Verslo dienraščio "Financial Times" teigimu, į grobimo Europos Sąjungos (ES) statistikos tarnyboje "Eurostat" skandalą gali būti įsivėlęs ir Europos Komisijos pirmininkas Romano Prodi (Romanas Prodis) bei trys komisarai.
Pastarasis finansinis skandalas yra didžiausiais nuo 1999 metų, kai finansinis neskaidrumas privertė atistatydinti ankstesnės kadencijos Komisiją.
"Financial Times" pavyko sužinoti, kad R. Prodi ir dar bent trys komisarai apie skandalą statistikos tarnyboje žinojo daugiau, nei anksčiau teigė.
Nepaisydama pasižadėjimo su šaknimis išrauti sukčiavimą ir ginti demaskuotojus, R. Prodi komanda nesugebėjo ryžtingai veikti net ir gavusi pranešimus apie netinkamą veiklą.
Prancūzijos prokurorai jau yra pradėję preliminarų tyrimą dėl "Eurostat" veiklos po to, kai pačios ES kovos su sukčiavimu tarnyba "Olaf" statistikos padalinyje rado įrodymų dėl "išplėtotos veiklos grobti ES fondus".
"Olaf" įtaria, kad "Eurostat" vadovas Yves’as Franchet (Ivas Franšė) ir vieno iš padalinių direktorius Danielis Bykas (Danielis Bikas) "visiškai ar iš dalies" sukūrė sistemą, leidusią savintis ES lėšas per slaptą sąskaitą viename Liuksemburgo banke. Abu įtariami pareigūnai neigia atidarę slaptą sąskaitą, laikę joje lėšas ar kuriuo nors būdu pasipelnę ES fondų sąskaita.
Naujieji įtarimai dėl "Eurostat" papildė dar šešias panašias, su ta pačia statistikos tarnyba susijusias bylas. Sudėti kartu šie kaltinimai yra patys rimčiausi nuo 1999 metų, kai dėl favoritizmo ir neūkiškumo turėjo atsistatydinti Jacques’o Santero (Žako Santero) vadovaujama Komisija.
Iki šiol Europos Komisija atsisakydavo pateikti informaciją apie tai, kas ir kada sužinojo apie su "Eurostat" susijusius įtarimus. Pirmame viešame pranešime tenurodyta, kad ES biudžeto komisarė Michaele Schreyer (Michaelė Šrėjer) šių metų vasario ir gegužės mėnesiais pirmoji susipažino su "Eurostat" vidinio audito rezultatais. Tačiau netransliuotame televizijos interviu Y. Franchet teigė apie įvykius reguliariai informuodavęs R. Prodi, administracijos komisarą Neilą Kinnocką (Nilą Kinoką) bei pinigų politikos komisarą Pedro Solbesą (Pedrą Solbesą).
Ypač daug informacijos turėjo M. Schreyer. "Ji gerai žinojo apie visas problemas ir mes apie jas daug kalbėjome", - sakė "Eurostat" vadovas. Biudžeto komisarei šiuo metu tenka aiškintis ir dėl nesugebėjimo pašalinti svarbius trūkumus Komisijos apskaitos sistemoje, kuriuos atskleidė atleista ES vyriausioji buhalterė Marta Adreasen.
Vokietijos dešiniesiems atstovaujanti Europos Parlamento narė Gabriele Stauner (Gabrielė Štauner) teigė: "M. Schreyer žinojo apie "Eurostat" problemas ir nieko nedarė, arba jos neinformavo jai pavaldūs pareigūnai, o tai rodytų, kad ji nekontroliuoja savo vadovaujamos institucijos".
"Financial Times" duomenimis, apie rimtas problemas statistikos tarnyboje gerai žinojo ir R. Prodi. Praėjusį rugsėjį rašytame laiške Europos Komisijos pirmininkas pareiškė rimtų nuogąstavimų dėl "Eurostat" netinkamos veiklos 1999 metų birželį.
N. Kinnockas, M. Schreyer ir Pedro Solbesas dėl savo vaidmens skandale aiškinsis Europos Parlamento biudžeto kontrolės komitetui. Pirmadienį Komisija pareigūnų vaidmens "Eurstat" byloje nekomentavo.
ELTA