Prognozuojama, kad šildymo sezonas prasidės jau po poros savaičių. Naujas sezonas – naujos ir sąskaitos. Teigiama, kad Šiaulių mieste šildymas pigs labiausiai šalyje – net 16,6 proc. Gyventojų tai vis tiek nedžiugina, nes yra ir tokių, kurie dar neatsiskaitė už praėjusio sezono šildymą. Atrodytų žmonės turėtų dairytis pigesnių šildymo būdų, bet šiemet nė vienas namas neatsijungė nuo centralizuotos šildymo sistemos.
Milijoninės skolos
Bendrovės „Šiaulių energija“ duomenimis, pernai metų rugsėjo 1 d. gyventojai už suteiktas paslaugas buvo skolingi 5,614 mln. Lt. Šiemet skola išaugo beveik milijonu litų – 2012 m. rugsėjo pradžioje gyventojai bendrovei jau buvo skolingi 6,487 mln. Lt.
„Šiaulių energijai“ skolingi ne tik gyventojai, bet ir biudžetinės įstaigos. Pernai metais tuo pačiu metu jų skola bendrovei buvo 18,836 mln. Lt. Šiemet biudžetinių įstaigų skola sumažėjo perpus – iki 9,253 mln. Lt.
Šiemet neatjungtas nė vienas namas
Nors centralizuotai tiekiama šiluma pinga, gyventojai siekia atsijungti nuo šios sistemos, nes posakis, kad šiluma kaulų nelaužo, tinka tik renovuotuose daugiabučiuose gyvenantiems gyventojams, kurių sąskaitos už šildymą yra palyginus mažos.
Per 2010 metus šildymo sistema nuo centralizuoto AB „Šiaulių energija“ šildymo tiekimo sistemos atjungta viename negyvenamosios paskirties pastate, viename individualiame name, 5 butuose daugiabučiuose gyvenamuosiuose namuose.
Per 2011 m. tai padaryta 4 daugiabučiuose namuose, kuriuose buvo 57 butai; viename negyvenamosios paskirties pastate, 6 individualiuose namuose, 5 butuose daugiabučiuose gyvenamuosiuose namuose.
Per 2012 m. (iki rugsėjo 26 d.) nebuvo nė vieno pastato ar vartotojo, teisės aktų nustatyta tvarka atjungusio savo šildymo įrenginius nuo centralizuotos šilumos tiekimo sistemos.
Dauguma prašymų atmetama
Prieš keletą metų Šiaulių miesto tarybai patvirtinus specialųjį šildymo planą, nuo centralizuotos šildymo sistemos iki 2010 metų nepavyko atsijungti nė vienam namui. Varpo g. 17 namo gyventojai netgi buvo kreipęsi į Seimo kontrolierių, kuris privertė Šiaulių miesto savivaldybę išsiaiškinti, ar kliūtys – pagrįstos. Ledai pajudėjo. Po trejų metų „kovos“ namo gyventojai šventė pergalę.
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjo pavaduotojo Andriaus Androsovo pateiktais duomenimis, 2011 m. Savivaldybei buvo pateikti devyni prašymai atsijungti nuo centralizuotos šildymo sistemos, 2012 m. – 12. Kodėl šiemet nė vienas objektas nebuvo atjungtas?
„Direktoriaus sutikimą, man atrodo, yra gavę, tik dar nespėjo atsijungti, nes tai iš tikrųjų labai didelis darbas. Ir išlaidos didelės, ir trunka labai daug laiko, nes pakeisti sistemą yra šis tas veikti, – sakė A. Androsovas. – Didžioji dalis prašymų netenkinama, nes neatitinka Šiaulių miesto energijos rūšies parinkimo ir naudojimo specialiojo plano, kuris šiuo metu koreguojamas.“
„Nebenori leisti atsijungti nuo sistemos, nes nenori prarasti abonentų, nebent trasa yra nepelninga, bet kur daug abonentų, tikrai sudarys kliūčių, – sakė vienas iš Šiaulių miesto daugiabučių namų bendrijos pirmininkų. – Žmonės šneka, kad vienam iš „Energijos“ viršininkų nedidelis daugiabutis nebuvo kliūtis atjungti savo giminaičių butą nuo šildymo sistemos Rėkyvoje.“
Anot AB „Šiaulių energija“ teisininkės-atstovės spaudai Tomos Grikštienės, šiuo metu hidrauliškai išbandyta daugiau nei 90 proc. daugiabučių gyvenamųjų namų, apie 60 proc. kurių yra pateikę parengties aktus naujam šildymo sezonui.
Povilas LUNGĖ