Jei turite sunkumų versle, veltui ieškote sudėtingų problemos sprendimo būdų. Gana tyliai Lietuvoje vykstantys seminarai kviečia mokytis hipnotizuoti partnerius. Vos kelios dienos – ir pasieksite tikslą arba partnerį paversite psichiniu ligoniu.
Mokys hipnozės
„Egzistuoja keli metodai, kuriuos pasitelkus galima lengviau įtikinti pašnekovą priimti vieną ar kitą jums palankų sprendimą. Tai visiškai teisėta. Hipnozė – tiesiog netradicinis metodas, kuris padės jums pasiekti įspūdingų rezultatų“, – teigiama tokius seminarus organizuojančios įmonės puslapyje. Tačiau ar jūs norėtumėte būti slapčia hipnotizuojamas per derybas?
Seminarą vesiantis Michailas Džondžua pristatomas kaip inžinierius, konsultantas, diplomuotas Amerikos hipnozės terapijos asociacijos terapeutas. Nors šio puslapio specialistų sąraše jo rasti nepavyko. Puslapyje teigiama, kad M. Džondžua „daugiau negu 10 metų sėkmingai organizuoja įvairius praktinius seminarus, kuriuose aptariami krizinės komunikacijos aspektai, įtaigos būdai. M. Džondžua paskaitas skaito Latvijoje ir Rusijoje.“
Veikia psichologiškai
„Taikomos skirtingos technikos, – sako tokius praktinius užsiėmimus organizuojančios įmonės „Rdi Solo“ vadovas Romas Skersis. – Naudojant agresyvią techniką diskusijos dalyvis įvedamas į transo būseną. Tačiau pats lektorius juokauja: kam reikalingas klientas, ištiktas komos? To nereikia. Mokome, kaip pažinti pašnekovą, bendradarbį, partnerį, analizuoti kūno kalbą, psichologiją ir taip daryti įtaką.“
Pašnekovas siūlo neišsigąsti, nes šie eksperimentai, atliekami su tam nepasirengusiais žmonėmis, – ne juodoji magija. Tai tik aktyvus psichologinis poveikis, artimas hipnozei.
„Lektorius moko išgirsti, ką kalba pašnekovas, ir jį kryptingai vesti prie norimos minties“, – toliau aiškina R. Skersis.
Moko praktikos
Esama ne tik agresyvių būdų, kai pašnekovas užhipnotizuojamas ir nieko neprisimena, bet ir švelnesnių.
„Neurolingvistiškai programuojant neištiks transo būsena, bet naudojant šį metodą galima ištraukti sprendimą, kurio norima. Užprogramuojamas scenarijus, kad po tam tikro spaudimo būtų atliktas tam tikras sprendimas“, – sako R. Skersis.
R. Skersis primena, kad visi šie veiksmai – atsakingas žingsnis ir užsiimantieji tokiais veiksmais turi jausti ribas.
Kad būtų galima atlikti tokius programavimus, nereikia ypatingų gebėjimų. „Kas nėra su tuo susidūręs, neatpažins, kad jam taikomi tokie metodai, – teigia R. Skersis. – Tačiau per seminarus mes ir nesiekiame aiškinti, kaip atpažinti. Mūsų tikslas – seminaro dalyvius išmokyti veikti praktiškai.“
Pažeidžia etiką
Lietuvos hipnozės asociacijos prezidentas psichiatras psichoterapeutas Liudvikas Lazauskas sako, kad tokie kursai mažų mažiausiai neetiški. „Visiškas absurdas, – teigia L. Lazauskas. – Hipnozė naudojama gydymo, o ne komerciniams tikslams. Tai etikos pažeidimas. Kaip jūs jaustumėtės, jei jus kažkas mulkintų? Pavyzdžiui, užhipnotizuokime – ir visi pirks. Tokie verslininkai bėga nuo civilizuotų būdų, nes negali civilizuotai prisistatyti.“
Gelbėja po seminarų
Anot gydytojo, kiekvienas, sugalvojęs palankyti tokius kursus, turėtų pasitikrinti psichinę sveikatą. „Jei žmogus serga, tokie kursai jam gali padaryti ypač daug žalos, – įspėja L. Lazauskas. – Būna, kad žmogus labai gabus vienoje srityje, tarkime, versle, bet kitos jam nesiseka. Tokie praktiniai užsiėmimai jam sumaišo mintis ir neaišku, kuo tai gali baigtis. Jei nežinote savo psichikos galimybių, tokie seansai gali sukelti haliucinacijų, fizinių sutrikimų. Tenka ir mums nieko neatsimenančius žmones gelbėti iš tokių seminarų. Kai viešai Sovietų Sąjungoje buvo transliuojami Anatolijaus Kašpirovskio hipnozės seansai, tai buvo labai pavojinga. Iki šiol liko ligonių. A. Kašpirovskis bandė ir Amerikoje įsitvirtinti, bet ten jo seansus greitai uždraudė, skyrė baudų. Įtariu, tokių seminarų rengėjai siekia, kad dalyviai taptų priklausomi nuo mokytojo.“
L. Lazauskas prisimena laikus, kai buvo ieškoma visuotinių kontrolės mechanizmų. „Tada domėjausi ir sužinojau, kad Kosminių tyrimo centras renka duomenis apie psichotropinį ginklą, psichotropinį generatorių, kurį įjungus, pavyzdžiui, visi šliaužia į reikiamą vietą“, – prisimena L. Lazauskas.
Išgyvename kasdien
Hipnozės metu, kaip teigia gydytojas, pacientas jaučia ir girdi, kas dedasi aplink, jis gali kontroliuoti save. „Tai pusiau prieblandos būsena, – sako L. Lazauskas. – Kai žmogus būna aktyvus, jo galvos smegenų bangų dažnis – 12 hercų, kai miega – 8 hercai. O kai būna tarpinis variantas, tai ir yra hipnozės būsena. Tokią būseną išgyvename ryte tik pabudę, kai dar nepramerkiame akių, vakare, prieš užmigdami. Dieną į hipnozės būseną galime panirti 3-4 kartus, kai darbai atsibosta, pradedame žiūrėti pro langą, kalbėdamiesi staiga keičiame pokalbio temą.“
Pasak pašnekovo, medicininė hipnozė taikoma neurozinių sutrikimų atveju: kai žmogų kamuoja baimė, išgąstis, nerimas, prislėgta nuotaika, adaptacijos sutrikimai, taip gali būti gydomas skausmas.
Atpažinti sunku
Kaip atpažinti, ar jus hipnotizuoja? Deja, vieno atsakymo nėra. „Iš kalbos suprasite, kad kažkas vyksta, – pataria gydytojas. – Gali skirtis kalbos tempas, melodingumas. Kalba hipnozės metu gali būti lėtesnė, bet nebūtinai. Čia kiekvienas taiko skirtingą braižą. Tačiau kiekvienas turime vidinius saugiklius, todėl pajutę, kad kažkas ne taip, viską nutraukite. Jei vis tiek reikia derėtis, eikite ne vienas.“
Jo nuomone, tokie seminarai populiariausi per įvairias krizes.
FAKTAI:
• Aukšto lygio Lietuvoje pripažinto neurolingvistinio programavimo specialisto dienos kursų kaina – 4 000 litų
• Tekste aptarto seminaro keturių dienų kaina – 2 020 litų
• Autohipnozės metu per 2 ar 3 minutes galima pailsėti taip pat kaip kelias valandas ilsintis sofoje
• Manoma, kad hipnozę naudojo dar senovės šumerai 4000 metų prieš Kristų.
• A. Kašpirovskis teigė, kad masinei hipnozei pasiduoda 40–75 proc. žmonių