• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vakar į Lietuvą atvyko 40 metų airių milijonierius Declanas Ganley, ieškantis narių savo įkurtai partijai „Libertas“, kuri nuolat kritikuoja Europos Sąjungą (ES). Per „Naručio“ viešbutyje surengtą spaudos konferenciją jis sakė, kad jo partija ir Lietuvoje kels kandidatus per Europos Parlamento (EP) rinkimus, kurie vyks birželį.

REKLAMA
REKLAMA

D.Ganley visiškai nepanašus į pabaisą, keliančią siaubą ES šalininkams, nors būtent jo organizuota kampanija daug prisidėjo prie to, kad pernai airiai per referendumą balsavo prieš Lisabonos sutartį.

REKLAMA

Briuselio parlamentarai ir biurokratai nuolat įspėja, kad D.Ganley siekia silpninti Europą. Europos žaliųjų partijos vadovas Danielis Cohnas-Benditas laiko jį „didelio potencialo diversijų rengėju“, o prancūzų Europos reikalų ministras Jeanas Piere‘as Jouyet užuodžia nuo airio dvelkiantį Atlanto sieros kvapą. „Europa turi įtakingų priešų milžiniškomis kišenėmis“, - mėgsta sakyti jis.

REKLAMA
REKLAMA

D.Ganley susikrovė turtus pasirašęs sutartis su Amerikos ginklų pramone. Jo nuomone, demokratijai - svarbiausiam Europos kultūros ramsčiui - kenkia grėsmingai didėjantis ES valdymo aparatas Briuselyje. Airis norėtų paversti birželio mėnesį vyksiančius rinkimus į EP referendumu prieš Lisabonos sutartį.

Maskvos draugas

D.Ganley gimė Anglijoje, vargingai gyvenusių airių imigrantų šeimoje. Kai šeima nusprendė grįžti į tėvynę, jam buvo 12 metų. Mokydamasis mokykloje popietėmis Declanas užsidirbdavo pinigų kasdamas ir parduodamas durpes. Kai jam sukako 19 metų, D.Ganley įsidarbino pas Londono draudimo maklerį. Vėliau airis atsidūrė Rusijoje, kur neaišku kaip pirko aliuminį ir pardavinėjo jį kelis kartus brangiau Vakarų Europoje. Maskva jam pardavė ir milžiniškus miškų plotus. Būsimasis europriešas užsidirbo milijonus kirsdamas ir eksportuodamas medieną. Paskui jis klojo kabelinius tinklus Bulgarijoje, nuomojo Anglijoje prašmatnius automobilius. Kalbama, kad laisvalaikiu D.Ganley prisidurdavo pinigų patarinėdamas ekonomikos klausimais ir kad vienas jo klientų yra buvusi Latvijos vyriausybė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

D.Ganley teigia, kad kaip tik tuo metu jam į rankas pateko Europos Konstitucijos projektas, kurį perskaitęs pasibaisėjo ir paskelbė kryžiaus žygį prieš Briuselį bei tapo vienu garsiausių euroskeptikų. Šis europriešas skelbia, kad kiekvienas, trokštantis gero Europos žmonėms, privalo išbraukti privilegijuotų partijų pavardes iš biuletenio ir balsuoti už jo įkurtos libertas.eu atstovus.

REKLAMA

Yra partija ar jos nėra

B.Ganley savo įkurtą partiją pristato kaip „paneuropinę politinę partiją, kurios tikslas - demokratijos skleidimas, atskaitomybė ir skaidrumas ES“. Iš tiesų „Libertas“ - euroskeptikų partija, kurią formaliai įregistruoti ir skirti 202 823 eurų jos veiklai turėjo EP pirmininkas Hansas-Gertas Poetteringas.

REKLAMA

Tačiau neaišku, ar ši partija iš tiesų egzistuoja. Jos būstinėje Briuselyje dauguma rašomųjų stalų stovi tušti, telefonai neskamba. Nors, kaip skelbiama, šiomis dienomis ten turėtų įsidarbinti „aukštos kvalifikacijos talentingų studentų“ iš 27 ES šalių. Jie turės rengti plakatų akcijas, mitingus, organizuoti interviu. Darbuotojams žadamas 700 eurų mėnesio atlyginimas ir „gyvenime praversiantis patyrimas“. Prieš tai visi turės išklausyti trumpą euroskepticizmo kursą, kurį skaitys buvęs Danijos parlamentaras Jensas Peteris Bondas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kol kas partija, kurios atsiradimo laukė daugybė ES kritikų, tėra chaotiška euroskeptikų samplaika. Neaišku net, ar ji tikrai turi savo padalinius ten, kur, D.Ganley nuomone, jau formuojasi jo šalininkų batalionai.

Nors šis multimilijonierius sumaniai rūpinasi savo verslu, Europos scenoje jis - tikras diletantas. Praėjus dviem dienoms po partijos „Libertas“ įregistravimo, vienas tariamų jos steigėjų, Estijos EP deputatas Igoris Gryzinas pareiškė nesąs jos narys. Juo pasekė bulgarų parlamentaras Christovas Kuminevas. Be jų D.Ganley nebegali gauti dotacijos, nes pagal reikalavimus partijoje turi būti mažiausiai septynių šalių atstovai.

REKLAMA

Nepasisekė D.Ganley ir Čekijoje, kur jam iki šiol nepavyko į savo pusę patraukti prezidento Vaclavo Klauso, taip pat kritiškai vertinančio ES ir laikomu vienu garsiausių euroskeptikų. Todėl dabar partija, kurios bijojo net rinktiniai Briuselio politikai, mažai ką gąsdina. Atrodo, kad naujos, geresnės ir tikrai demokratiškos ES, kurią žada D.Genley, dar reikės palaukti.

Parengė Rima Krupenkaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų