Tęsiant kosmoso tyrimų programą sekmadienį maždaug 3 val. 15 min. (2 val. 15 min. Lietuvos laiku) iš Kūru kosmodromo Prancūzijos Gvianoje į Mėnulį buvo paleista raketa nešėja "Arian-5" su Europoje pagaminta automatine kosmine stotimi "Smart 1". Tuo pat metu į orbitą išvesti du ryšio palydovai.
"Smart 1" įranga įgalins mokslininkus patikslinti, iš ko vis dėlto sudarytas Mėnulis ir patikrinti hipotezę apie jo kilmę Žemei susidūrus su kosminiu objektu prieš puspenkto milijono metų. Jei tai tiesa, tuomet mėnulio uolienose geležies ir magnio santykis su aliuminiu turi būti mažesnis, nei Žemėje.
Tai pirmasis europiečių bandymas savarankiškai paleisti kosminį aparatą į Mėnulį panaudojus naujas technologijas.
Padaryti tai buvo bandyta ir 2002 metų gruodį, tačiau sprogus raketai skrydį teko atidėti.
Nors "Smart 1" sveria tik 367 kg, jame sumontuota daugybė pačios moderniausios aparatūros. Aparatas pagamintas gana greitai ir palyginti nebrangiai. Jo vertė - 110 mln. eurų (385 mln. litų) kartu su paleidimo išlaidomis.
Kaip pažymėjo vienas iš projekto atstovų, "stotis judės spirale tol, kol pajus Mėnulio trauką, o paskui pradės leistis ir išeis į numatytą orbitą, iš kurios bus atliekami numatyti stebėjimai".
Jei Europoje pagaminto kosminio aparato variklis, jo ryšio ir navigacijos sistemos išlaikys šį išbandymą, gali prasidėti naujas europinės kosmoso programos etapas.Šios programos tikslas - rinkti papildomas žinias apie visatą, Saulės sistemą, žmonijos kilmę ir t.t.
"Projekte naudojamos naujos technologijos vėliau įsitvirtins paprastų žmonių gyvenime", - mano Europos kosmoso specialistai.
"Interfax"-BNS