„Sveikatos ministerijos nuomone tai – narkotikai. Mano nuomone, tai yra terapiniai produktai, kuriuos plačiai naudoja sergantys epilepsija, onkologinėmis ligomis ar išsėtine skleroze. Lygiai taip galvoja ir daugelis Europos Sąjungos šalių, kuriose šių produktų galima legaliai nusipirkti kaip duonos ir sviesto", – taip savo feisbuko paskyroje paskelbė parlamentaras.
Jo teigimu, apie pluoštinių kanapių produktus buvo labai daug kalbėta, tačiau norėdamas išsklaidyti mitus Seimo narys tiesiai į posėdį atsinešė parodyti, kaip jie atrodo.
„Šis produktas, parašyta, pagamintas JAV, tačiau jo istorija prasideda Kėdainių ir Utenos rajone, kur auginamos pluoštinės kanapės. Jos čia yra nurenkamos ir išvežamos į Vokietiją, yra ekstrahuojamas ir tada produktas eksportuojamas į JAV, kur tik supakuojamas.
Tikra istorija – Lietuvos pacientas, kuris serga vėžiu, išgyvena nerimą, atvežė šitą produktą. Žmogus išgyvena skausmą, pykinimą, nemigą, jis vartoja šį produktą, kurį įsigijo Lenkijoje. Ten jis parduodamas kaip duona ir sviestas parduotuvėje. Pats mačiau, kaip ten šie produktai yra išperkami. Tačiau pacientas, parveždamas jį į Lietuvą, rizikavo mažiausiai dviem Baudžiamojo kodekso straipsniais – dėl kontrabandos, už tai yra numatyta nuo 3 iki 10 metų, o antras – disponavimas narkotinėmis medžiagomis su tikslu platinti, nes toks kiekis, pagal Sveikatos apsaugos ministerijos normatyvus, negali būti naudojamas asmeniniams tikslams.
Kartu paneigsiu kelis mitus – girdime, kad šis produktas yra panacėja nuo visų ligų, bet jis paprasčiausiai malšina simptomus. Bet tai dažnai yra gyvenimo kokybės klausimas. Kitas mitas – tai vadinama narkotiku, nors šiame produkte yra ne daugiau 0,2 proc. THC svaigiosios medžiagos. Taigi reiktų išgerti pusę litro tam, kad, ūkiškai kalbant, žmogus „apsineštų“. Juo labiau vienas buteliukas kainuoja 100 dolerių, todėl niekur pasaulyje šis produktas nėra naudojamas kaip pakaitalas narkotikams ar rekreacijai.
Mes turime visas galimybes šį produktą ne tik užauginti, bet ir perdirbti čia, Lietuvoje. Priimdami sprendimą neverstume pacientų ir jų artimųjų nusikaltėliais", – posėdyje kalbėjo jis.
Seimo sveikatos reikalų komitetui vienbalsiai pritarus siūlomiems įstatymo pakeitimams, kurias siekiama praplėsti pluoštinių kanapių panaudojimo sritis, minimi kanapių produktai netrukus būtų pilnai įteisinti ir Lietuvoje. Pataisomis produktų gamybai būtų leista naudoti visą pluoštinės kanapės augalą, atsisakant dabartinio apribojimo jį auginti tik pluoštui, sėkloms ir sodininkystei
Tiesa, tam dar turės pritarti Seimas. Svarstomiems pakeitimams dar vasarą iš esmės yra pritarusi ir Vyriausybė.
Tai – jau ne pirmas kartas, kai atsinešdamas į Seimą draudžiamų produktų M. Majauskas bandė tokiu būdu atkreipti dėmesį į šią problemą.