"Kupiškio žiniose" (03 24) rašėme, jog grupė mūsų krašto ūkininkų, vadovaujamų Lietuvos žemės ūkio rūmų organizatoriaus Kupiškio rajono savivaldai Luciaus Šimonio, praėjusią savaitę lankėsi Plungės žemės ūkio kooperatinėje bendrovėje "Pieno gėlė". Čia jie pasisėmė patirties, kaip steigti pieno ūkių kooperatyvą.
Kupiškėnai, grįždami namo, kalbėjo, kad plungiškiams daug padėjo Prancūzijos vyriausybės į Lietuvą atsiųstas konsultantas Frederikas Žefrė. Jis net kelerius metus mokė žemaičius kooperacijos pagrindų. "Iš kur mums pasikviesti tokį prancūzą?" - svarstė mūsiškiai ūkininkai.
Vietoj prancūzo – vokiečiai
Vos grįžusius iš Plungės praėjusį antradienį į susitikimą su Vokietijos vyriausybės siuntimu į mūsų šalį atvykusiais konsultantais Rainksardu Jardu ir Karstenu Šveru Kupiškio ūkininkus pakvietė Seimo narys Viktoras Rinkevičius. Kartu su svečiais į Kupiškį atvyko ir Žemės ūkio ministerijos Gyvulininkystės skyriaus vyriausiasis specialistas Algis Baravykas.
"Bene prieš šešetą metų Hanoveryje buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis tarp mūsų ir Saksonijos žemės ūkio ministerijų. Kažkokių pokyčių Lietuvai ši sutartis nedavė, todėl pernai lapkričio pabaigoje viešėdamas Hanoveryje ją priminiau Saksonijos premjerui ir paprašiau jį pagalbos plėtojant kooperaciją Lietuvoje. Labai džiaugiuosi, jog premjeras tesėjo pažadą, ir štai mes turime galimybę mokytis vokiečių kooperatyvų patirties", - pasakojo Seimo narys V.Rinkevičius.
Vokiečių patirtis – Rusijoje
P.Jaras verslo reikalais Lietuvoje lankosi jau gerą dešimtmetį, o kooperacijos ir žemės ūkio konsultantas K.Šveras į Lietuvą atvyko pirmą kartą. Iki tolei trejus metus jis padėjo kurti kooperatyvus Rusijos Tulos krašto kaimų gyventojams.
"Rusai nėjo į mano kviečiamus susirinkimus būriais taip, kaip jūs dabar gausiai susirinkot,- pastebėjo svečias. - Teko belstis į kiekvieną trobą, aiškinti žmonėms kooperacijos naudą, net truputį bartis su jais. Sunkiausia buvo rasti žmonių, kurie galėtų vadovauti kooperatyvui. Man pavyko suburti penkias ūkininkų grupes, dirbančias išvien. Geriausiu kooperacijos vadovu ir mano pagalbininku tapo bežemis žmogus. Jam rūpėjo įsikabinti į žemės ūkį ir įgauti patirties.
Turit suprasti, kad kooperatyvui niekas nevadovaus veltui. Bet paskaičiuokit: jei susibūrę į kooperatyvą vietoj 32 ct už kilogramą pieno gausite 65 ct, nedaug prarasite nuo šios sumos po 1 ct sumokėję savo vadovui. Pardavę toną žaliavos per dieną, kooperatyvo pirmininkui jūs sumokėsite po 10 Lt. O jei 40 tonų? Tiek daug kooperatyvo pirmininkui mokėti ir nereikės - jums dar liks pinigų bendroms išlaidoms", - skaičiavo K.Šveras.
Į klausimą, kaip išvengti nesąžiningų žmonių, supilsiančių į kooperatyvo šaldytuvus nekokybišką pieną, konsultantas atsakė: "Kai pamatydavau kurį nors kooperatyvo narį rusą su mėlyne paakyje, žinodavau:, kad būtent jis atnešė nešvarų pieną ir sugadino savo kaimynų suneštąjį. Ūkininkai garantuodavo linčą kiekvienam, dėl kurio kaltės žaliava grįš iš įmonės ir teks ją išsidalinti. Savikontrolė - didžiausias garantas dirbant bendrai. Niekas nenorėjo būti sumuštas".
Kodėl vokiečiai nori mus mokyti
Konsultantas K.Šveras kalbėjo: "Labai klystate, jei manote, kad Europos Sąjungoje konkurencija miega. Jegu dėl kažkokių priežasčių užsieniečiai dar neatvažiuoja čia pirkti pieno, tai rytoj jie atvažiuos nupirkti jūsų žemės. Patikėkit manim. Gal ir galit atsisakyti pieno ūkių ir auginti arklius, tačiau, jeigu gaminsit pieną nesiburdami į kooperatyvus ir nemodernizuosite savo ūkių, prapulsit. Kodėl mums svarbu jus mokyti kooperacijos? Mes norime, kad mūsų kaimynai būtų stiprūs ūkininkai, dirbantys savo valstybei, o ne nuskurdę blaškytųsi po svetimus kraštus. Stiprus Lietuvos ūkininkas - puikus mūsų partneris, kokybiškos vokiškos technikos pirkėjas. Neįsitvirtinsit savo žemėje - pralaimėsit".
Pasak svečio, maždaug 50 proc. Vokietijos ūkininkų jungia kooperacija. Kita dalis - labai stambūs ūkiai, pajėgūs konkuruoti rinkoje.
Vokiečių konsultantai žadėjo pagyventi Kupiškio krašte, jeigu tik atsiras norinčių burtis. Jie teiktų metodinę pagalbą, padėtų atlikti būsimųjų kooperatyvo narių poreikių analizę, patartų, kur gauti investicijų pieno supirkimo punktams ir jų įrangai įsigyti, kaip gerinti galvijų bandas ir t.t.
"Mes išvyksime iš čia, kai būsime įsitikinę, kad kooperatyvas jau gali dirbti savarankiškai", - sakė K.Šveras.
“Kupiškio žinios”