• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tik trečdalis į Lietuvą įvežamų trečiosiose šalyse pagamintų maisto papildų yra teisingai paženklinti. Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VVSPT) ragina maisto papildų tiekėjus pateikti vartotojams tikslią, teisingą ir išsamią informaciją.

REKLAMA
REKLAMA

Iki 2010 m. kovo 1 d. VVSPT kaupė duomenis apie visus legaliai į Lietuvos rinką tiek iš Europos Sąjungos, tiek ir iš kitų šalių patenkančius maisto papildus. Nuo minėtos datos – tik apie  pagamintus trečiosiose šalyse. Nuo 2010 m. kovo 1 d. iki gruodžio 31 d. VVSPT gavo pranešimus apie 1136 maisto papildų, pagamintų trečiosiose šalyse, pateikimą į Lietuvos Respublikos rinką. Beveik pusė jų (47 proc.) atkeliavo iš Rusijos, 31 proc. – iš Jungtinių Amerikos Valstijų. Likusieji atvežti iš Indijos, Kinijos, Baltarusijos, Kanados ir kitų šalių.

REKLAMA

Pasak VVSPT Leidimų ir licencijavimo skyriaus vyr. specialistės Evelinos Venckevič, net 70 proc. šių maisto papildų neatitinka ženklinimo reikalavimų. Pavyzdžiui, etiketėje neteisingai nurodomas maisto papildo tinkamumo vartoti terminas, neparašoma, kad sudėtyje yra saldiklių, taip pat VVSPT specialistai neretai etiketėse randa draudžiamų maisto priedų, vitaminų ir mineralų, kurie negali būti naudojami maisto papildų gamybai, ir kt.

REKLAMA
REKLAMA

„Tiekėjai neturėtų pamiršti ir būtinųjų perspėjimų, kad maisto papildą reikia laikyti vaikams nepasiekiamoje vietoje, kad maisto papildai nėra maisto pakaitalas ir kt. Jei papildo sudėtyje yra tam tikrų dažiklių (E 110, E 104, E 122, E 129, E102, E124), būtina informuoti vartotoją, kad toks produktas gali turėti neigiamos įtakos vaikų aktyvumui ir dėmesiui“, – primena E. Venckevič.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neretai tiekėjai nepaiso, kad maisto papildų etiketėje ar reklamoje negalima teigti apie papildo gydomąsias savybes. „Vartotojo negalima klaidinti: maisto papildas nėra tas pats kas vaistas. Jo paskirtis – ne gydyti, o tik papildyti kasdienę mitybą“, – sako VVSPT atstovė.

REKLAMA

Dėl 89 produktų kilo įtarimas, kad jie gali priklausyti ne maisto papildų grupei. „Tai buvo produktai, kurių sudėtyje yra vaistinių medžiagų: vinpocetino, melatonino, ricinos aliejaus ir kt. Norėdami, kad jų produkcija patektų į vaistinių lentynas, kartais verslininkai šokoladinius saldainius, „guminukus“, kitus maisto produktus pateikia kaip maisto papildus“, – pasakoja E. Venckevič.

Apie į Lietuvą įvežtus maisto papildus su klaidinančiomis etiketėmis VVSPT skubiai informuoja maisto papildų rinkos priežiūros instituciją – Valstybinę maisto ir veterinarijos priežiūros tarnybą. Ji prižiūri, kad nebūtų prekiaujama teisės aktų reikalavimų neatitinkančiais maisto papildais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų