiau jeigu sloga trunka ilgiau nei savaitę, vaistininkė rekomenduoja pasikonsultuoti su alergologais, net jeigu ir atrodo, kad dar ne pavasarinės alergijos sezonas.
Svarbi ir prevencija
Užklupusią pavasarinę alergiją dažnai lydi nemalonūs simptomai: akių perštėjimas, nosies užgulimas, čiaudulys, vandeningos arba gleivingos išskyros iš nosies bendras silpnumas, galvos skausmas.
Sunkesniais atvejais gali kankinti dusulys, sausas kosulys ir kutenimas gerklėje. Pavasarinės alergijos simptomai gali tęstis visą parą, todėl jie turi įtakos ir kasdieniam gyvenimui – neretai sutrinka kokybiškas miegas, padidėja nuovargis, sumažėja darbingumas.
Vaistininkė akcentuoja, kad alergiškiems žmonėms svarbiausia vengti alergeno. „Lauke patariame būti tada, kai žiedadulkių koncentracija mažiausia, todėl rekomenduojame ilgesnius pasivaikščiojamus planuoti po lietaus.
Taip pat svarbu reguliariai vėdinti patalpas, bet geriausia tai daryti anksti ryte arba vėlai vakare. Atėjus iš lauko reikėtų pasikeisti drabužius, nusiprausti po dušu“, – pataria vaistininkė.
Alergijos metu padeda nosies ertmės praplovimai jūros vandeniu, o į akis, jaučiant poreikį, galima lašinti dirbtines ašaras. Sudėtingesniais atvejais vaistininkė sako, kad gali būti naudingos netgi ant langų kabinamos drėgnos užuolaidos.
Tiesa, alergijoms gydyti šiandien jau vartojami ne tik vaistai, bet pasitelkiamos ir šiuolaikinės technologijos. Vaistininkė pastebi, kad kai kuriems žmonėms padeda fototerapijos principu pagrįstas prietaisas, tinkamas naudoti gydant alergiją.
Vaistininkai polinkį į alergiją turintiems žmonėms rekomenduoja dar prieš pavasarinės alergijos sezoną pasirūpinti savo imunitetu. Pastebima, kad turintys stiprią imuninę sistemą nemalonių alergijos simptomų gali iš viso nejusti, o nusilpus imunitetui alergija gali pasireikšti netgi ir tiems, kurie tokio polinkio neturėjo.
Pajutus alergijos simptomus vaistininkai rekomenduoja nežiūrėti į tai abejingai, negydoma alergija gali sukelti komplikacijas – sinusito, astmos ar akių virusinės ligos – konjunktyvito atsiradimą.