• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniuje trečiadienį posėdžiausianti Liustracijos komisija planuoja aptarti naujas aplinkybes, paaiškėjusias žemės ūkio ministrės, Valstiečių liaudininkų sąjungos pirmininkės Kazimiros Prunskienės byloje dėl galimo bendradarbiavimo su KGB.

REKLAMA
REKLAMA

Liustracijos komisijos pirmininkas Algimantas Urmonas BNS sakė siūlysiąs kreiptis į Valstybės saugumo departamento (VSD) darbo grupę, teikiančią komisijai medžiagą, kad ši ištirtų, ar paskelbti duomenys gali būti vertinami, kaip naujai paaiškėjusios aplinkybės.

REKLAMA

„Tame interviu K.Prunskienė sako, kad KGB kontroliuodavo į užsienio komandiruotes vykstančius mokslininkus. Tai visiems žinoma informacija, nieko nauja“, – teigė A.Urmonas.

Tačiau jam užkliuvo K.Prunskienės teiginys, jog prieš komandiruotę į Vokietiją KGB darbuotojai jai pasiūlė pačiai pasirinkti slapyvardį. „Mokslininkams jokių slapyvardžių neduodavo. Ji (K.Prunskienė - BNS) tvirtina, kad galėjo būti unikalus atskiras atvejis. Tačiau tai reikalauja patikrinimo“, – dėstė Liustracijos komisijos vadovas.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, tik gavusi VSD darbo grupės išvadą komisija spręs, ką daryti toliau. „Vienas iš galimų komisijos veiksmų - kreipimasis į teismą, kad šis atnaujintų bylą, – sakė A.Urmonas. – Kadangi dėl K.Prunskienės yra priimtas teismo sprendimas, tik teismas gali įvertinti, ar yra naujai paaiškėjusių aplinkybių, ar ne.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2003 metais Vilniaus apygardos teismas paskelbė, jog nėra įrodymų, kad K.Prunskienė slapta bendradarbiavo su KGB. Tad šis teismas ir turėtų peržiūrėti bylą.

„Laukia ilgas teisinis kelias. Mes šiuo atveju ne politikuojame, o žiūrime teisinius argumentus“, – pabrėžė Liustracijos komisijos pirmininkas.

REKLAMA

Praėjusią savaitę LNK parodė ištrauką iš 1991 metais Italijoje K.Prunskienės duoto interviu, kuriame politikė dalijasi prisiminimais apie buvusius kontaktus su KGB darbuotojais, pasakoja, kaip atsirado Šatrijos Raganos slapyvardis.

„Man reikėjo pasakyti kokį nors simbolinį žodį, kuriuo aš galėčiau paskambinusi, neminėdama savo pavardės, prisistatyti“, – įraše sako K.Prunskienė.

REKLAMA

Ji sakė esą slapyvardį KGB pasirinkti pasiūlė devintojo dešimtmečio pradžioje. Tuo metu dabartinė žemės ūkio ministrė rengėsi į komandiruotę Vokietijoje. Slapyvardis jai neva buvo reikalingas tam, jeigu prieš tarybinę pilietę Vokietijoje būtų surengta provokacija ir jai prireiktų kreiptis į sovietų specialiąją tarnybą prašant pagalbos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1992 m. rugsėjo 14 d. Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų kolegija buvo pripažinusi K.Prunskienę sąmoningai bendradarbiavus su KGB.

Tačiau 2003 metais Vilniaus apygardos teismas uždarame posėdyje peržiūrėjo bylą ir paskelbė, kad nėra įrodymų paskelbti K.Prunskienę buvus KGB bendradarbe.

Trečiadienį Liustracijos komisija taip pat planuoja svarstyti komisijos veiklos strategiją, kelias galimo bendradarbiavimo su KGB bylas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų