„Šiandien pradėjome derybas su Kaliningrado gintaro kombinatu. Derybos nebuvo lengvos, nes paskelbėme, kad norime liberalizuoti gintaro žaliavos rinką“, – po XV tarptautinės juvelyrikos ir gintaro parodos „Amber Trip” atidarymo trečiadienį spaudos konferencijoje sakė parodos organizatorius Giedrius Guntorius.
Pasak jo, dėl dalyvavimo gintaro žaliavos biržoje deramasi ne tik su Kaliningrado gintaro kombinatu, siekiančiu išlaikyti rinkos monopolį, bet ir su Ukrainos ir Lenkijos žaliavos kasėjais.
„Jei nepavyktų susiderėti su pagrindiniais rinkos žaidėjais (pavyzdžiui, Ukrainai niekaip nepavyksta susitvarkyti savo reikalų – tai išduoda gintaro žaliavos kasimui licenciją, tai ją atima), tuomet stengtumėmės suburti pavienius tarpininkus – pardavėjus. Dabar aktyviai žvalgomės, kaip pritraukti kuo daugiau biržos dalyvių“, – teigia G. Guntorius.
Apie 90 proc. visų gintaro išteklių pasaulyje turinčio Kaliningrado gintaro kombinato generalinis direktorius Michailas Zacepinas sako, kad kombinatui yra įdomi bet kokia bendradarbiavimo forma, tačiau gali kilti problemų, pavyzdžiui, dėl žaliavos įvežimo per sieną. Tačiau M. Zacepinas žada, kad sprendimas dėl bendradarbiavimo bus priimtas per porą mėnesių ir pasirašyti tam tikri susitarimai.
„Kuo daugiau parduosime žaliavos, tuo geriau gyvens kombinatas“, – apie galimą naudą dalyvauti Lietuvoje kuriamoje gintaro žaliavos biržoje kalba M. Zacepinas.
„Amber Trip“ klasteris, į kurį dar 2013 metais susibūrė 40 įmonių, tikisi, kad dar šių metų rugsėjį arba vėliausiai kitų metų pavasarį biržoje bus sudaryti pirmieji sandoriai. Klasterio įmonėms per metus reikia apie 50 tonų gintaro.
Pernai Kaliningrado gintaro kombinatas iškasė 450 tonų gintaro, tokių pat žaliavos kasybos apimčių tikimasi ir šiemet. Sankt Peterburge vykstančiuose aukcionuose 2017 metais buvo parduoda 300 tonų gintaro. Kaliningrado gintaro kombinato duomenimis, aukcionuose pernai Lietuvai buvo parduotos 52 tonos gintaro, Latvijai – 50 tonų.
Kaliningrado gintaro kombinatas iki šiol neatnaujino dar 2015 metų rudenį sustabdyto gintaro žaliavos eksporto ir ją parduoda tik aukcionuose, tačiau juose parduodami ganėtinai dideli žaliavos kiekiai ir su sunkumais įsigyti žaliavos susiduria mažesni gamintojai. Lietuvos juvelyrinių papuošalų gamintojai gintaro žaliavą perka per vietos tarpininkus: apie 95 proc. visos žaliavos į Lietuvą vis dar atkeliauja iš Rusijos ir tik nedidelė dalis žaliavos įvežama iš Lenkijos ir Ukrainos.
Atslūgus Kinijos sukurtam gintaro deficitui, didžiausia gintaro dirbinių paklausa jau kelerius metus yra ne tik Azijos valstybėse, bet ir Europoje (Vokietijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Danijoje ar Lenkijoje) bei arabų šalyse, pavyzdžiui, Kuveite.
XV tarptautinė Baltijos juvelyrikos paroda vyks kovo 14-17 dienomis ir užims 3,8 tūkst. kv. m. ploto (pernai ji užėmė 2,5 tūkst. kv. m.). Jos metu vyks tarptautinis juvelyrikos meno konkursas, kurio nugalėtojai bus paskelbti šeštadienį. Lankytojams pirmąkart parodos metus atverta Autorinė juvelyrikos zona, kurioje galima įsigyti išskirtinių juvelyrikos dirbinių.