Atvirlaiškių kelionės po pasaulį kuršėniškę Kristiną Šidlauskaitę įtraukė taip, kad užsiėmimas tapo hobiu. Ji džiaugiasi, kad ranka rašyti laiškai negrimzta į užmarštį. Iš jų mergina sužino, ką apie Lietuvą mano svetimšaliai ir gali paneigti sklandančius mitus.
Apie Postcrossing‘ą (atvirukų siuntimą) Kristina sužinojo prieš dvejus su puse metų, viename šalies dienraštyje perskaičiusi, kad šiuo hobiu užsiima straipsnio herojė. Galimybė keistis atvirukais merginą akimirksniu sudomino.
„Išsiuntusi savo pirmąjį atviruką į Rusiją, jau po kelių savaičių sulaukiau sau skirtojo iš Baltarusijos. Dabar mano kolekcijoje – 172 atvirukai iš įvairiausių pasaulio šalių. Tiek, beje, ir pati esu išsiuntusi. Per savaitę stengiuosi išsiųsti bent porą atvirukų, – skaičiuoja Kristina. - Džiugu, kad pasaulyje žmonės vis dar neužmiršta rašyti. Kai gavau pirmąjį atviruką, vėl pajutau tą popierinių, ne elektroninių laiškų gavimo džiaugsmą“.
Vienas atvirlaiškis ypač nustebino merginą. Dailia rašysena 91-erių olandė rašė nustebusi, kad ir Rytų Europos šalyse žmonės laisvalaikį leidžia taip pat, kaip ir Olandijoje. Ji rašė nežinojusi, kad ir Lietuvoje žmonės važinėja dviračiais bei keliauja. „Malonu, kad bent taip pasauliui galiu daugiau papasakoti apie Lietuvą, – pastebi kuršėniškė.
Ji džiaugiasi kiekviena gauta atvirute, tačiau ypatingai smagu, kai būna pasveikinta su gimtadieniu, šv. Kalėdomis ar kita švente.
Atvirukai į Kristinos namus yra atkeliavę iš 37 pasaulio šalių. Tolimiausia, į kurią teko siųsti, – Australija. Atvirukus ji stengiasi parinkti kuo įdomesnius, nors Lietuvoje jų pasirinkimas nėra toks gausus, kokio norėtųsi.
Kai kuršėniškė gauna naują adresą, visada perskaito, ką žmogus apie save rašo, kokių atvirukų laukia, stengiasi atsižvelgti į atviruko gavėjo pageidavimus. „Iš pradžių siųsdavau su žymiomis Lietuvos vietomis, kitoje atviruko pusėje aprašydama ir papasakodama apie šią vietą. Paskui pradėjau dairytis įdomesnių, mūsų menininkų pieštų ar fotografuotų darbų“, – pasakoja mergina.
Ji sako, kad kiekvieną kartą grįžus namo ir radus įvairiaspalvių atvirukų, laukiančių, kol jie bus perskaityti, apima nepakartojamas jausmas. „Jie parašyti pačių įvairiausių žmonių, gyvenančių kituose pasaulio kraštuose ir kurių greičiausiai niekada nepamatysiu. Tai suteikia vienybės ir bendrumo jausmą – pajunti, jog pasaulis egzistuoja ir už mūsų mažos šalies ribų. Be to, tai - puiki galimybė pažinti pasaulį ir mokytis kalbų neišeinant iš namų“, – pastebi pašnekovė, pasisveikinimų sulaukusi iš JAV, Tailando, Indijos ar Suomijos.
Apie postcrossing.com
Nemokama svetainė susikūrė 2005 m. Jos tikslas – atvirukais sujungti žmones aplink pasaulį, nepaisant jų gyvenamosios vietos, lyties, rasės ar tikėjimo.
Prasidėjęs kaip laisvalaikio užsiėmimas, dabar atvirukų siuntimas yra milžiniškos sėkmės susilaukęs projektas, pralenkęs bet kokius autoriaus lūkesčius.
Svetainę sukūrė vienas portugalas Paulo, kuris labai mėgo siųsti ir gauti laiškus. Jis sugalvojo, jog būtų puiku sukurti tinklą, kuriame žmonės iš įvairių pasaulio šalių galėtų registruotis ir siųsti vieni kitiems atvirlaiškius.
Šiuo metu sistema vienija daugiau nei 510 tūkstančių narių iš 212 šalių, o visi iki šiol siųsti daugiau nei 26 milijonai atvirukų bendrai yra sukorę 134 milijardų kilometrų kelią.
Lietuvoje atvirukų siuntimu užsiima daugiau nei 6,6 tūkst. žmonių. Patys jie jau išsiuntė daugiau nei 350 tūkstančius spalvingų atvirukų.