Netrukus rinksime tuos, kurie ketverius metus dirbs, kad Lietuvoje visiems mums gyventi būtų geriau. Be tarp tų, kurie tikisi mūsų balsų, yra ne tik nuosekliai žengiančių pasirinktos karjeros laiptais, bet ir tokių, kurie dėl įvairių priežasčių žvalgosi, kokios čia kokios naujos veiklos nusitvėrus. Gal nori savo idėjomis ar patirtimi pasidalinti, o gal – save parodyti ir prie algos prisidurti?
Kultūros darbuotojo kaklaraištyje – svastika
Plakatuose, kuriuose matome kandidatus į Seimą, jie stengiasi prisistatyti mums, rinkėjams, kuo patraukliau. Vieni – žmonių apsuptyje ar kokiame gražiame „fone“, kiti pasitenkina santūriu vaizdeliu už nugaros. Jie patys nuotraukose taip pat atrodo skirtingai – vieni pasipuošę, kiti ne. Tačiau ką norėjo pasakyti potencialiems rinkėjams Tautininkų sąjungos iškeltas kandidatas, į parlamentą daugiamandatėje apygardoje besitikintis patekti su nacionaliniu susivienijimu „Už Lietuvą Lietuvoje“ Marius Galinis – tikriausiai žino tik jis pats.
Portalo Balsas.lt žurnalistų susidomėjimą sukėlė jo kaklaraištis. Ką matote, atidžiau pažvelgę į nuotrauką?
M. Galinis (Facebook nuotr.)
Istoriniai šaltiniai teigia, kad svastika heraldikoje – viena iš kryžiaus atmainų, ir naudojama ji nuo senų senovės įvairiose kultūrose: Indijos dievų skulptūrose, ant antikinių vazų, Europos tautų ornamentikoje, viso europietiškojo pagoniškojo arealo papuošaluose ir net krikščioniškų bažnyčių vidaus apdailoje bei pravoslavų ikonose.
Baltų kraštuose ji taip pat naudota – pavyzdžiui, kuršių segės buvo puošiamos žalčių galvomis su stilizuotomis svastikomis, o Kernavėje rastas XIII-uoju amžiumi datuojamas žiedas su svastika centre.
Tačiau kad ir kaip būtų, stilizuota ar ne, svastika daugeliui iš mūsų visų pirma asocijuojasi su „hitleriniu" ženklu. Tiesa, gal Vilniaus Gedimino technikos universitete studijuojant gaisrinę saugą to ir nemokė, bet Varėnos kultūros centro direktorės pavaduotojas M. Galinis tikriausiai galėtų tai žinoti? O gal žino? Tai ką vis dėlto norėjo pasakyti, pasirinkdamas tokį kaklaraištį?
Viliojanti darbo vieta karjerai gęstant?
Tarp tų, kurie tikisi pelnyti rinkėjų palankumą spalio 14 dieną vyksiančiuose Seimo rinkimuose – nemažas būrys žinomų sportininkų. Apie kai kuriuos Balsas.lt jau rašė. O štai dar keletas.
Daugiamandatėje apygardoje su Lietuvos žmonių partija (įrašytas 6-uoju numeriu) į Seimą patekti mėgins žinomas šokėjas Andrius Kandelis. Prieš kelerius metus vienu sėkmingiausių Lietuvos šokėjų duetu (su Egle Visockaite) vadintos poros narys savo anketoje Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) svetainėje informuoja esantis Lietuvos pramoginių šokių šokėjų, besirengiančių pasaulio ir Europos čempionatams, treneris.
Bet Klaipėdos universiteto Menų fakultetą baigęs vyras deklaruoja, kad jo pajamos 2011 metais nesiekė nė 10 tūkst. litų, o privalomo registruoti turto ir santaupų skiltyje puikuojasi vien nuliai. Mažoka žmogui, ne kartą pelniusiam aukščiausius apdovanojimus pasaulio ir Europos Lotynų Amerikos šokių čempionatuose?
Andrius Kandelis (nuotr. Fotodiena.lt/Dmitrijaus Radlinsko)
Į Seimą nusitaikė ir vienas garsiausių Lietuvoje sveikos gyvensenos propaguotojų Dainius Kepenis. VRK svetainėje jis informuoja, kad iš Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos išstojo šių metų liepą, o tapti Seimo nariu tikisi su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga Kretingos rinkimų apygardoje. Jeigu jam pasiseks, gal Seime ateityje sumažės „kelių erelių“?
Pamaina Č. Juršėnui
Dar viena tituluota sportininkė, nusprendusi paragauti politiko duonos – su Liberalų sąjūdžiu į Seimą besitikinti patekti pasaulinės šachmatų olimpiados aukso medalio laimėtoja, pasaulio moterų čempionato bronzos medalio laimėtoja, Europos moterų čempionė Viktorija Čmilytė. Profesionali 29 metų šachmatininkė, Latvijoje baigusi anglų filologijos studijas, rinkėjų balsų tikisi Dainų rinkimų apygardoje.
Viktorija Čmilytė (Gediminas Savickis/ELTA nuotr.)
Pasitraukus Česlovui Juršėnui sumažėsiančias šachmatininkų gretas Seime papildyti tikisi ir Vilniaus Žirmūnų vaikų ir jaunimo klubo šachmatų būrelio vadovas Andrius Mulevičius. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos remiamas kandidatas į rinkėjų širdis ir protus belsis sostinės Fabijoniškių vienmandatėje rinkimų apygardoje.
Du aukštuosius baigusio, istorijos mokytojo ir Europos Sąjungos politikos ir administravimo specialybes įgijusio vilniečio pilnas „youtube-as“. Akivaizdus jaunosios kartos pranašumas: skirtingai nuo pagyvenusių kandidatų, kurie nuo darbo sugrubusiais pirštais vos sugraibo kompiuterio klavišus, jis su šiuolaikinėmis technologijomis bendrauja kaip lygus su lygiais. Tik nei turtų, nei santaupų A. Mulevičiui jos kol kas neatnešė, o pernai gautos deklaruotos jo pajamos nesiekia nė 3 tūst. litų.
V. Babilius papildė vairuotojo pažymėjimo netekusiųjų gretas
Balsas.lt jau rašė, kad jeigu kas nors pamėgintų suskaičiuoti, dėl kokių priežasčių kandidatai į tautos išrinktuosius turėjo nemalonumų, susijusių su teisėtvarkos institucijomis, veikiausiai pirmautų „kelių ereliai“.
Jų gretas papildė ir parlamentaras Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) frakcijos narys Vincas Babilius (Nevėžio rinkimų apygarda).
Ketvirtadienį paaiškėjo, kad šių metų pavasarį avariją Vilniuje sukėlusiam ir iš įvykio vietos sprukusiam kandidatui į Seimą uždrausta vairuoti ketverius metus. Jis taip pat turės sumokėti 3500 Lt baudą.
Priminsime, kad incidentas įvyko šių metų kovo 19-ąją Vilniuje, J. Baltrušaičio gatvės ir Laisvės prospekto sankryžoje. Nukentėjusiam automobilio „Mazda“ vairuotojui pasirodė, kad V. Babilius neblaivus. Buvo pranešta, kad Seimo narys bandė jam siūlyti pinigų, kad nebūtų kviečiama policija. Tačiau „Mazdos“ vairuotojas iškvietė pareigūnus, o V. Babilius paliko savo automobilį ir iš įvykio vietos išvažiavo taksi.
Vincas Babilius (nuotr. Fotodiena.lt/Roberto Dačkaus)
Įdomu, kokias išvadas po tokių „gyvenimo pamokų“ padaro politikai? O apie tai, kokius mokslus yra krimtę ir kokius „gyvenimo universitetus“ baigę kai kurie kiti kandidatai į Seimą – jau kitą kartą.
Taip pat skaitykite: