Garsių prekės ženklų kosmetika, parduodama Lietuvoje ir kitose Europos Sąjungos šalyse, gali būti Gruzijoje padirbtas falsifikatas, teigia Europos Komisija, paskelbusi praėjusių metų ataskaitą apie kovą su klastotėmis.
Gruzija kosmetikos falsifikatų srityje pirmą kartą aplenkė Kiniją bei Turkiją. Labiausiai padirbinėjama preke ir toliau išlieka cigaretės.
Pernai ES šalių muitininkai konfiskavo apie 80 mln. vienetų įvairiausių padirbtų prekių, neleistinai įvežtų į bendrijos teritoriją jūros konteineriais, lėktuvais ar sausumos transportu – tai gerokai mažiau nei užpernai, tačiau pasikeitimas aiškinamas tik tuo, kad sumažėjo muzikos ir vaizdo įrašų kontrabanda – nelegali veikla šioje srityje beveik visiškai persikėlė į internetą.
Tuo tarpu prabangos prekių, rūbų, avalynės klastojimas nuolat auga.
Didžiausią nerimą Europos Komisijai kelia labai augantis prekių, tiesiogiai veikiančių žmogaus sveikatą, padirbinėjimas.
Falsifikuotų vaistų pernai sulaikyta 50 proc., maisto produktų – 60 proc., kosmetikos ir higienos reikmenų – 250 proc. daugiau nei 2006-aisiais.
Iš vaistų labiausiai falsifikuojama potenciją kelianti „Viagra“, taip pat – cholesteriną bei spaudimą reguliuojantys vaistai.
Daugiausiai, beveik 40 proc., netikrų vaistų į ES patenka iš Šveicarijos, kur greta garsių farmacijos firmų yra ir daug smulkių, pažeidžiančių patentus.
Gruzija tuo metu tapo absoliučia lydere kosmetikos ir asmeninės higienos falsifikatų srityje – tai nauja šalis juodojoje rinkoje.
Iš Gruzijos į ES, vadinasi, ir Lietuvos rinką, patenka trečdalis visų kosmetikos falsifikatų.
Turkijoje daugiausiai falsifikuojama maisto produktų, o absoliučia falsifikatų lydere ir toliau išlieka Kinija.
Linas Balsys