Antradienį (06.17) Seimo priimtas įstatymas dėl principinės kariuomenės struktūros numato, kad iki 2008 metų krašto apsaugos sistemoje tarnaujančių karių ir aktyviojo rezervo skaičius bus sumažintas nuo 22 tūkst. iki 17 tūkst. Kariuomenė bus mažinama aktyviojo rezervo ir privalomosios tarnybos karių sąskaita.
Planuojama iki 2008 metų šauktinių skaičių sumažinti nuo 4,5 iki 2 tūkst., aktyviojo rezervo - nuo 9 tūkst. iki 6,5 tūkst. Tačiau mažinant šauktinių skaičių, bus didinamas vyresniųjų karininkų skaičius. Generolų ir admirolų skaičių iki 2008 metų numatoma padidinti nuo 4 iki 7, pulkininkų ir jūros kapitonų - nuo 30 iki 40, pulkininkų leitenantų ir komandorų - nuo 105 iki 120, majorų ir komandorų leitenantų - nuo 300 iki 350.
Vyresniųjų karininkų skaičiaus didėjimas susijęs su Lietuvos įsipareigojimais deleguoti atstovus darbui NATO štabuose. Lietuva tikisi tapti visateise NATO nare 2004 metais.
Po įstatymo priėmimo opozicinė Liberalų ir centro frakcija pareiškė apgailestavimą, kad priimtas Lietuvos kariuomenės struktūros planas iki 2008 metų "nenumato aiškių profesionalios kariuomenės atsiradimo šalyje perspektyvų". Frakcijos nuomone, Lietuvos kariuomenėje turėtų būti nedelsiant atsisakoma šauktinių ir pereinama prie profesionalios kariuomenės.
Frakcijos narys Algirdas Gricius siūlė Seimui priimti Konstitucijos pataisą, kuria būtų išbraukta nuostata dėl privalomos karo tarnybos, pažymėjęs, kad Lietuvai šiuo metu nekyla realios grėsmės.
Konservatorė Rasa Juknevičienė su tuo nenorėjo sutikti ir įvardijo galimus pavojus, tarp jų ne tik karinius, bet ir žvalgybinius.
"Tai sopulingasis Karaliaučius, labiausiai militarizuotas regionas Baltijos jūros regione, kurio kovinės galimybės keletą kartų lenkia Švedijos, Danijos, Lenkijos galimybes. Rytuose turime anachronistiško dvidešimt pirmojo amžiaus Europoje režimo valdomą Baltarusiją su jos tūkstančiais tankų, šarvuočių, artilerijos pabūklų, šimtais kovinių lėktuvų", - teigė parlamentarė.
Anksčiau pagarsėjusi savo pareiškimu, kad pusė Lietuvoje esančios Rusijos ambasados darbuotojų dirba šios šalies žvalgyboje, konservatorė patikslino skelbtus duomenis.
"Prisipažįstu kolegoms klydusi, kai kažkada sakiau, jog šios didelės šalies atstovybėse dirba pusė žvalgų. Atrodo, kad šiuo metu to gero turime jau net du trečdalius", - pažymėjo ji.
BNS