Kriptovaliutų prekybos platformos „Luno“ vadovė Rytų Europos regione Magdalena Golebiewska tikino, kad Lietuva turi labai daug šansų tapti savo regiono lydere plėtojant „blockchain“ technologiją. Svarbiausia, kad pagaliau atsirastų reguliaciniai rėmai, padėsiantys verslams suvokti, kaip šią technologiją panaudoti vystant savo kompanijas.
„#SWITCH! Launch“ metu pabrėžta, kad artėjanti konferencija „Switch“ yra svarbi tuo, jog suteiks visiems daugiau žinių apie „blockchain“ technologiją ir kriptovaliutas. Taip pat tikimasi, kad jaunimą įkvėps startuoti su savais projektais.
Lietuviai apie kriptovaliutas girdėję, tačiau nenaudoja
M. Golebiewska, atvykusi į „#SWITCH! Launch“ renginį, kuris yra tarsi įžanga į artėjančią „#SWITCH!“ konferenciją, pristatė atlikto tyrimo apie kriptovaliutas rezultatus. Iš jų paaiškėjo, kad lietuviai domisi naujovėmis, tačiau nėra linkę naudotis.
„Mūsų tikslas yra susitelkti Rytų Europos regione, dėl to neseniai atlikome tyrimą apie tai, ar žmonės žino, kas yra kriptovaliutos ir, ar jas naudoja. Gana įdomūs radimai iš šio tyrimo. Virš 80 proc. lietuvių žino apie kriptovaliutas. Tai reiškia, kad jie daugiau ar mažiau supranta, kas yra bitkoinas, „blockchain“, bet jie neturi kriptovaliutų. Tik 3 proc. lietuvių iš tiesų turi kriptovaliutų. Bitkoinas yra pagrindinė jų turima kriptovaliuta. Virš 80 proc. turinčiųjų būtent turi bitkoiną“, – TV3 pasakojo M. Golebiewska.
Pasak jos, pagrindinė priežastis, kodėl lietuviai apskritai įsigyja kriptovaliutų, nesiskiria nuo kitų šalių tendencijų – tai tarsi investicija. Tačiau lietuviai nelinkę kriptovaliutų naudotis atsiskaitymams.
„Net 10 proc. neužima. Pavyzdžiui Nyderlanduose beveik 20 proc. vartotojų naudoja kriptovaliutas mokėjimams, Lenkijoje maždaug 35 proc. Tad Lietuvoje matome, kad žmonės vis dar neatsiskaitinėja kriptovaliutomis. Bet tikriausiai dėl infrastruktūros trūkumo. Iš tikrųjų ne daug prekybininkų priima kriptovaliutas. Bet dėl reguliacinės aplinkos Lietuvoje, aš tikiu, kad greitai ši situacija pasikeis“, – kalbėjo ji.
Būtent pagal reguliacinę aplinką Lietuvą vis dar lenkia Estija, nes jie jau turi suformavę tam tikrą „blockchain“ infrastruktūrą, skatinamąsias programas. Lietuvoje visa tai dar gaminama.
„Lietuva kuria klimatą „blockchain“ technologijai Rytų Europoje ir tikrai bando pritraukti Vakarų kompanijas. Tikrai lengva sukurti „fintech“ įmonę Lietuvoje, tai nuostabu. Dėl to daug investuotojų iš Vakarų Europos atvyksta į Lietuvą. Aš tikiu, kad Lietuva turi potencialą būti geresne nei Estija, bet vis dar yra tam tikro darbo. Ypač dėl to, kad Estija yra labai maža šalis, o Lietuva turi ambicijas tapti globaliu „blockchain“ centru, tai daug didesnė svajonė. Dėl to ir manau, kad daugiau laiko prireiks“, – mano kriptovaliutų prekybos platformos „Luno“ vadovė Rytų Europos regione.
Pasak jos, ta nėra tolima ateitis Lietuvai. Daugiausia gali prireikti metų ar pusantrų ir Lietuva taps Rytų Europos regiono lydere, vesiančia kitas šalis į priekį. Kaip didžiulis pliusas vertinama tai, kad Lietuva priklauso Europos Sąjungai ir euro zonai, o tai padeda verslams tvarkantis licencijas.
M. Golebiewskos teigimu, tokios konferencijos kaip „#SWITCH!“ yra itin svarbios, nes padeda žmonėms susipažinti su technologiniais pokyčiais. O šiuo metu tai ir yra viena pagrindinių problemų.
„Žmonės girdėjo apie „blockchain“, kad ši technologija gali pakeisti pasaulį ir panašiai. Tačiau jie nesupranta kaip, ypač kalbant apie verslus. Individualūs žmonės kriptovaliutas ir „blockchain“ naudoja kaip investiciją, ir jie laukia, kol jie galės atsiskaitinėti kriptovaliutomis. Tačiau didžiausias pokytis turi įvykti tarp kompanijų. Kompanijos turi ieškoti būdų, kaip panaudoti „blockchain“. Ir jie tikrai naudos, nes tai pigiau, greičiau ir labai saugu. Tad nėra priežasčių šios technologijos netaikyti. Tiesiog jie turi suprasti, kaip tai padaryti ir kaip iš to užsidirbti.
Ši konferencija pritrauks svarbiausius žmones iš „blockchain“ industrijos. Ne tik iš Lietuvos, bet ir iš viso pasaulio. Jie pasidalins ne tik žiniomis, bet ir verslo pavyzdžiais pritaikant „blockchain“ technologiją, parodys kaip iš tiestų „blockchain“ verslas vystosi kitose šalyse. Taip pat tikiu, kad kalbėsime apie reguliavimą. Ir visos diskusijos susijusios su reguliavimu ves į realų reguliavimo įvedimą. Ir to iš tiesų reikia. Reikia rėmo, kuriame veiktų verslas. Nes čia didžiausia baimė kompanijoms, jos nežino kokių taisyklių turi laikytis, kad galėtų vystyti verslą“, – TV3 apie artėjančią konferenciją kalbėjo M. Golebiewska.
Ji įsitikinusi, kad valdžios atsakomybė yra šviesti vartotojus ir pritaikyti tinkamą reguliacinį rėmą. Nes ši rinka jau dabar yra didžiulė, pagal apyvartą pralenkusi „Paypal“ ir alsuojanti į nugarą tokiems milžinams, kaip „Visa“ ir „Mastercard“.
Konferencija sukvies ir jaunimą, ir technologijų lyderius
Renginyje dalyvavusi TV3 televizijos generalinė direktorė Laura Blaževičiūtė komentavo, kad Lietuvai galimybių būti greitai suteikia jos dydis. Dėl to ne tik Lietuva turi visas galimybes tapti lydere, bet ir žiniasklaidoje, televizijoje galima pakankamai greitai išbandyti įvairiausias naujoves ir stebėti, ar jos priimtinos žiūrovams.
„Televizija šiandien šalia naujų technologijų yra arčiau nei bet kada anksčiau. Iš tikrųjų jau seniai mes išlipome iš tų dėžučių, kurias esame įpratę matyti kiekviename kambaryje. Televizija šiandien yra ten, kur žmogui yra patogu, dėl to mes ir ieškome tų technologinių sprendimų, kad tie sprendimai būtų draugiški ir mūsų žiūrovas galėtų mus žiūrėti ten, kur patogu, kada patogu ir, kad mylimas turinys būtų pasiekiamas įvairiausiomis formomis. Ir natūralu, kad norint, jog tie sprendimai būtų geri, labai svarbu bendradarbiauti su technologijų lyderiais. Dėl to mes esame čia, nes „SWITCH“ konferencija būtent ir vienija technologijų lyderius. Mes pasisemsime įkvėpimo ir ieškome geriausio sprendimo. Ilgainiui visai netrukus TV3 ir savo žiūrovams pasiūlys naujų sprendimų“, – pasakojo L. Blaževičiūtė.
„Blockchain centro“ Vilniuje įkūrėjas Antanas Guoga pabrėžė, kad artėjanti konferencija yra ypač svarbi dėl jaunimo. Jaunuoliai į šią konferenciją gali atvykti nemokamai, pasisemti daugybę žinių ir įkvėpimo naujiems projektams.
„Iš tikrųjų sukviečiam iš viso pasaulio technologijų žvaigždes. Viskas prasideda nuo ambicijų ir svajonių, gal sunkių svajonių, bet jas paimame ir kartu įgyvendiname. Tai yra „SWITCH“ konferencija, kur be galo daug savanorių ir, kurie padeda atvežti jaunimą iš visos Lietuvos nemokamai. Jauni žmonės gali dalyvauti ir gauti idėjų. Manau tokie projektai gali pakeisti Lietuvą, kad tokių didelių įmonių mes sukursime iš naujų technologijų“, – teigė A. Guoga.
„Blockchain“ technologija apibūdinama kaip decentralizuota vieša transakcijų sistema. Būtent ši sistema panaudota kriptovaliutoms, pirmiausia bitkoinui.
Renginys „#SWITCH!“ – ketvirtus metus iš eilės vykstantis didžiausias Baltijos regione moderniųjų technologijų ir verslumo renginys. Jame patirtimi, įžvalgomis ir patarimais dalinsis Lietuvos ir užsienio verslo bei visuomenės lyderiai, startuolių kūrėjai, vizionieriai, politikai. Konferencijos pagrindinis tikslas – pasiekti, kad į Lietuvą ateitų pažangios idėjos, technologijos, padėsiančios lietuviams kurti šiuolaikišką valstybę, gebančią konkuruoti pasaulyje. Šiųmetinėje programoje – net 6 skirtingos dalys. Jose kalbės 60 pranešėjų iš 14 šalių. Renginys vyks rugsėjo 20 d. parodų rūmuose „Litexpo“.