Į Lietuvą atkeliaujančioje tradicinėje poezijos šventėje „Poezijos pavasaris“ savo eiles skaitys šiuolaikiniai lietuvių ir užsienio poetai, bus pagerbti ir prisiminti klasikai, o eilėraščių vakarus paįvairins susitikimai, diskusijos, parodos, muzikos koncertai.
Tarptautinis festivalis vyks gegužės 18 – birželio 1 dienomis Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, kituose šalies miestuose ir miesteliuose, o taip pat Kaliningrade, Airijoje, Vokietijoje bei „lietuviškose salose“ Lenkijoje. Šiose šalyse apsilankysiantys poetai susitiks su lietuvių ir vietos bendruomene, surengs literatūros pamokas lituanistinėse mokyklose.
44-iojo „Poezijos pavasario“ renginiai sekmadienį prasidės Vilniaus universiteto Botanikos sode, kur vyks šventė „Ir aš tikiu gėlėmis – dabar jau tikrai pavasaris“.
Vienu svarbiausių festivalio akcentų taps pirmadienį vyksiantis almanacho pristatymas, kuriame tradiciškai publikuojami naujausi poetų eilėraščiai, esė, straipsniai.
„Labai džiaugiamės, kad pagaliau išsipildė „Poezijos pavasario“ iniciatoriaus ir pirmojo laureato poeto Justino Marcinkevičiaus sumanymas ir šiais metais almanachas išleidžiamas su kompaktine plokštele „Poezija ir balsas“, kurią parengė literatūrologas Virginijus Gasiliūnas“, – teigė festivalio direktorė Janina Rutkauskienė.
Šiemet minimiems Skaitymo metams bus skirtas gegužės 29 dieną Lietuvos rašytojų sąjungoje vyksiantis renginys „Poezija: skaitymo malonumas“. Jame pranešimus skaitys poetai Eugenijus Ališanka, Vladas Braziūnas, Aidas Marčėnas, Dalia Teišerskytė, literatūrologės Donata Mitaitė, Eugenija Vaitkevičiūtė, taip pat svečiai iš Airijos, Kroatijos, Lenkijos, Vokietijos.
Anot J. Rutkauskienės, šiais metais tradicinius šiuolaikinių poetų skaitymus papildys aktorių parengtos literatūros klasikų ir jau išėjusių kūrėjų programos, kuriose skambės Vytauto Mačernio, Henriko Nagio, Henriko Radausko, Onės Baliukonės, Vinco Mykolaičio-Putino, Adomo Mickevičiaus, Jono Aisčio, Bernardo Brazdžionio, Vinco Kudirkos, Alfonso Maldonio kūryba.
Festivalio renginiuose dalyvaus ir kūrybingas jaunimas. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentai paruošė šiuolaikinių poetų literatūrinę muzikinę kompoziciją „Kol dar miega vaikai, mums reikia skubėti...“. Į vakarą „Sueiliuotas pavasaris“ rinksis jauni poetai ir dainuojamosios poezijos mėgėjai. Vilniaus mokytojų namuose jauni poetai surengs poezijos degustacijos vakarą. Prancūzų kultūros centre įvyks eksperimentinės audiovizualinės poezijos grupės „Sintezija“ projekto pristatymas.
„Poezijos pavasaryje“ bus prisimintas ir dainuojamosios poezijos pradininkas Lietuvoje, aktorius Vytautas Kernagis. Jo atminimui skirtas vakaras vyks Vilniaus Pilaitės miške.
Kaip pastebėjo festivalio direktorė, skaitymams poetai renkasi vis naujas formas. Šiais metais „Poezijos pavasario“ poetinės improvizacijos vyks keliaujant „žydinčių alyvų traukiniu“ pavirsiančiu Aukštaitijos siauruku, plaukiant Neries upe, ant Šatrijos kalno Telšių rajone, senojoje prūsų ir jotvingių gyvenvietėje Šilainėje, Lenkijoje.
Festivalio metu poezijos kūrėjai ir skaitytojai susitiks naujai atrastose ir jau tradicinėse erdvėse: memorialiniuose rašytojų muziejuose, bažnyčiose, gimnazijose, mokyklose, miestų parkuose, miestų ir rajonų bibliotekose.
Šiemet „Poezijos pavasaryje“ dalyvaus visi Lietuvos poetai, laukiama atvykstant išeivijos kūrėjų bei literatūros kritikų, o taip pat svečių iš Čekijos, Šveicarijos, Kroatijos, Švedijos, Lenkijos, Airijos, Latvijos ir Rusijos.
Kaip ir kasmet, poetai bus pagerbti įvairiomis premijomis ir prizais. Antanui Jonynui už poeziją apie sostinę bus įteikta Vilniaus mero premija, aktorė skaitovė Dalia Rasa Jankauskaitė bus apdovanota Laimono Noreikos vardo prizu, už geriausią vertimą į lietuvių kalbą bus apdovanotas Vytautas Dumčius, už vertimus į užsienio kalbą prizas atiteks vertėjai Claudijai Sinnig, į vokiečių kalbą išvertusiai Sigito Parulskio ir Tomo Venclovos eilėraščius.
Salomėjos Nėries prizas už eilėraščių rinkinį „Pavėsiai“ bus įteiktas Vytautui Stulpinui, už eseistiką „Poezijos pavasario“ almanache bus apdovanota jaunoji kūrėja Giedrė Kazlauskaitė, o prizas už poeziją vaikams bus įteiktas rašytojai Violetai Palčinskaitei.
Gegužės 30 dieną Kaune, Maironio lietuvių literatūros muziejaus sodelyje, bus paskelbtas „Poezijos pavasario“ laureatas.
Festvalio baigiamasis vakaras vyks Vilniaus universiteto Sarbievijaus kieme biržėlio 5 dieną.