Siekiant apsaugoti žmonių sveikatą nuo nesaugių kosmetikos gaminių, jų tiekėjams ir platintojams už gaminių tiekimo rinkai reikalavimų pažeidimus bus skiriamos didesnės nuobaudos.
Numatytos griežtesnės sankcijos
Nuo šiol Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) vykdys ne tik Lietuvos kosmetikos gamintojų veiklos atitikties geros gamybos praktikos reikalavimams priežiūrą, bet ir Lietuvoje registruotų importuotojų, atsakingų už kosmetikos gaminių pateikimą rinkai, veiklos priežiūrą.
Taip, anot specialistų, siekiama suvienodinti rinkos dalyvių – tiek gamintojų, tiek importuotojų – sąlygas, nes atsakingi asmenys už kosmetikos gaminio pateikimą rinkai yra ne tik Lietuvos gamintojai, bet ir importuotojai.
„NVSC suteikti nauji įgaliojimai, kurie leis pradėti administracinių nusižengimų teiseną, atlikti tyrimą ir surašyti administracinių nusižengimų protokolus bei taikyti administracines nuobaudas. Nuobaudos numatomos atsižvelgiant į veiklos pavojingumą ir gali siekti nuo 80 iki 2800 eurų. Iki šiol nuobaudos buvo nuo 140 iki 300 eurų. Be to, pažeidimai nebuvo diferencijuojami,“ - aiškino Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Produktų vertinimo skyriaus vyr. specialistas Ričardas Norkus.
Anot jo, maksimalios baudos bus skiriamos tais atvejais, kai nėra atsižvelgiama į įspėjimus, nesiimama korekcinių priemonių bei kyla rizika vartotojų sveikatai. Neatitikusiems reikalavimų, atsižvelgiant į pažeidimo sunkumą, gali būti skiriama alternatyvi nuobauda – įspėjimas.
Būtina skaityti produkto sudėtį
Kosmetologė Jūratė Jocienė sako, jog už naudojamą kosmetiką atsakingi ir patys vartotojai, todėl visų pirma dėmesį vertėtų atkreipti, kur jie perkmia kosmetikos gaminiai.
„Visą laiką sakau, kad negalima bet ko ir bet kaip tepti ant savo odos. Ji yra brangi, gerai matoma, todėl visą laiką reikią ją saugoti, branginti ir taip išlaikysime ją gražią“, – teigia Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro Kosmetikos skyriaus vedėja dr. Jūratė Jocienė.
Specialistė sako, kad kosmetikos produktus reikia rinktis atsakingai, mat į Lietuvą dažnai atkeliauja nepatikrinta kosmetika, kuri gali būti žalinga.
„Pasiūla – didžiulė. Dabar marketingas labai gerai dirba. Gali prirašyti, kad tai puiki, natūrali kosmetika, tačiau toli gražu taip nebus. Būtina skaityti produkto sudėtį, o ne pasikliauti gražia pakuote. Geriausia rinktis profesionalias kosmetikos linijas, nes tokiu atveju priemonės yra gerai išbandytos. Reikia konsultuotis su profesionaliu kosmetiku, kosmetologu, grožio terapeutu – žmogumi, kuris išmano sudėtį, ingredientus,“ - aiškino profesionalė.
Renkantis kosmetiką pirmiausia vertėtų pagalvoti, ko kiekvieno žmogaus odai reikia, kokie yra poreikiai.
„Alergiškų žmonių daugėja ne vien tik dėl gyvenimo būdo, bet ir dėl odos priežiūros. Būtina atkreipti dėmesį į produktų sudėtį, kas joje mums tinka, o kas ne. Būtina konsultuotis su profesionalias. Nes kas tinka mamai, sesei ar draugei, nebūtinai tiks jums,“ - įspėja kosmetologė.
Atidžiai rinktis ne tik kosmetiką, bet ir specialistus
Anot specialistės didžiausią pavojų kelia tos kosmetinės priemonės, kuriomis prekiaujama ne oficialiose prekybos vietose.
„Kas darosi turguose, mugėse, tarpuvartėse ar skveruose. Čia didžiulė problema. Prekiaujama nesaugiomis priemonėmis. Kartą mano klientė guodėsi, kad mugėje įsigyta, pardavėjos labai gerai rekomenduota priemonė, jai sukėlė didžiulę alergiją ir kitas nemalonias reakcijas,“ - pasakojo J. Jocienė.
Tačiau kosmetologė įspėja ir atidžiai įsitikinti, ar specialistas, kuris jus konsultuoja dėl grožio ar kosmetikos priemonių yra pakankamai kompetentingas.
„Prieš keletą metų sklandė istorijos, kad kosmetologai naudoja pigesnes priemones perdėję jas į kitos firmos indelius. Žinoma, negalima sakyti, kad tai visai išnyko, tačiau norėčiau tikėti, kad profesionalai yra aukštos vidinės kultūros ir taip klientų neapgaudinėja. Tačiau, visuomet būtina pasidomėti koks yra specialisto išsilavinimas, patirtis bei su kokia kosmetikos linija jis dirba,“ - pataria J. Jocienė ir ypatingą dėmesį prašo atkreipti į tuos specialistus, kurie paslaugas teikia namuose.
„Dabar tai labai populiaru, lengvas pasipelnymo šaltinis, kuomet įvairios grožio paslaugos teikiamos namuose. Tačiau ar sąlygos tam tinkamos, ar kosmetika tinkama, vartotojas jau turi pasidomėti pats, Žinoma, visuomet yra teisė pasirinkti,“ - teigia J. Jocienė.