Pirmiausia pašnekovas patikino, kad tokio reikalavimo, kad žmogus, atvykęs savo transportu į priėmimo skyrių nebūtų priimtas, neegzistuoja.
„Medikui, dirbančiam priėmimo skubios pagalbos skyriuje, nėra jokio skirtumo, kaip žmogus čia pateko. Jei kreipėsi, jis turi būti apžiūrėtas, nepriklausomai, ar atvežtas greitosios, ar atvažiavo automobiliu, ar jį atnešė draugai, kaimynai, ar jis buvo atskraidintas“, – aiškino N. Mikelionis.
Jis pridūrė, kad greitoji medicinos pagalba niekada nelydi žmogaus ligoninėje, atliekant procedūras.
„Jos paskirtis – kuo greičiau suteikti pagalbą įvykio vietoje, o jau gydytojai sprendžia, ką ir kur jam reikia daryti, kokias procedūras atlikti, tai niekaip nesusiję su greitąją medicinos pagalba. Taigi skubioji pagalba nediskutuotinai turi būti suteikta, nesvarbu, kokią logistiką žmogus naudoja. Kitas dalykas, jei su pacientu žaidžiamas kažkoks „pingpongas“ ligoninės viduje. Greitoji tik perduoda pacientą ir išlekia į kitą kvietimą“, – kalbėjo Kauno miesto GMP vadovas.
Vis dėlto, jo teigimu, kitas dalykas kalbant apie atvykimą į priėmimo skyrių su siuntimu.
„Nereikia painioti – jei žmogui buvo paskirta specialisto konsultacija antrinio lygio poliklinikoje, kurioje konkretus specialistas dirba tik tam tikromis dienomis, tuomet, natūralu, kad atvykus ne jo darbo valandomis, paslauga žmogui nebus suteikta.
Dažniausiai šeimos gydytojo siuntimas – nukreipimas antrinio ar tretinio lygio specialisto konsultacijai – yra daromi planine tvarka. Tad jei pacientas, turėdamas tokį šeimos gydytojo siuntimą, atvažiavęs į priėmimą reikalauja, kad jį pakonsultuotų tas specialistas, tai jam pasiūlys kreiptis kitu metu“, – aiškino N. Mikelionis.
Gali tekti atverti piniginę
Portalas tv3.lt primena, kad ne visada atvykus į priimamąjį skubiosios pagalbos skyrių galima tikėtis nemokamos pagalbos. Specialistai pabrėžia, kad prieš kviečiant Greitąją medicinos pagalbą (GMP), labai svarbu įvertinti situaciją ir kreiptis tik tuomet, kai iš tikrųjų ta pagalba yra reikalinga.
Dėl skubiosios (būtinosios) pagalbos ir realios grėsmės žmogaus gyvybei, esant sunkiai sveikatos būklei, kai reikalinga būtinoji medicinos pagalba, reikia skambinti skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112 arba vykti į ligoninės skubiosios pagalbos skyrių. Visais kitais atvejais pacientai raginami kreiptis į poliklinikose dirbančius šeimos gydytojus.
Nepaisant to, žmonės neretai pamiršta, kad didelė dalis pirminių sveikatos priežiūros įstaigų yra sudariusios sutartis su antrinio lygio gydymo įstaigomis (t.y. ligoninėmis), kurios naktį, savaitgaliais, švenčių dienomis turi nemokamai suteikti šeimos gydytojo lygio pagalbą.