Štai tokius pastaruosius grybus pavyko aptikti Vilniuje grybautojai Karolinai Charlanovai bei Telšių rajone sodybą turinčiam Gintautui Kavalenkai.
Vilniuje aptikusi retą kopūstgalvio raukšlio (lot. Sparassis crispa) rūšies grybą Karolina pasakojo, kad jį pastebėti padėjo avis. Be to, moteris džiaugėsi, kad pastarasis buvo išbrauktas iš Lietuvos raudonosios knygos.
Internete teigiama, kad kopūstgalvis raukšlius yra priskiriamas papėdgrybiams. Grybas savo išvaizda primena smulkiai raukšlėtą žiedinį kopūstą, nors kitiems jis neretai asocijuojasi su smegenimis ar koralais. Šis grybas valgomas, auga rugpjūčio-spalio mėnesiais.
Ne ką mažiau įdomus savo išvaizda yra ir kitas grybas – didysis kukurdvelkis (lot. Langermannia gigantea), kuris daugeliui yra pažįstamas ir kitu, didžiosios langermanijos pavadinimu.
Pastarasis grybas, anot Telšių rajone gyvenančio Gintauto Kavalenkos, auga jo sodyboje ir šalia jos esančiose apylinkėse.
„Kaip jums tokie grybukai? Pažiūrėkit. Mano rankos dydžio, įsivaizduojate, koks grybas. Čia tokių priaugusių: trys, keturi, penki, šeši, septyni, aštuoni, devyni! Geras! Nežinau, kiek jis čia sveria, bet didelis“, – dalinasi vyras vaizdo įraše, kuriuo jis pasidalino savo socialiniuose tinkluose.
Kaip teigia pats Gintautas, didysis kukurdvelkis auga aplink jų šeimos namus. „Skaičiau, kad šis grybas turi gydomųjų savybių ir šiaip yra delikatesas – jie valgomi jauni, bet dar neišbandžiau“, – sako jis.
Didysis kukurdvelkis grybautojus neretai nustebina savo išvaizda. Grybas yra baltas, galintis išauginti net iki 10 kg sveriantį vaisiakūnį. Laikui bėgant grybo spalva nugelsvėja. Jis auga ganyklose, parkuose, soduose, miškų pakraščiuose, valgomas.
Didysis kukurdvelkis ir kopūstgalvis raukšlius
Kurį laiką nei didžiojo kukurdvelkio, nei kopūstgalvio raukšlio nebuvo galima nei rinkti, nei ragauti. Laimei, kaip anksčiau naujienų portalui tv3.lt gamtininkas Almantas Kulbis pasakojo, šios kelios grybų rūšys dar visai neseniai buvo išbrauktos iš saugomų rūšių sąrašo.
„Iš saugomų rūšių knygos buvo išbrauktas kopūstgalvis raukšlius. Buvo aptikta pakankamai naujų radaviečių ir grybui negresia išnykimas. Kitas toks grybas – didysis kukurdvelkis, anksčiau vadintas didžiąja langermanija. Jis auga tokiose vietose, kuriose sunku jį saugoti. Pavyzdžiui, soduose, miestų vejose.
Galima pastebėti, kaip internete žmonės dalijasi, kad masiškai renka ir valgo šiuos grybus. Dar ir pabrėžia, kad jie jau nebesaugomi ir galima valgyti. Iškyla vertybinis aspektas, nes, vis dėlto, tie grybai nėra tokie dažni Lietuvoje ir tai, kad kai kurie žmonės juos supranta kaip draudžiamą vaisių, skanėstą, nėra labai teisingas požiūris.
Jeigu smalsu, radus didesnį kiekį šių grybų galima vieną kitą paragauti, pasigrožėti. Jie labai lengvai atpažįstami, nėra į juos panašių nuodingų grybų. Tačiau rinkti maišais, bandyti prekiauti tikrai nederėtų, nes labai greitai šie grybai gali vėl atsirasti saugomų rūšių sąraše“, – kiek anksčiau įspėjo A. Kulbis.