• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Senstanti visuomenė jau sunkiai išsiverstų be sveikatą ir jėgas praradusius žmones priglaudžiančių ir globojančių namų. Šiandien paskutinę laisvą Panevėžio Šv. Juozapo globos namų vietą užims naujoji šių namų gyventoja, ir anksčiau globotinių stokoję namai bus visiškai užpildyti. Norintiesiems čia įsikurti teks laukti eilėje.

REKLAMA
REKLAMA

Stipresniųjų vos keli

Po Šv. Juozapo globos namų stogu dabar glaudžiasi 75 globos reikalingi žmonės. Ir ne tik garbaus, bet ir vidutinio amžiaus ar net visai jauni, neseniai apgyvendinta paramos reikalinga 19-metė. Kaip sako globos namams vadovaujanti Lina Sabeckienė, apgyvendinimo sąlygos čia tokios pat, kaip ir kituose globos namuose.

REKLAMA

Norintiesiems persikelti į šiuos namus pirmiausia reikia kreiptis į gyvenamosios vietos savivaldybę, ji kompensuos išlaikymo išlaidas. Būtina pateikti medikų išvadas, jog globos poreikis iš tikrųjų yra reikalingas.

Pasak L. Sabeckienės, gali būti apgyvendinami ir tie asmenys, kuriems globos poreikis nenustatytas ir išlaikymo išlaidų savivaldybė nekompensuos. Tuomet gyventojui teks mokėti kas mėnesį po 1 850 litų.

REKLAMA
REKLAMA

Savivaldybės remiami asmenys iš savo gaunamų pajamų kas mėnesį išlaikymui skiria 80 procentų visų savo gaunamų pajamų – pensijos, pašalpos, kitų išmokų.

Šv. Juozapo globos namų gyventojams pritaikoma įdomi ir prasminga užimtumo programa, ugdomi meniniai gabumai, važiuojama į ekskursijas, vyksta įvairūs užsiėmimai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Gaila, kad beveik pusė gyventojų programoje dalyvauti negali, – žmonės prikaustyti prie patalo, laiką leidžia neišeidami iš kambario“, – sako direktorė.

Globotinių būklė labai priklauso ir nuo jų artimųjų. Pasak L. Sabeckienės, jeigu ilgesnį laiką niekas iš savųjų neaplanko, neatvažiuoja, prastėja žmogaus nuotaika, blogėja sveikata.

REKLAMA

„Nenori žmonės išvažiuoti toliau nuo namų, nuo artimųjų, tad dauguma mūsų globotinių – panevėžiečiai. Nors yra ir iš toliau – Vilniaus, Palangos, kitų miestų atvykusių, į su brangiais prisiminimais susijusį kraštą sugrįžusių“, – pasakoja direktorė.

Daugiau beturčių

Panevėžio rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vyriausioji specialistė Virginija Savickienė vakar į Gustonių globos namus atvežė garbaus amžiaus Velžio seniūnijos gyventoją. Moteris, nebegalėdama savarankiškai tvarkytis, pateikė Savivaldybei prašymą apsigyventi būtent šiuose globos namuose. Medikai senolei nustatė tokių paslaugų poreikį, pripažino, jog globa būtina. Savivaldybė skyrė rajono gyventojai išlaikymo kompensaciją.

REKLAMA

Vietos globos namuose palūkėti teko apie pusantro mėnesio. Moteriai apsigyvenus, šie globos namai, kaip ir kiti rajone esantys, taip pat jau užpildyti. Yra likusi tik viena laisva vieta.

Dabar Gustonių globos namuose gyvena dvidešimt, Krekenavos – penkiolika, Ramygalos – šešiolika, o Raguvos septyni globos reikalingi žmonės. Jų išlaikymą kompensuoja rajono Savivaldybė, patys gyventojai moka 80 procentų savo pajamų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nekilnojamojo turto turintiesiems tenka mokėti vieną procentą turto vertės pagal nustatytus normatyvus. Apie turimą turtą, pasak V. Savickienės, dokumentų pateikti nereikia. Nuo 2007 metų liepos mėnesio įsigaliojus šiam įstatymui, duomenis apie gyventojų turtą savivaldybės turi.

Už turimą turtą, apskaičiavus pagal normatyvą, kai kurie globos namų gyventojai moka iki 20 litų kas mėnesį, kai kurie po 70 litų ir daugiau.

Bet, pasak Socialinės paramos skyriaus vyriausiosios specialistės, dauguma globos namų gyventojų – beturčiai, neužgyvenę nei namų, nei butų. Jie už išlaikymą, maitinimą, priežiūrą, gydymą moka didžiąją dalį savo pajamų, asmeninėms išlaidoms gaunantys 20 procentų.

Vitalija JALIANIAUSKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų